YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
The Guardian'dan çirkin Türkiye analizi
İngiltere'nin ünlü gazetesi The Guardian, Türkiye ile ilgili olarak çirkin bir analiz yayımladı.
The Guardian'dan çirkin Türkiye analizi
13 Ekim 2014 / 06:53 Güncelleme: 13 Ekim 2014 / 06:55

İngiliz Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Türkiye hakkında çirkin bir analizi okuyucuyla paylaştı.

İngiliz Guardian gazetesi, Suriye’deki krizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeni bir krizin içine düşürdüğü ve ülkesini ekonomik yavaşlama ve sosyal bölünmelerle yüzleştirdiğini yazdı.

Gazetede "IŞİD tehdidi giderek büyürken kendi içinde kuşatılan Türkiye yurtdışındaki komşularını kaybediyor" başlıklı bir makale yayınlandı. Yazıda, yeni hükümetin göreve geleli iki aydan kısa bir süre olmasına rağmen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun balayından çok üzüntü yaşadığı, özellikle geçtiğimiz çarşamba günü hükümetin Kobani’ye müdahaleyi reddetmesi üzerine çıkan olaylarda 35 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Makalede yine aynı gün Türkiye ekonomisinde düşürülmüş beklentilerle büyüme projeksiyonunun bu yıl için yüzde 4’ten 3.3 düşürüldüğünü ve yine çarşamba günü Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin AB üyeliği konusunda hazırladığı yıllık raporu açıkladığı hatırlatılarak bütün bu gelişmelerin geçtiğimiz ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde binaların üzerine asılan posterlerdeki "Yeni Türkiye" sözüne çelişki doğurduğuna dikkat çekti. Yazı şöyle devam etti:
 
"Erdoğan’ın ’Yeni Türkiye’si ile yaklaşık 80 milyon kişi Türkiye’nin bölgesel güç olarak doğru bir yer olduğunu sandı. Türkiye 2023 yılında 100. kuruluş yıldönümünü kutlayacak. Bu zamana kadar Cumhurbaşkanı, ülkenin dünya ekonomisindeki pozisyonunun 17’inci sıradan 10’uncu sıraya çıkacağını ve İstanbul’un küresel finans merkezi olacağı sözünü vermişti. "
 
Türkiye’nin 10 yıldan beri devam eden büyümesinden sonra kendini ’orta gelir kıskacı’nda bulduğunu ve bundan kaçmak için hükümetin bir dizi baş ağrıtıcı reformlarla karşıya karşıya kaldığı vurgulanan yazıda, hükümetin boğaza üçüncü köprü, Çanakkale Boğazı’na köprü, İstanbul’a üçüncü havaalanı gibi mega projeler tasarlamalarına karşın faizlerin rekabetçi tutulması baskısı dolayısıyla bu projeleri finanse etmenin de zor olacağı’ ifade edildi.
 
Makalede, medyadaki sansüre de değinildi. Haber servislerinin sürekli bir canlı baskı altında olduğu ve hiç kimsenin işinden atılma korkusuyla açıkça şikayette bulunamadığı ileri sürüldü. Makalede, bazıları için medyanın sıkı bir şekilde kontrolü dolayısıyla ’Yeni Türkiye’nin daha çok ’Cesur yeni Türkiye’ anlamına geldiğini yazdı.
 
2013 yılındaki Gezi Parkı protestolarına da değinilen makalede, birçokları için Gezi protestolarının gerçek yeni Türkiye olduğu, geçen hafta yaşananların ise Kürtler ve dindar milliyetçiler arasında eski tutucu tansiyonu yine ortaya çıkardığı yorumu yapıldı.

 

DHA

Gerçekleri yazmayı öğrenin bir an önce...
 // Muhafız
Türkiye komşularını kaybetmiyor, aksine Bosna Hersek teki, mogadişu daki müslümanlara, Suriye'den, Irak tan gelen Kürtlere, yezidilere, türkmenlere ayırım yapmadan elinden gelen bütün insani yardımları yapmaktadır, ekonomide ise aksine üçüncü Havalimanı, Mersin Akkuyu nükleer santral projeleri, yavuz sultan Selim köprüsünün inşaatı hızla devam etmektedir, tap ve tanap projeleri ve yapımı hızla devam etmektedir, ingiliz basını neden gerçekleri yazamamaktadır acaba?, işinemi gelmiyor yoksa...!!! ...
13 Ekim 2014 Pazartesi 15:40
Neden işinize geldiğini görüyorsunuz?
 // Muhafız
Eger ingiliz ve Avrupa basınında sansür ve baskı yoksa neden İsrail in gazze katliamında Yahudilerin nasıl sevindiğini gösteren gazeteciyi Rusya ya sürdüğünü yazamıyor?, beşar Esad ın 300 bin insanı çoluk çocuk, kadın demeden acımasızca kimyasal ve konvansiyonel silahlarla nasıl katlettiğini,ingiliz askerlerinin ve Amerikan askerlerinin birlikte Afganistan'da yüzbinlerce insanı nasıl katlettiğini, Saddam Hüseyin'i bahane ederek milyonlarca insanı nasıl katlettiğini yazamıyor acaba? ...
13 Ekim 2014 Pazartesi 15:29
Havlasınlar
 // Mustafa
Mega projelerimiz aslanlar gibi yürüyor! İşlerine gelmediği için her türlü çomağı soktular ama engelleyemeyince kuduzca iftiralar atıyorlar. İngiliz itleri havlamaya devam etsin. İt ürür kervan yürür!...
13 Ekim 2014 Pazartesi 10:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler