YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tiryakileri şoke edecek haber
İnternetten alkol ve içki satışının yasaklanmasına ek olarak artık telefondan sipariş de verilemeyecek...
Tiryakileri şoke edecek haber
28 Aralık 2010 / 07:55 Güncelleme: 28 Aralık 2010 / 07:56

Meclis’te, komisyon aşaması 16, genel kurul aşması da 12 gün olmak üzere toplam 28 gün süren bütçe maratonunun ardından, “torba” maratonu başlıyor. Bugünden itibaren TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak olan tasarının madde sayısı, birleştirilen teklif ve verilen önergelerle 150’yi geçti.

Vatan Gazetesi'nden Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, alt komisyon toplantısında CHP’li Mustafa Özyürek ile AK Partili milletvekilleri arasında gerilim yaratan internetten alkol ve sigara satışı yasağının kapsamını genişleten düzenleme ise, tasarının aynen yasalaşması durumunda, telefon siparişi üzerine eve servis yapan bakkal ve marketleri de etkileyecek şekle sokuldu.

Tasarının alt komisyon görüşmeleri sırasında AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ile Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç imzasını taşıyan önergeyle, “Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun”un “cezai yaptırımları” düzenleyen 8. maddesinde değişiklik de torbaya eklendi.

Söz konusu önerge ile, yürürlükteki yasanın 8. maddesinin 5. fıkrasının “Tütün mamulleri veya alkollü içkilerin tüketicilere satışını; izinsiz olarak veya Kurum düzenlemelerine aykırılık oluşturacak şekilde internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak yapmak üzere satış sistemi kuran veya faaliyette bulunanlara 20 bin Türk Lirası’ndan 100 bin Türk Lirası’na kadar idari para cezası verilir” şeklindeki “k” bendinde değişiklik yapıldı.

Madde metninde yer alan “İzinsiz olarak veya Kurum düzenlemelerine aykırılık oluşturacak şekilde” ibaresi metinden çıkartıldı. Böylece, yürürlükteki mevzuatta yer alan “izin sistemi” tümüyle kaldırılarak, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin, internet, televizyon, faks ve telefon yoluyla satışı tümüyle yasaklanmış oldu.

Siz de kurtulun biz de

AK Parti’lilerin önergesi ve oylarıyla tasarıya monte edilen düzenlemeye alt komisyon toplantısında, “Siz bu düzenlemeyi belli çevrelere selam vermek için yapıyorsunuz. Bence artık ‘Türkiye’de alkollü içki üretimi, ithalatı, dağıtımı yapılamaz’ diye tek maddelik bir yasa çıkartın. Siz de kurtulursunuz biz de. Arkasından da ‘vatandaş içki içemez’ diye yasak getirirsiniz” diyerek tepki gösteren CHP’li Mustafa Özyürek, tasarının aynen yasalaşması halinde, internet ve telefon siparişi yoluyla evlere servis yapan, bakkal, market ve market zincirlerinin büyük ölçüde etkileneceğini söyledi. (Bugün)

başka iş kalmadı
 // yosun gizem
insanların huzurlarını bozmak için elinizden geleni ardınıza koymayın bakalım.Hayırlı işler.....
28 Aralık 2010 10:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler