YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tezgâha geldik, öç alıyorlar'
CHP’li Ersin, cezaevinde Savcı Cihaner ve Albay Gençoğlu ile görüştü. Görüşmede Cihaner, tezgâha getirildiklerini söylerken, Gençoğlu “ Şanal, operasyon yapacağım diyerek bütün belgeleri aldı” dedi...
'Tezgâha geldik, öç alıyorlar'
19 Şubat 2010 / 09:17 Güncelleme: 19 Şubat 2010 / 09:19

Tutuklanarak cezaevine konulan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, “Tezgâh var, öç alıyorlar. HSYK doğru karar aldı” dedi. Operasyon sırasında Erzincan Jandarma Alay Komutanı olan daha sonra Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı’na atanan ve şu anda da Erzurum Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Albay Recep Gençoğlu, yetkileri HSYK tarafından kaldırılan Erzurum Savcısı Osman Şanal’ın “Gülen cemaatine yönelik büyük operasyon yapacağım” diyerek ellerindeki bütün bilgi ve belgeleri aldığını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe, Erzurum H Tipi Cezaevi’ndeki Cihaner ve Albay Gençoğlu ile görüştü. Adalet Bakanlığı’nın iznine rağmen Cihaner ile görüşmelerine “yazılı izin gerekiyor” diye izin verilmeyen, kimlik sorulan ve kapıda bekletilen milletvekilleri, başsavcı devreye girince Cihaner ile cam bölme arkasından telefonla görüşebildi. Ersin ve Özdemir’in anlatımına göre Cihaner şunları anlattı:
“Ergenekon ile ilişkilendirip, ‘Albay Dursun Çiçek’i tanıyor musun?’ diye sordular. ‘Biz senin onunla görüştüğünü biliyoruz’ dediler. ‘Bilmiyorum, tanımadığım adamla ne görüşeceğim’ yanıtını verdim. Bana, ‘İrtica eylem planını burada başlatmışsınız. İsmailağa cemaatiyle ve Fethullah Gülen ile ilgili olarak eylem planı yapmışsınız’ dediler. Tezgâha geldik. Cemaate yönelik işlem yapmamızın bedelini ödüyoruz.”

Albay Gençoğlu da, rahatsızlığın İsmailağa tarikatından çok Fethullah Gülen cemaatine yönelik işlemlerden kaynaklandığını belirterek, şunları anlattı: “Gülen ile ilgili dinleme ve operasyon hazırlığımız vardı. Bu sızmış. Biz operasyon yapmadan önce Savcı Şanal bize bir yazı yazarak, ‘Gülen cemaatiyle ilgili elinizde ne kadar bilgi ve belge varsa bana gönderin, büyük bir operasyon düzenleyeceğim’ dedi. Elimizdeki her şeyi gönderdik. Mayıs 2009’da apar topar 10 kişiyi gözaltına aldı, sonra serbest bıraktı. Anladık ki, bizim operasyonla gözaltına alacağımız adamları bizden kaçırmak adına göstermelik operasyon yapmış. Meğer elimizdeki öğrenmek için taktikmiş. Bunun kini ve nefreti var.”
Gençoğlu, savcıların 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’e yönelik sorular sorduğunu da belirtti.

Milliyet

Cumhuriyet BaşsavcısErzincanı İlhan Cihaner
 // mustafa sesiz
Sayın başsavcım eğer bu atasözüne bakış açınız varsa yazıyorum devir döner kervan döner o kalemi tutan el bizide geçer az kaldı sabredin Fetullah Gülenciler az kaldı çalın bakalım zurnayııı........ bu belgeleri açığa çıkarınca ne yapacaksınız? ...
19 Şubat 2010 11:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler