YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teslim olan teröristlerden PYD itirafı
Şanlıurfa'da sınır hattına gelerek güvenlik güçlerine teslim olan PYD mensuplarının ifadeleri, örgütün iç yapısını ve gerçek yüzünü gözler önüne seriyor.
Teslim olan teröristlerden PYD itirafı
08 Mart 2016 / 12:13 Güncelleme: 08 Mart 2016 / 12:15

Son 2 ayda sınır hattına gelerek güvenlik güçlerine teslim olan 13 PYD mensubunun anlattıkları, örgütün gerçek yüzünü gözler önüne seriyor

Şanlıurfa'da sınır hattına gelerek güvenlik güçlerine teslim olan terör örgütü PYD mensupları, ifadelerinde örgütün iç yüzünü anlattı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, ocak ve şubatta, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'den kaçan 13 kişi, Türkiye'de güvenlik güçlerine teslim oldu.

Çeşitli vaatlerle kandırılan veya zorla örgüte katılanlar, PKK/PYD'nin gerçek yüzünü gördükten sonra teslim olmak için Türkiye sınıra geliyor. 

Sınıra yaklaşan PYD'liler, 156 Jandarma İhbar Hattı'nı arayarak teslim olacaklarını belirtiyor. Bunun üzerine güvenlik güçleri onları güvenli bir bölgeye yönlendiriyor.
Kontrollü olarak Türkiye sınıra gelen PYD'liler burada güvenlik güçlerine teslim oluyor.

"PAZARA GİDERKEN BENİ KAÇIRDILAR"

29 Şubat'ta Suruç Alanyurt mevkisinde teslim olan PYD'li "Helin" kod adlı Semra T. (18) ifadesinde, temmuz 2015'te Mersin'in merkez Akdeniz ilçesi Çay Mahallesi'nde sabah saatlerinde pazara gitmek için evden çıktığı sırada silahlı 3 kişi tarafından bayıltıldığını ve daha sonra Suriye'nin Heseki kentine bağlı Kamışlı bölgesine getirildiğini anlattı.

Semra T. silahlı eğitim için "Dirmebis" kampına götürüldüğünü kaydetti. Silahlı eğitimin ardından kamp sorumlusuna silahtan korktuğu için çatışmalara giremeyeceğini söylediğini anlatan terör örgütü üyesi, bunun üzerine kendisini geri hizmete verdiklerini ve burada örgüt mensuplarına yemek yaptığını, bulaşık yıkadığını belirtti.

İfadesinde, örgütten kaçmak için planlar yaptığını ancak başarılı olamadığını söyleyen Semra T, şunları kaydetti:

"Kaldığım kamp 300 kişiden oluşuyordu. Bu kişilerden 150'sinin kampa zorla getirildiğini öğrendim. Suriye'de 8 ay bulundum bu süre zarfında kaçmaya teşebbüs eden 60 kişi yakalanarak cezaevine konuldu.

Kampta psikolojik işkence gördük ve terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevinde yazdığı kitaplarını zorla okumak zorunda kaldık. Bir arkadaşımla gece geç saatlerde kamptan kaçtık ve Kobani'ye doğru yola çıktık. Arkadaşım Kobani'de yakalandı. 

Ben ise burada bir aileye sığındım. Suriyeli aileye zorla kaçırıldığımı ve evime dönmek istediğimi anlattım. Bunun üzerine beni Türkiye sınırına getirdiler. Daha sonra jandarmayı arayarak teslim oldum."

"PYD'DEKİ ÖRGÜT ÜYELERİNİN YÜZDE 60'I TESLİM OLMAK İSTİYOR"

Suruç ilçesi Karaca bölgesinde teslim olan "Çiyamed" kod adlı Abdullah Y. ise Ocak 2015'te örgüte katıldığını, önce Kandil ardından Kobani'ye geçtiğini ve burada terör örgütü DAEŞ'e karşı çatışmalarda yer aldığını söyledi.

Sur doğumlu olduğunu ancak İstanbul'da yaşadığını, mahalle arkadaşının yönlendirmesiyle örgüte katıldığını anlatan Abdullah Y, ilk gün pişman olduğunu ve kaçmak için planlar yaptığını vurguladı.

Örgüt yönetiminin kendilerine sürekli "Türkiye'ye teslim olursanız sizi öldürürler ya da işkence ederler, onlar sizin ve Kürt halkının düşmanıdır" dediğini belirten terör örgütü üyesi, Türkiye'den PYD'ye katılan kişilerin yüzde 60'ının teslim olmak istediğini ancak baskı nedeniyle bu yönde girişimde bulunamadıklarını anlattı.

"KÜRT HALKINA EN BÜYÜK ZARARI PKK VERDİ"

Güvenlik güçlerine verdiği ifadede Kürt halkına en büyük zararı PKK ve bunun uzantısı PYD'nin verdiğini ifade eden Abdullah Y, şunları anlattı:

"Çocukluğum Diyarbakır'ın Sur ilçesinde geçti. Tarihi bir bölge olan Sur, PKK tarafından cehenneme çevrildi. Binlerce aile PKK yüzünden göç etti. 

Kürt halkına en büyük zararı PKK verdi. PYD'den kaçmak isteyenler tutuklanıyor ardından çatışma bölgelerine gönderiliyor. Ben de bir fırsatını buldum ve örgütten kaçtım ve Türkiye'de güvenlik güçlerine teslim oldum."


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler