YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teslim yeri ’kör nokta’ değil
En önemli ipuçları kameralarda
Teslim yeri ’kör nokta’ değil
19 Eylül 2009 / 15:02 Güncelleme: 19 Eylül 2009 / 15:04

Cem Garipoğlu, 197 günlük firarın ardından polisiye filmleri aratmayan bir senaryoyla, gece yarısı bir otobüs durağında polise teslim oldu. Avukat Aytekin Kaya, cezaevindeki baba Mehmet Nida Garipoğlu’ndan Cem’in vekaletini alalı henüz 48 saat olmuştu ki, bir telefon geldi ve süreç başladı. Avukat Kaya, telefonun kimden geldiğini açıklamadı ancak gece 00.15 sıralarında İncirli’de, E-5 Karayolu üzerinde buluştuğu Cem Garipoğlu’nu, saat 00.45’te Ömür otobüs durağının önünde biri emniyet müdür iki sivil polise teslim etti.

Teslim yeri ’kör nokta’ değil

Teslim anının görüntülerinin ortaya çıkmaması, Cem Garipoğlu’nun kameraların görüntüleyemediği bir noktada polise verildiği iddialarını gündeme getirdi. Oysa hem Garipoğlu’nun sucuk ekmek aldığı büfenin önünü hem de teslim olduğu Ömür otobüs durağını tüm detaylarıyla çeken iki MOBESE kamerası vardı. Ayrıca Garipoğlu’nun teslim olduğu durakta, Ethica Hastanesi’nin yaklaşık 200 metre ötesinde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Trafik Kontrol Şubesi’ne ait kameraları kayıt halindeydi.

En önemli ipuçları kameralarda

Bu film gibi teslimat, birçok soruyu beraberinde getirdi. Cem’i teslim noktasına kim ya da kimler getirdi, avukatı onu tam olarak nerede teslim aldı ve polislere nasıl teslim etti? İşte bu sorulara en doğru cevap MOBESE kameralarından alınacak. Bu görüntüler ayrıca Cem’i 7 aydır saklayanların kimliği hakkında da ipuçları verecek. Ancak tüm bu kamera görüntüleri henüz polis tarafından alınmadı. Soruşturmayı yürüten emniyet yetkilileri, bu konudaki çalışmaların önümüzdeki günlerde yapılacağını, MOBESE görüntülerinin incelenebileceğini açıkladı.

Kafeden alan babasının arkadaşı

Cem Garipoğlu, savcılıkta verdiği ifadesinde babasının arkadaşı tarafından bir kafeden alınarak kaçırıldığını söyledi. Savcılıktaki ifadesinde olaydan sonra Bahçeşehir’de ki bir kafeye gittiğini ve babasının aradığı bir kişinin kendisini almaya geldiğini belirten Garipoğlu, otomobilin arka koltuğunda üzerinin örtülerek 6 saatlik mesafede bir yere götürüldüğünü anlattı.

Polis ’arka bahçe’dekileri arıyor

Cem Garipoğlu ayrıca tek başına kaldığı bahçeli evden hiç ayrılmadığını yüzünü hiç görmediği bazı kişilerin 10-15 günde kendisine erzak bırakarak gittiğini söyledi. Ancak Garipoğlu’nun daha önce bu sorulara “çalışmış” izlenimi edinen emniyet yetkilileri, “kaçırılmasının planlı bir olay olmadığı” şeklindeki yanıtlarının “yönlendirmeli” olduğuna inanıyor. Cinayetin arka bahçesinde daha profesyonel kişilerin olduğunu düşünen polis, şimdi Cem’in kaçmasına ve 197 gün boyunca saklanmasına yardım edenlerin peşinde...

CEVAP BEKLEYEN SORULAR


Saklandığı ev nerede erzağı kim getirdi saçını kim kesti?

Cem Garipoğlu’nun teslim olmasının ardından yanıt bekleyen pek çok soru işareti bulunuyor. Polis şimdi kamuoyunda da merakla beklenen bu soru işaretlerinin yanıtlarını bulmaya çalışıyor.

* Cinayetten sonra Bahçeşehir’de babasının bıraktığı kafeden 6 ay boyunca saklanacağı eve kim götürdü. Kaçışına kimler yardım etti?

* Firardayken nerede kaldı? Cem Garipoğlu’nun kaçakken kaldığı, “Nerede olduğunu bilmiyorum” dediği bahçeli, müstakil ev kimin ve nerede?

* İstanbul dışına çıktı mı?

* Kendi adına kayıtlı kredi kartını kullanmadığı tespit edildi. 197 gün boyunca para, yiyecek ve diğer ihtiyaçlarını nasıl karşıladı?

* Avukata kim telefon etti? Garipoğlu’nun avukatı Aytekin Kaya’yı birkaç saat önce arayarak isim vermeden teslim olacağını söyleyen kişi kimdi? Garipoğlu’nu bir ciple E-5 Karayolu Bahçelievler İncirli sapağına getiren ve avukata teslim eden aynı kişi miydi?

* Saçlarını kim tıraş etti? Tanınmamak için sakal bırakmış olabilir mi? Saç tıraşını yapan biri olmalı.

* Cem ailesiyle nasıl haberleşti? 197 gün kaçak olarak yaşayan Cem’le ailesi arasında ilişkiyi kim ve nasıl kurdu? Cep telefonu kullanıyor muydu? Kullanıyorsa, telefon kimin üzerine kayıtlıydı?

‘74-11’ ÖMÜR PLAZA’NIN ÖNÜNDE

Garipoğlu’nun polise teslim olduğu E-5 Karayolu Ömür mevkii yan yolun hemen karşı tarafında da ikinci bir MOBESE kamerası var. Ömür Plaza’nın hemen önündeki 74-11 numaralı bu MOBESE kamerası da söz konusu teslim anını net bir şekilde görebilecek bir açıda bulunuyor.

‘0-19’ BÜFEYİ GÖREBİLİYOR

Garipoğlu’nun avukatı ile buluştuğu E-5 Karayolu Bakırköy İncirli sapağını gören 0-19 numaralı MOBESE kamerası, yolun hemen karşısında Bahçelievler Metro istasyonu girişinde bulunuyor. Garipoğlu’nun avukatının sucuk ekmek aldığı Tonton Baba Büfesi’nin tam karşısında bulunan bu kamera, avukatıyla buluşma noktasına sadece 150 metre mesafede yer alıyor. Bu kameranın, Cem Garipoğlu’nu 17 Eylül günü saat 00.15 sıralarında avukatına getiren cipi görüntülemiş olması gerekiyor.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler