YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
THY uçağı, Amsterdam'da havaalanına inerken yere çakıldı
THY uçağı, Amsterdam'da havaalanına inerken yere çakıldı
THY uçağı, Amsterdam'da havaalanına inerken yere çakıldı
25 Şubat 2009 / 12:04 Güncelleme: 25 Şubat 2009 / 00:00Hollandalı yetkililer, İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Hollanda'nın Schiphol havaalanına inişe geçtiği sırada kaza yapan "Tekirdağ" isimli uçakta 3'ü mürettabat 9 kişinin öldüğünü 84 kişinin de yaralandığını açıkladı.


Hollandalı resmi yetkililer, İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Hollanda'nın Schiphol havaalanına inişe geçtiği sırada kaza yapan "Tekirdağ" isimli uçakta 9 kişinin öldüğünü açıkladı.


Kazanın meydana geldiği havaalanında basın toplantısı düzenleyen resmi yetkililer, kazada 25'i ağır 50 civarında kişinin yaralandığını bildirdi.


Uçakta toplam 135 kişinin bulunduğunu söyleyen yetkililer, ölenlerin kimliklerinin henüz belli olmadığını ifade etti.


Kazadan sonra ilgili birimlerin hemen müdahale ettiğini, ambulans ve kurtarma ekiplerinin vakit kaybetmeden olay yerine ulaştığını bildiren yetkililer, her türlü imkanın seferber edildiğini belirtti. Yetkililer, kazanın nedeninin bilinmediğini açıkladı.


Hollandalı yetkililer TSİ 17.00'da kazayla ilgili bir basın toplantısı daha düzenleyecek.


THY YÖNETİM KURULU BAŞKANI CANDAN KARLITEKİN


Sabah yaptığımız açıklamada sayı alamamıştık. Hollanda Sivil Havcılık 8 can kaybının olduğunu açıkladı. Muhtelif derecede 50'ye yakın yaralı var. Bunların çoğu hafif yaralı.


İsimler belli değil. Çünkü herhangi bir şekilde isim konusunda bir paylaşımda bulunulmadı. Tamamının yolcu değil. Bu konuda da bilgi kesinleştiği zaman sizinle paylaşacağız. 14:30'daki tarifeli sefer kalktı. Amsterdam'a gitmek isteyenler için Ankara'dan gelecek yolcular bekleniyor. Hollanda'ya tarifeli seferlerin dışında yeni bir uçuş gerçekleştireceğiz. Bu seefere yetişemeyenler için de bir uçak daha kaldırılacak. Her yolcunun 2 yakınını götüreceğiz.


Kazanın oluş şekline ilişkin bir bilgi paylaşacak durumda değiliz. Bunların gelmesi lazım. Olay çok sıcak.


THY GENEL MÜDÜRÜ TEMEL KOTİL


Hollanda makamından teşekkür ediyoruz. Pasaportu olmayanların bile vize sorunu çözüldü. Başımız sağolsun başka paylaşacak bilgimiz yoktur. Bu tip olayda kriz olaylarında Hollanda makamları yetkili. Havacılıkta böyle olur. Ama Hollanda makamları olayı iyi yönetiyor.


UÇAKTA 72 TÜRK, 32 HOLLANDALI YOLCU VARDI


Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar, Hollanda'da kaza yapan THY uçağındaki yolcuların çoğunun Türkiye ve Hollanda vatandaşı olduğunu söyledi.


Büyükelçi Alpar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bunun beklenmedik bir kaza olduğunu belirterek, "Aldığımız bilgilere göre uçakta 72 Türk, 32 Hollanda vatandaşı vardı" dedi.


Yaralıların çeşitli hastanelere kaldırıldığını kaydeden Alpar, "En hızlı şekilde tedavileri yapılıyor. Büyükelçilik olarak kriz masasıyla sürekli temas halindeyiz. Uçağın otoyolu kılpayı geçip çamurlu alana düştüğü anlaşılıyor. Çok şükür ki otoyola düşmedi, çok büyük facia olabilirdi" diye konuştu.


İŞTE HOLLANDA'DA DÜŞEN THY UÇAĞINDAN SON GÖRÜNTÜLER


İşte yere çakılanTHY uçağının yolcu listesi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler