YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tokalaşmayın diyen vali, tokalaştı
Tokalaşmayın diyen vali, tokalaştı
28 Ekim 2009 20:38
Adana Valisi İlhan Atış, kentte domuz gribine karşı önlem almak için, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Öpüşmek yok, el sıkışma da olmassa seviniriz" dedi.Ancak toplantı bittikten sonra kendisi tokalaştı.

Atış, valilik toplantı salonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, 3 ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Alper Akınoğlu ile üniversiteden doktarların bulunduğu bir grup ile domuz gribine karşı önlemler ve yapılması gerekenler için bir toplantı yaptı. Atış toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Adana'nın ilklimi nedeniyle domuz gribinin çok hafif seyrettiğini ve seyredeceğini düşündüklerini söyledi. Üniversite hastanesi dahil gerektiği takdirde hastalara müdahale yapmaya hazır olduklarını anlatan Atış, "Her grip vakasının domuz gribi sayılıp hastanelere akın edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Dezenfekte edilecek yerlerin zaman içerisinde sağlanacağı ancak asıl dezenfektenin sağlıklı hijyen koşullarına sahip olması gerek" dedi. 

Üniversite ve Sağlık Müdürlüğü İşbirliği

Tüm Adanalıların ellerini sabunla sık sık yıkamaları gerektiği uyarısında bulunan Atış şunları kaydetti:"Çocuklar el yıkama alışkınlığı kazanmalı. Okullar tatil olduğu sırada çocukların canları sıkıldığı için büyük alışveriş merkezleri ve internet kafelere fazla gidilmesini doğru bulmuyoruz. Çocukların evde vakit geçirmeleri veya parklarda vakit geçirmelerini daha doğru buluyoruz. Üniversite sağlık müdürlüğü ile işbirliği yapacak. kaymakamlar ve belediyeler gerekli tedbirleri aldılar. İlimizde domuz gribinden dolayı ortaya çıkacak zararların asgariden tedavisi için bütün hazırlıklar yapılmış durumda. Vali yardımcısı Reşat Özdemir, sağlık müdürü ve 2 bilim adamından komisyon oluşturuldu. Bu komisyon kamuoyuu devamlı bilgilendirecek. Adana'da domuz gribinin asgariden zarar vermesi hedefliyoruz ve bunu sağlayacağız. Okullarda öğretmenler, camilerde imamlar vatandaşları aydınlatacak." dedi.

Halk Bilinçlendirilecek

Atış, bastırılacak, 100 bin broşür ve 15 bin afişle halkı aydınlatacaklarını ifade ederek, panik yapacak bir şey olmadığını, bundan sonra sabunla daha çok el ve yüz yıkanmasını istediklerini kaydetti. Aşı olma konusunda Sağlık Bakanlığı'nın aşı olunmasını tavsiye ettiğinin altını çizen Atış şöyle devam etti:"Gelir gelmez bana sıra gelirse ben aşı yaptıracağım. Çünkü önce sağlık personeli ve hamileler olacak, bana sıra gelirse bende kesinlikle aşı olmayı düşünüyorum. Herkesin aşıyı vurdurması gerektiğini düşünüyoruz."  Atış Adana'da bu zamana kadar 10 domuz gribi vakası görüldüğünü bunların hepsinin hafif vaka olduğun evde tedavi gördüklerini söyledi. 

Atış, son olarak vatandaşları, "Öpüşmek yok, el sıkışma da olmazsa seviniriz. domuz gribinden en az zarar gören il olacağımızı düşünüyorum" diye konuştu. Ancak Atış, daha sonra toplantıya katılanları uğurlamak için salonun dışına çıktı. Atış, 1 dakika önce söylediğini unutarak toplantıdan çıkanlarla tek tek tokalaşmaya başladı. Bir gazetecinin "Sayın Valim tokalaşmak yoktu" demesi üzerine, "Doğru söylüyorsun" diyerek toplantıdan çıkanlarla tokalaşmayı bıraktı. Bu görüntüler kahkahalara neden oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler