YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tokat şehitlerini uğurladı
Tokat Reşadiye'de terörist saldırı somucu şehit olan 7 askerimiz için Tokat İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda tören düzenlendi.
Tokat şehitlerini uğurladı
08 Aralık 2009 / 12:48 Güncelleme: 08 Aralık 2009 / 12:55

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde, terörist saldırı sonucu şehit olan 7 asker için Tokat İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

TOKAT ŞEHİTLERİNİ UĞURLADI

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde uğradıkları hain saldırısı sonucu şehit olan 7 asker için Tokat İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

Reşadiye ilçesi Sazak köyü yakınlarından teröristlerin kurduğu hain pusu sonucu çıkan çatışmada şehit düşen 7 asker sabah erken saatlerde Tokat Dr. Cevdet Akyan Devlet Hastanesi'nden ambulanslarla Tokat İl Jandarma Alay Komutanlığı'na götürüldü.

Türk bayrağına sarılı şehitlerin cenazesinin hastaneden çıkarılması sırasında hastane önünde toplanan çok sayıda vatandaş tekbir getirip dua etti. Şehitlerin cenazelerinin geçeceği güzergâhta bulunan ev ve işyerlerini Türk bayrağı asan vatandaşlar terörü lanetledi. Tokat İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda düzenlenen törene sivil, askeri yetkililerin yanı sıra şehit yakınları katıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla İl Jandarma Alay Komutanlığı'nın önünde toplanan binlerce kişi ise töreni dışarıdan izledi.

İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından şehitlerin cenazeleri memleketlerine gönderildi.

ORDULU ŞEHİDİN CENAZESİNDE ANNENİN FERYADI YÜREKLERİ DAĞLADI

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırıyla şehit düşen Jandarma Er Kemal Bide'nin ailesinin evinde gözyaşı var.

Ordu'nun Akkuş ilçesi nüfusuna kayıtlı Bide'nin ailesi, Samsun'un Terme ilçesinde Kuşçu köyünde yarıcı olarak geçimini sağlıyor. Şehit Jandarma Er Kemal Bide ise Ankara'da bir lokantada aşçılık yapıyordu.

Ayağında lastik ayakkabı ile oğlunun cenazesi için Akkuş'a gelen anne Dilber Bide, ''Bunu yapanların anası babası yok mu? Onlar hiç acı görmedi mi? Onlar hiç acı bilmiyorlar mı? Ciğerlerim yanıyor, her gün beni arıyordu. Bir tek dün aramadı.'' diyerek feryat etti.

Şehit Er'in kardeşi Emrah Bide(19) ise abisinin kanını yerde koymayacağını söyleyerek, "Ben de bu yazın muayenemi olup askere gideceğim, bunları yapanlara hesap soracağım. Vatan sağ olsun. Bunu yapanların cezasını Allah verecek." dedi. Şehit erin kardeşi Özlem(15) ve Özgür Bide (7) de abileri için gözyaşı döktü.

Jandarma Er Kemal Bide'nin Ankara'da bir lokantada aşçılık yaptığı, Sazak karakolunda da görevinin aşçılık olduğu belirtildi. Bide, evinin bahçesinde bulunan ağacın üzerine ise "Her ananın evladı jandarma olamaz, Aşçı'da olamaz." yazdığı öğrenildi.

Şehit Er Kemal Bide'nin karakola yemek malzemesi alımı için Reşadiye'ye gittiği ve geri dönüş yolunda şehit edildiği bildirildi.

ŞEHİT SARIBAŞ'IN BABASI: OĞLUMUN SİLAHINI ELBİSELERİNİ VERSİNLER, O KARAKOLA GİDİP GÖREV YAPACAĞIM

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 6 arkadaşı ile birlikte şehit olan Jandarma Er Cengiz Sarıbaş'ın evinde acılı bekleyiş devam ediyor. Evin önünde kurulan çadırda taziyeleri kabul etmeye başlayan Muttalip Sarıbaş, 'Vatan sağ olsun' dedi. Güçlükle ayakta duran baba Sarıbaş, evlerinin önündeki askerlere sarılarak gözyaşı döktü. Baba Sarıbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Oğlumun komutanlarıyla konuşacağım. Yarın oğlumun elbiselerini, silahını bana versinler. Ben o karakola gidip görev yapacağım. Oğlum jandarmaydı, ben de jandarmaydım. O şerefsizlerin yanına kalmayacak." dedi.

Oğlunun bir ay önce Tokat'a gittiğini belirten acılı baba, oğlunun çevresinde çok sevildiğini, karıncayı bile ezmediğini, elinden her iş gelen çok becerikli bir çocuk olduğunu söyledi. Evinin önünde bekleyen askerlerden birine sarılan acıla baba, uzun süre gözyaşı döktü. Şehit babasının sarıldığı askerin de gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Şehit Cengiz Sarıbaş'ın amcaoğlu Murat Sarıbaş da, bayramda kendisiyle konuştuğunu, askerliğinin iyi gittiğini söylediğini aktardı. Murat Sarıbaş; "Acemi birliğinden sonra Tokat'a gidince, içimiz rahatladı. Aklımıza böyle bir şeyin olacağı hiç gelmedi. Ancak maalesef şehit oldu." dedi.

Öte yandan, askeri yetkililer de Sarıbaş'ın evine gelerek ailesine taziyelerini iletti. Evin önünde kurulan taziye çadırında vatandaşlara çay ve yiyecek ikram edildi. Cengiz Sarıbaş'ın evi ve komşularının camları Türk Bayrakları ile donatıldı.

ŞEHİT JANDARMA ER CENGİZ SARIBAŞ'IN CENAZESİ, YARIN İSTANBUL'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırı sonucu şehit olan jandarma er Cengiz Sarıbaş'ın (20) cenazesi, yarın İstanbul'da toprağa verilecek.

Alınan bilgiye göre, Cengiz Sarıbaş'ın cenazesi, Ataköy 5. Kısım Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'nde defnedilecek.

ŞEHİTLERİN CENAZELERİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLECEK

Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırı sonucu şehit olan 7 askerin otopsi işlemleri tamamlandı. Şehitlerin cenazeleri, Tokat'taki törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek.

Reşadiye ilçesine bağlı Sazak köyü yakınlarındaki terörist saldırıda şehit düşen jandarma uzman çavuş Harun Arslanbey (Adana) ile jandarma erler Onur Bozdemir (Adıyaman), Kemal Pide (Ordu), Ferit Demir (Muş), Yakup Mutlu (Muş), Cengiz Sarıbaş (Giresun) ve Fatih Yonca'nın (Hatay) Tokat Dr. Cevdet Devlet Hastanesi Morgu'nda yapılan otopsi işlemleri tamamlandı.

Şehitlerin gece saatlerinden sabaha kadar süren otopsi işlemlerinin 2 savcı ve 2 doktor gözetiminde yapıldığı kaydedildi. Otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından morga askerler tarafından tabutlar götürüldüğü gözlendi.

Şehitlerin cenazeleri, Tokat İl Jandarma Alay Komutanlığında düzenlenecek törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek.

Bu arada, şehitlerin cenazelerinin bulunduğu hastane morgu önünde nöbet tutan askerlerin yanında bir vatandaşın Kur'an-ı Kerim okuduğu görüldü. Askerlerle herhangi bir akrabalık ilişkisi olmadığını belirten vatandaş, olayın üzüntüsünü yaşadığını ifade ederek, ''Bu vatan, hepimizin, bu çocuklar hepimizin evladı'' ifadelerini kullandı.

Öte yandan, saldırıda yaralanan jandarma uzman Çavuş Yusuf Öztürk ve jandarma er Emrah Mandıralı'nın tedavisinin Niksar Devlet Hastanesinde, jandarma er Arif Temel'in tedavisinin ise Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesinde sürdüğü belirtildi.

Saldırıda yaralanan 3 askerden biri olan ve Niksar Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Emrah Mandıralı'nın, U21 Milli Takım Teknik Direktörü ve Trabzonspor'un efsanevi oyuncularından, eski milli futbolcu Hami Mandıralı'nın uzaktan akrabası olduğu ifade edildi. Evli, 1 çocuk babası Emrah Mandıralı'nın, Trabzon'un Arsin ilçesine bağlı Başdurak Köyü'nde yaşadığı kaydedildi.

Diğer yandan, Tokat ve çevresinde yüksek kesimlerde dünkü saldırı anında olduğu gibi bugün sabah saatlerinde de yoğun sisin etkili olduğu, dağlık ve ormanlık bölgelerde görüş mesafesinin iyice düştüğü gözlendi.

Tokat'ın Reşadiye ilçesine bağlı Sazak köyü yakınlarındaki terörist saldırıda, 1'i uzman çavuş 7 asker şehit olmuş, 1'i uzman çavuş 3 asker yaralanmıştı.

ŞEHİTLERİN CENAZELERİ TOKAT'TA

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde, terörist saldırı sonucu şehit olan 7 askerin cenazeleri ambulanslarla Tokat'a getirildi.

Reşadiye Merkez Camisi'nde kılınan gıyabi cenaze namazının ardından çok sayıda vatandaşın duaları ve tekbirleri eşliğinde ambulanslarla Tokat'a gönderilen şehitlerin cenazeleri, Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Morgu'na konuldu. Cenazelerin konulması sırasında, hasta bahçesinde toplanan vatandaşlar terörü lanetledi. Şehitler, yarın Tokat İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda düzenlenecek törenin ardından memleketlerine gönderilecek.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler