YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tezkere 1 yıl daha uzatıldı
Aden Körfezi'nde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının görev süresini 1 yıl daha uzatan Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
Tezkere 1 yıl daha uzatıldı
25 Ocak 2012 / 15:35 Güncelleme: 25 Ocak 2012 / 16:16

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Başbakanlık Tezkeresiyle,  Aden Körfezi ve Somali açıklarında görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının görev süresi, 1 yıl daha uzatıldı.

Genel Kurulda kabul edilen tezkere, bölgede görev yapan Deniz Kuvvetlerine ait görev gücünün süresini, 10 Şubat 2012'den itibaren 1 yıl uzatıyor.

Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde meydana gelen korsanlık-deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleri hakkında 2008'de kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararları ve TBMM'nin 10 Şubat 2009 tarihli kararıyla 1 yıl için izin verildiği hatırlatılan tezkerede, şu görüşlere yer verildi:

''TSK deniz unsurlarının söz konusu bölgelerde konuşlandırılması suretiyle, bölgede seyreden Türk bayraklı  ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafazası ve korsanlık-deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemlerine karşı uluslararası toplumca yürütülen müşterek mücadele harekatına aktif katılımda bulunulması sağlanarak, bu alanda BM sistemi içinde ve bölgesel ölçekte oynadığımız rolün ve görünürlüğümüzün pekiştirilmesi temin edilmiştir.''

TSK deniz unsurlarının bölgede görev yapmasına izin veren TBMM kararının süresinin son olarak 7 Şubat 2011'de uzatıldığı hatırlatılan tezkerede, bu sürenin 10 Şubat 2012'de sona ereceği ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi'nin bölgeyle ilgili kararının süresinin son olarak 22 Kasım 2011 tarihinde 1 yıl uzatıldığı bildirilen tezkerede, ''Bu kapsamda, TSK deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görevlendirilmesi için Hükümete verilen 1 yıllık izin süresinin, 10 Şubat 2012 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmasını Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca arz ederim'' denildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler