YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Times'tan Erdoğan'a görülmemiş eleştiri
İngiliz Times gazetesi öğrenci evi tartışmalarının konu edildiği bir başyazıda Başbakan Erdoğan'a hiç olmadığı kadar sert eleştirilerde bulundu.
Times'tan Erdoğan'a görülmemiş eleştiri
22 Kasım 2013 / 11:38 Güncelleme: 22 Kasım 2013 / 15:48

Times gazetesi Türkiye'de kızlı erkekli dairelere düzenlenen polis baskınlarıyla ilgili bir haberin yanısıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk vatandaşlarının özel hayatına burun sokmakla suçlandığı bir baş yazıya yer veriyor.

Haberde, Erdoğan'ın üniversite öğrencilerinin kaldığı karma evlere karşı çıkışı ardından Ankara Üniversitesi'nde okuyan 21 yaşındaki Ali Haydar Durmuş'un yaşadıkları anlatılıyor.

Karşı cinsten arkadaşıyla aynı evi paylaşan Durmuş, komşularından onlarca şikayet gelmeye başladığını ve polisin evlerini ziyaret ettiğini söylüyor.

Times, Erdoğan'ın sözlerinin ardından AK Partili'li TBMM Başkanvekili Yakut Sadık'ın sadece üniversite evlerini değil, okullardaki karma sistemi tümden eleştiren açıklamasının AKP hükümetinin muhafazakar bir çizgide toplum mühendisliğine soyunduğu eleştirilerini daha da körüklediğini belirtiyor.

Kendi işine bakmayı öğrenmeli

Gazete, Türkiye'de çoğunluğu oluşturan dindar kesimin Erdoğan ve çevresindekilerin muhafazakar söyleminden cesaret aldığı ve toplumun daha liberal katmanları ile aralarındaki gerginliğin tırmandırıldığı eleştirilerini aktarıyor.

Times, Türkiye'de karşı cinsten yetişkinlerin evlenmeden birlikte yaşaması önünde yasal bir engel olmadığı halde, öğrenci evlerine ilişkin şikayetlerin tırmandığını bildiriyor.

Gazete, polisin başka sebepleri bahane gösterek kızlı erkekli evlerde yaşayanlara ceza yazdığı iddialarına da yer veriyor.

Bu haberden yola çıkan Times, baş yazılarından birini Başbakan Erdoğan'a ayırmış. Gazete, ''Recep Tayyip Erdoğan kendi işine bakmasını öğrenmeli'' diyor.

Times'a göre Türkiye'yi son on yıldır yöneten kişi, nadir bir politikacı:

''Ekonomi yönetimine ve seçim kazanmaya doğal yeteneği olan, dinamik, ılımlı bir İslamcı.''

Gazete bu nedenlerle Erdoğan'ın daha şimdiden Türkiye tarihinde büyük bir siyasi figür olarak yükseldiğini belirtiyor.

Ortadoğu mu Avrupa mı?

Ancak Times 'ın Başbakan Erdoğan'la ilgili bir derdi var:

''Başbakan'ın İslamcılığı Türkiye'de sadece kamusal hayata değil, artık Türk vatandaşlarının özel hayatına da durmaksızın sinsice sızıyor.''

Herşeye burnunu sokan katlanılmaz!

Gazete, Erdoğan'ın ''katlanılmaz şekilde herşeye burnunu sokan'' karakterinin ortaya çıktığı kanısında.

Başbakan'ın karma öğrenci evleri ve yurtlara karşı çıkışını anımsatan Times, devlet yurtlarının dörtte üçünde bu ayrımın zaten hayata geçirilmiş olduğunu ve Erdoğan'ın bu durumdan övgüyle bahsettiğini bildiriyor.

Gazeteye göre Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık döneminde Türkiye'nin geleneksel laiklik anlayışından kaygı verici biçimde sapmaya başladığını görmek zor değil.

Times, Erdoğan'ın Türkiye'nin geleceğini Avrupa yerine Orta Doğu'da gördüğünü dile getiren muhalefetin bu yöndeki korkularını paylaşmanın da zor olmadığnı yazıyor. Gazetenin ifadesiyle, ''Türkiye'nin herhangi bir Orta Doğu ülkesi olması fikri yeterince kaygılandırıcı. Gerçekleşmesi ise, bir felaket olur.''

11:44
 // Ayşe Baş
Bay Times herşeye burnunu sokan sensin. Karınca yiyen gibi hem burnun hemde dilin uzun. Benim başbakanim yöneticisi olduğu halkına hükmediyor... Sen taaa nerden burnunu bizim memleket meselelerine sokuyorsun. Bay Times dönde bir bak haline fakir fukaran her geçen gün artıyor. Ard arda bütçe kirizi yaşıyorsun ......
23 Kasım 2013 11:44
00:51
 // erdal
taymz zirvalama...
23 Kasım 2013 00:51
00:50
 // tayms kendine baksen
basbakana dil uzatma haddini bil...
23 Kasım 2013 00:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler