YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TESEV'in hükümete önerdiği Kürt raporu hangi ayrıntıları içeriyor?
TESEV'in hükümete önerdiği Kürt raporu hangi ayrıntıları içeriyor?
TESEV'in hükümete önerdiği Kürt raporu hangi ayrıntıları içeriyor?
24 Aralık 2008 / 08:54 Güncelleme: 24 Aralık 2008 / 00:00

TESEV’in hükümete öneriler başlığı ile hazırladığı raporda, Kürtçe’nin önündeki engellerin kaldırılması ve bölgedeki camilerde vaazların Türkçe ve Kürtçe verilmesi istendi.
 
Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV)'in "Kürt Sorununun Çözümüne Dair Bir Yol Haritası: Hükümete Öneriler" başlığı altında hazırladığı raporu basın toplantısı ile açıklandı. Raporda, Kürtçe'nin önündeki engellerin kaldırılması bölgeye Kürtçe bilen personel atanması, bölgedeki camilerde vaazların Türkçe ve Kürtçe verilmesi gerektiği belirtildi.


Raporda ayrıca "Devlet genel olarak toplumun özellikle Kürt halkına yönelik en azından bir özür borçlu olduğunu unutmamalıdır" denildi. Toplantıya AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, TESEV Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker, Etyen Mahçupyan, Dilek Kurt ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan, TESEV Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker, "Kürt sorunu konusunda 2004 yılından bu yana iki ana başlık altında bilimsel araştırmalar ve savunuculuk faaliyetleri gerçekleşmektedir. Çözüm önerileri sorunun birinci derecede muhatapları olan bölge halkı, yerel yöneticiler ve kamu görevlileriyle yapılan mülakatlar sonucunda oluşturulmuştur" dedi.


Törenin ardından rapora ilişkin basın mensuplarının sorularını cevaplandıran AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt raporu soran basın mensuplarına "Doğrusu derli, toplu bir rapor. İstenen şeylerin bir kısmı yapılıyor. Örneğin Basın Yayın Kanunundaki yasak dil olayı 2004 yılında kaldırıldı. TRT Kürtçe yayınında çok dilli 24 saat olacak. GAP ile ilgili süreç çok sağlıklı bir şekilde ilerliyor.


Önerilen şeylerin tamamı çok doğru şeyler. Uygulamayla ilgili bir stratejik plan gerekiyor. Bu işten sadece hükümetin iradesiyle değil, toplumun bir araya gelmesiyle siyasal hedeflere kurban edilmeyen bir stratejik süreçle yürütülmesi ile sonuca gidilebilir" diye cevap verdi.BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler