YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tezkere kararına sert çıktı
HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş, Meclis'te kabul edilen tezkereye sert çıktı. Operasyonun perde arkasında Batı'nın emperyal çıkarları olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Libya tezkeresi dış politika tarihine ciddi bir leke olarak yazıldı"dedi.
Tezkere kararına sert çıktı
25 Mart 2011 / 22:12 Güncelleme: 25 Mart 2011 / 22:17

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi konusunda Hükümet'e 1 yıllığına yetki verilmesini öngören tezkereyle ilgili olarak, ''Ne yazık ki Libya tezkeresi Türkiye'nin dış politika tarihine ciddi bir leke olarak yazılmıştır'' dedi.

Kurtulmuş, MÜSİAD Konya Şube binasında düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Libya'ya yapılan operasyonun arkasında Batılı güçlerin, ciddi şekilde elde edecekleri büyük zenginlikleri olduğunu ileri sürdü.

Bunların Libya'daki petrol, güneş enerjisi potansiyeli ve su kaynakları olduğunu savunan Kurtulmuş, ''Meselenin arkasında ne Kaddafi var, ne isyancıların akıbeti var, ne de Libya halkının insan haklarının korunması var. Meselenin arkasında Batı'nın emperyal çıkarları var'' dedi.

Kurtulmuş, Libya'ya yapılan operasyon konusunda siyasi iktidarın işin başından itibaren ciddi zikzaklar çizdiğini ileri sürerek, şunları kaydetti:

''Başbakan, NATO'nun Libya'ya müdahalesine karşılık, 'Böyle bir saçmalık mı olur , NATO'nun orada ne işi var' diyor. Başbakan Almanya'da bunu söyledikten sonra geçtiğimiz hafta da Cidde'deki formda 'NATO'nun Libya'da ne işi var ' dedi. Maalesef Başbakan bunu söylerken, o saatler içinde Dışişleri Bakanı Ankara'da 'Türkiye gerekirse sivil ve askeri alanda da müdahale edecektir' diye açıklamasını yaptı. Dün tezkere TBMM'de görüşüldü. Ne yazık ki Libya tezkeresi Türkiye'nin dış politika tarihine ciddi bir leke olarak yazılmıştır.''

Daha önce Somali'deki korsanlara karşı da bir tezkere çıkarıldığını, ancak o tezkerede Türk Silahlı Kuvvetleri'nin birimleri ve bu birimlerin hangi coğrafi bölgede görev yapacaklarının açıkça belirtildiğini anlatan Kurtulmuş, Libya tezkeresinin ucu açık bir tezkere olduğunu ileri sürdü.

Kurtulmuş, çıkan tezkerenin kabul edilebilir olmadığını iddia etti.

Toplantı sonunda, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Kurtulmuş'a çini işlemeli vazo hediye etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler