YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
THY'den bir ilk
Türk Hava Yolları (THY), ağustos ayında Muammer Kaddafi devrildiğinden bu yana ilk kez Libya'nın başkenti Trablus'a bir uluslararası ticari uçuş düzenledi.
THY'den bir ilk
01 Ekim 2011 / 23:47 Güncelleme: 01 Ekim 2011 / 23:48

İstanbul'dan gelen THY yolcu uçağı Trablus'un Mitifa havaalanına indiği sırada Türkiye ve Libya'nın yeni yönetimini temsil eden bayraklar havaalanında dalgalandı. Uçağa binecek yolcular sakin bir şekilde kontrollerin yapılması bekledi.

Trablus sakini Muhammed El Ceruşi, Türkiye'ye iş için gittiklerini, THY'nin hizmetine yeniden başlamasından dolayı mutlu olduklarını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi mart ayında aldığı kararla, hükümet karşıtı güçleri Kaddafi yandaşlarının saldırılarından korumak için sürdürülen uluslararası çabalar kapsamında, Libya hava sahasını sivil uçuşlara kapatmıştı.

Diplomatlar, NATO saldırılarının hedefi olmaması için resmi heyetleri taşıyan sivil havayollarının uçuşlarına ve diğer uçuşlara, önceden uçuş planlarını bildirmek koşuluyla izin verildiğini bildirirken, Reuters haber ajansına konuşan bir diplomat THY'nin ülkeye girmek için özel bir izne sahip olduğunu sandığını söyledi.

THY Genel Müdürü Temel Kotil de gazetecilere yaptığı açıklamada, insani destek için Bingazi'ye uçuşa başladıklarını, bugün de Trablus'a uçtuklarını belirterek, insanları Trablus'a taşıdıklarını, geri döneceklerini ve yaralanan ve ihtiyacı olan insanlara yardım etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi 16 Eylül'de aldığı kararla Libya'ya yönelik bazı yaptırımları gevşetmiş, ancak Rusya ve Güney Afrika'nın çağrılarına rağmen uçuşa yasak bölge kararını kaldırmamıştı. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler