YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tezkere Meclis'te
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, açıklama yaptı.
Tezkere Meclis'te
24 Eylül 2012 / 19:20 Güncelleme: 24 Eylül 2012 / 21:29

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak'ın, PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesiyle mücavir alanlara gönderilmesine ilişkin, TBMM tarafından verilen izin süresinin, 17 Ekim 2012 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere, Bakanlar Kurulunca imzalanıp TBMM'ye gönderildi'' dedi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Toplantıda görüşülen konular hakkında bilgi veren Arınç, şunları söyledi:

''Sınır ötesi harekat yetkisi için TBMM'den tekrar yetki istendi. TSK unsurlarının Irak'ın, PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesiyle mücavir alanlara gönderilmesine ilişkin, TBMM tarafından verilen izin süresinin, 17 Ekim 2012 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere, Bakanlar Kurulunca imzalanıp TBMM'ye gönderildi. Umuyorum 1 Ekim'de TBMM yasama görevine başladığında öncelikli olarak tezkereyi görüşmüş olacak.''

Toplantıda Türk Petrol Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanunu taslaklarının da görüşüldüğünü belirten Arınç, bunların olumlu sonuçlanarak tasarı haline getirildiğini, imzalanarak TBMM'ye gönderileceğini bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile sosyal taraflarla bir araya geldiğini hatırlatan Arınç, ''Toplu İş İlişkileri Kanun tasarısı üzerinde tarafların mutabakatı hasıl olduğu için tasarı Meclis'e gönderilecek ve ekim ayının başlarında ivedilikli olarak görüşülmesi temin edilecek'' diye konuştu.

İç ve dış gelişmelerle özellikle güvenlik konusunun da görüşüldüğünü dile getiren Arınç, toplantıda AK Parti'nin yaklaşan kongresiyle de kısa bir görüşme yapıldığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için ABD'de olduğunu hatırlatan Arınç, Davutoğlu'nun, Başbakan Erdoğan adına kısmen Kanada'da çeşitli çalışmalar yaptığını kaydetti. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler