YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tetiği kim çekti?
Ankara'da aracının içinde ölü bulunan 12 Eylül döneminin Siyasi Şube Müdür Yardımcısı Hasan Eryılmaz'ın 5 santimetre mesafeden vurulduğu belirlendi.
Tetiği kim çekti?
06 Mart 2012 / 08:53 Güncelleme: 06 Mart 2012 / 08:57

Eryılmaz'ın son dakikalarında oğluna "Peşimdeler, inip konuşacağım" demesi, profesyonelce hazırlanan bir tuzağa düştüğünü gösterirken, ellerinde barut izi tespit edilmesi ise intihar şüphesine neden oldu.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde Siyasi Şube Müdür Yardımcı, bir dönem de Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı görevinde bulunan emekli emniyet müdürü Hasan Eryılmaz, önceki akşam saatlerinde Ankara-Konya Karayolu İncek Mevkii'nde aracının içinde öldürülmüş halde bulundu. Eryılmaz'ın cenazesi yapılan ilk incelemenin ardından otopsisi yapılmak üzere Keçiören Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.

5 CM'DEN ATEŞ EDİLMİŞ

İlk otopsi tespitine göre Eryılmaz'ın 5 cm mesafeden açılan ateş sonucu sol kulak arkasında girerek kafatasının arka tarafından çıkan tek kurşunla öldüğü belirlendi. Eryılmaz'ın aracının sağ koltuğunda bulunan beylik tabancasının ise ateşlenmediği iddia edildi. Cinayet büro dedektifleri ise cinayetin oluş şeklinin çok profes-yonelce olduğunu, olayı gerçekleştiren kişi veya kişilerin cinayeti planlayarak gerçekleştirdiklerini belirtiler.

Otopsisi tamamlanan Eryılmaz'ın cenazesi yakınları tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak İbni Sina Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Eryılmaz'ın bugün Kocatepe Camii'sinde öğle namazına mütakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi. Eryılmaz'ın oğlu MİT görevlisi O.E.'nin "Beni arayarak takip edildiğini, birilerinin önünü kestiğini söyledi' açıklaması ise akıllara eski emniyetçinin cinayete kurban gitmiş olabileceğini akla getirdi.

Mustafa Eryılmaz'ın öldürülmeden bir gün önce kendisini takip eden 2 kişiden şüphelendiği ve bu durumu da yakınlarıyla paylaştığı belirtildi.

'DURUP KONUŞACAĞIM'

Eryılmaz'ın Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) görevli oğlu O.E'nin, babasının öldürülmeden 5 dakkika önce kendisini aradığını belirterek şunları söyledi: "Beni arayarak 'Takip ediliyorum, birileri önümü kesiyor, takip edenler dün şüphelendiğim o 2 kişi. Durup onlarla konuşacağım, telefonumu da açık bırakıyorum' dedi. Bunun üzerine hemen evden çıkarak babama doğru gittim. Telefon da kısa bir süre sonra kapandı. Gittiğimde babamı öldürülmüş halde buldum. Aracı çalışır vaziyette, silahı ise sağ koltuğundaydı. Büyük ihtimalle babam kendisini takip edenlerle konuşmak üzere durdu. O sırada olası bir saldırı karşısında çantasında olan silahını çıkartarak sağ koltuğa bırakmış. Ancak durur durmaz saldırıya uğramış."

KRİTİK GÖREVLER YAPTI

Eryılmaz'ın Siyasi Şube Müdür Yardımcısı olduğu 12 Eylül döneminde bir silahlı çatışmada ağır yaralandığı öğrenildi. 2001'de Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı görevini de yürüten Eryılmaz, 2009'da emekliye ayrıldı. İki çocuk babası Eryılmaz, aynı zamanda Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin yönetim kurulu üyesiydi.

Listede 104. sıradaydı

Eryılmaz, 12 Eylül döneminden sorumlu tutulanlar hakkında yapılan suç duyurusundaki listenin 104'üncü sırasında yer alıyor ve işkence ile suçlanıyordu. 2002 yılında görevli bulunduğu Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'ndan, dönemin İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in imzaladığı kararnameyle APK Daire Başkanlığı'nın emrine verilmişti. Yine 2002 yılında Eryılmaz'ın adı Uğur Dündar'ın Sabah Gazetesi'nden istifa etmesine neden olduğu söylenen bir gizli çekim bir kaset ile gündeme gelmişti. Uğur Dündar'ın hazırladığı Arena programında gizli bir kaset yayınlamak istemesi ancak ATV yönetiminin buna izin vermediği için Dündar'ın istifa ettiği iddialar arasındaydı. Yine iddialara göre, Dündar'ın yayınlamak istediği gizli çekim kasette o dönem Asayiş Şube Müdürlüğü yapan Hasan Eryılmaz, hayali ihracatçı Kemal Horzum ve eski cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel'in yakın adamlarından Hayrettin Gökdemir'in (Hayri Baba) isimleri geçiyordu.

Behçet Oktay'ı hatırlattı

Emniyet Genel Müdürlüğü eski Asayiş Daire Başkanı Hasan Eryılmaz'ın, Ankara'da aracının içinde başından vurulmuş halde bulunması akıllara 25 Şubat 2009'da saat 02.00 sıralarında Dikmen Keklikpınarı Mahallesi 50. cadde 29 numaralı evinin önünde yaralı bulunan ve tüm müdahelere rağmen kurtarılamayan eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay'ın şüpheli ölümünü getirdi. Olayı soruşturan Ankara Başsavcılığı, 20 Nisan 2009'da Oktay'ın "intihar" ettiği tespitiyle takipsizlik kararı vermişti. Kararın ardından Oktay'ın ailesi, adli tıp, otopsi raporlarındaki tespitler ve şüpheli tanık ifadeleri uyarınca karara itiraz etmişti. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin takipsizlik kararını kaldırması üzerine dosya yeniden açılmıştı.

İki elinde barut izi

Emekli polis müdürü Hasan Eryılmaz'ın ölümünün intihar olduğu şüphesine neden olan ayrıntılar ortaya çıktı. Eryılmaz'ın her iki elinde de barut izine rastlanırken, ölümüne neden olan kurşunun sol kulak memesinin altından girerek, kafasının üzerinden çıktığı ve mermi çekirdeğinin de aracın tavanına saplandığı belirlendi. Kurşunun izlediği yön ve iki eldeki barut izi intihar şüphesine neden olurken, Eryılmaz'ın oğlu MİT görevlisi O.E.'nin 'Beni arayarak takip edildiğini, birilerinin önünü kestiğini söyledi' açıklaması ise cinayet şüphesini güçlendirdi.

ELİNDEN SİLAHI OĞLU ALMIŞ

Emniyet yetkilileri, biri Eryılmaz'ın solunda diğiri de sağ koltukta bulunan iki silaha el koyarken, el swapları da incelenmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderildi.

Eryılmaz'ın esrarengiz ölümü sonrasında, dün O.E, Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirilerek ifadesine başvuruldu. İfadede Eryılmaz'ın elindeki silahın yerinin oğlu tarafından değiştirildiği belirlendi. O.E'nin silahı babasının elinden alarak aracın koltuğuna koyduğu öğrenildi.

KÖR NOKTA DEĞİL İDDİASI

Olayla ilgili basına yansıyan haberlerin aksine, olayın meydana geldiği mevkinin kör bir noktada olmadığı MOBESE kameraları tarafından görüntülendiği belirtildi. Asayiş ekiplerinin de emniyet müdürünün geçtiği tüm noktalardaki MOBESE görüntülerini incelemeye aldğı kaydedildi.

PSİKOLOJİSİ ARAŞTIRILIYOR

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet savcısı Arif Ökemen'in, Eryılmaz'ın daha önce ilaç kullanıp kullanmadığını ve psikolojik durumunu da araştıracağı öğenildi. Aracın içinde bulunun mermi kovanının Eryılmaz'ın silahına ait olup olmadığına bakacak olan savcı Ökemen, Eryılmaz'ın aracının kapısının da zorla açılıp açılmadığını inceleyecek.  YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler