YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİB'deki casusluk müfettiş raporunda
TİB'deki casusluk müfettiş raporunda
03 Mayıs 2014 11:15
TİB'deki casusluk müfettiş raporunda Paralel yapının telekulak üssü haline gelen TİB'deki casusluk soruşturması, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu ve müfettişlerin inceleme sonucu elde ettiği verilere göre hazırlandı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Dinleme arşivini uydularla yabancı ülkelere aktaran örgüt üyelerine yönelik soruşturmada, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun tespit ettiği vahim bulgu ve belgelere atıf yapıldı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yasadışı dinlemelere ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamenin somut olaylar ışığında oluşturulduğu belirtildi. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, dinleme arşivini uydularla yabancı ülkelere aktarıp kayıtları silen örgüt elemanlarına yönelik başlatılan soruşturmanın detayları ortaya çıkmaya başladı.

'Casusluk' iddiasıyla başlatılan soruşturmada Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişlerinin bulgu ve belgelerine de atıfta bulunuluyor.

'Devletin iletişim güvenliğinin tehlike altında olduğuna' vurgu yapan müfettişlerin bulgusu savcılık tarafından da araştırılıyor. Savcının 'TİB'i kontrol edebilecek devlet dışı bir aktör, tüm ülke iletişimini kontrol edecek bir kapasiteye ulaşmış oluyor. Bu durumda MİT, Genelkurmay, Emniyet gibi milli güvenlik aktörlerinin iletişimleri de tehlike altına gireceği' üzerinde durduğu belirtildi.

Raporlar inceleniyor

Kurumun denetlenmesinde ciddi eksikliklerin bulunduğunu tespit eden savcılık, istihbari dinlemelerin kurum dışında, adli dinlemelerin ise kurum içinde yapıldığına dikkat çekiyor. Savcılığın üzerinde durduğu bir diğer konu ise adli dinlemelerin emniyetteki bilgisayarlara rahatça indirilebilmesi oldu. TİB'e yönelik denetleme eksikliğini tespit eden Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu istikametinde savcılık 2007'den itibaren yalnızca bir kez 2009 yılında denetlenen kurumun denetleme raporlarını inceleyecek.

Mahremiyete sorgulama

Savcılık, müfettişlerce hazırlanan TİB çalışanlarının durumlarını da mercek altına alacak. Personelin yazılım ve donanıma ilişkin teknik bilgisi yetersiz personel çalıştırıldığı bu eksikliğin de belli grupların şirketlerle yapılan hizmet alımları ile giderilmeye çalışıldığı tespit edildi. TİB binasındaki 3 uydu anteninin birisinin yabancı bir uyduya dönük olduğunun tespit edilmesi nedeniyle casusluk ihtimali üzerine durulduğu belirtildi.

Dijital veriler kayıp

TİB'in hizmet alma yoluyla çalıştığı firmaların da mercek altına alınacağı belirtildi. Kurulur kurulmaz 9,5 milyonluk sözleşme yapılan, olayların patlak vermesi sonrası sözleşmesi feshedilen firma ile altyapısını oluşturan diğer firmanın da soruşturma kapsamında inceleneceği öğrenildi.

TİB'deki incelemelerde büyük bir skandalla karşılaşılmış, 2012 yılı öncesine ait tüm dijital kayıtların silindiği veya çalındığı tespit edilmişti. Savcılık bu kayıp arşivin peşine düştü. Dijital sistemde 'parmak izi' olarak bilinen ve sistemi kimin kullandığına ilişkin verilerin olduğu 'log kayıtları'nın sistematik bir şekilde tutulmadığı için Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanının kimin dinlediği tespit edilmesi çok güç olacak. Kurum çalışanlarının ifadesini alacak savcı, tehdit iddialarını da inceleyecek.

Soruşturmanın somut delilleri

- Başbakanlık müfettişlerinin raporundaki bulgular şöyle sıralandı:

- Devletin iletişim güvenliği tehlikede

- Güvenlik aktörlerinin mahrem konuşmaları dinlenebilir

- Dış şirketlere bağımlılık riski arttırıyor

- 2012 öncesi tüm kayıtlar çalındı

- Parmak izi kullananların log kayıtları tutulmadı

- Eski yönetim örgütlü karartma yapıyor

- Yeni kurulan firmayla 9,5 milyon liralık sözleşme imzalandı

- 3 çanak antenden biri yabancı uyduya dönük çıktı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler