YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Times dergisi 2009'da en etkili 100 ismi seçti
5 kategorideki isimler arasında Türkiye'den bir isim bulunmuyor
Times dergisi 2009'da en etkili 100 ismi seçti
04 Mayıs 2009 / 21:10 Güncelleme: 04 Mayıs 2009 / 00:00

5 kategoride dünyanın en etkli isimleri

Amerikan Times dergisi, dünyada 2009'un en etkili 100 ismini seçti. 5 kategorideki isimler arasında Türkiye'den bir isim bulunmuyor. İnternet üzerinden yapılan oylamada Başkan Obama'yı bile geride bırakarak en çok oyu, ‘Moot’ olarak tanınan Christopher Poole aldı.


CHRISTOPHER POLE:İnternet üzerinden yapılan oylamada en çok oyu o aldı. Oy sayısı, Başkan Obama'nın oy sayısını bile geride bıraktı. "Kurucular ve titanlar" kategorisinde yer alan ve ‘Moot’ olarak tanınan Christopher Poole bir numara. 21 yaşında bir üniversite öğrencisi olan ‘Moot’un 2003'te oluşturduğu ‘4chan.org’ adlı internet sitesini günde 5 milyon kişi ziyaret ediyor. ‘Moot’ taraftarlarının Time dergisinin internet sitesini hackleyerek oylamaya müdahale ettiği iddia ediliyor.


BARAK OBAMA: Time'ın "En etkili 100 kişi" listesinin "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde yer aldı.


HILLARY CLINTON: ABD Dışişleri Bakanı, ABD'nin eski First Lady'si de "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde listeye girdi.


NICOLAS SARKOZY VE ANGELA MERKEL: Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Almanya Başbakanı Merkel "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde listede yerlerini aldılar.


GORDON BROWN: İngiltere Başbakanı da "Liderler ve Devrimciler" kategorisinde listede.
 
NURİ EL MALİKİ: Irak Başbakanı da Obama ile aynı kategoride listeye girdi.


EŞFAK KAYANİ: Pakistan Genelkurnay Başkanı pek çok kişiyi geride bırakarak bu yıl listeye girdi.


AVİGDOR LİEBERMAN: İsrail'in yeni Dışişleri Bakanı, aşırı sağcı lider de "Liderler ve Devrimciler" arasında.


KATE WINSLET: "The Reader" filmindeki rolüyle bu yıl Oscar'ı kazanan İngiliz oyuncu, "Sanatcılar" kategorisinde listeye girdi.


TOM HANKS: Ünlü Amerikalı oyuncu da "Sanatcılar" kategorisinde listede.


PENELOPE CRUZ: Ünlü oyuncu "Sanatcılar" kategorisinde Time listesine girmeyi başardı.


TINA FEY: Amerika'daki seçimlerde Cumhuriyetçiler’in başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'i taklit ederek seçim kampanyasının en renki isimlerinden biri olan Tina Fey de yer alıyor.


MICHELLE OBAMA: ABD First Lady'si, "Kahramanlar ve İkonlar" kategorisinde liste başı oldu.


SARAH Palın: ABD'deki başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain'in başkan yardımcısı adayı gösterdiği Palin, epeyi eleştirilmişti ama bu yıl Time'ın listesinde.


PAUL KRUGMAN: Küresel krizin damgasını vurduğu 2009'da, bilim adamları ve düşünürler kategorisinde ekonomistler başı çekti. Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, liste başı.


NOURIEL RUBİNİ: Krize ilişkin isabetli yorumlarıyla Nouriel Roubini de "Bilim adamları ve düşünürler" kategorisinde listeye girdi.


LİSTENİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINRotahaber.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler