YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Terörün bitmesini istemiyorlar"
"Terörün bitmesini istemiyorlar"
01 Haziran 2010 08:03
İskenderun'da Deniz ikmal Destek Komutanlığı'na teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerin baba ocağına ateş düştü. Şehit erin babası yaşanılan acıyı şu sözlerle özetledi: 30 yıldır süren bu kirli savaşın bitmesi istenmiyor.

İskenderun'daki terörist saldırıda şehit olan askerlerin baba ocağına ateş düştü. Gözyaşlarına boğulan şehit aileleri terörü lanetledi. Şehit Serhat Aslan'ın babası Hamit Aslan, acıyı özetledi: "30 yıldır süren bir oyun oynanıyor. Bu kirli savaşın bitmesini istiyoruz. Bu sorunun çözümü var ama bazıları bitmesini istemiyor. Ölenler hep fakir ailelerin çocukları, bizim çocuklarımız."

İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığı'na teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerin evlerine de ateş düştü. 6 askerin şehit düştüğü saldırının ardından acı haberi alan aileler gözyaşlarına boğuldu. Türk bayraklarıyla donatılan şehitlerin baba ocağından ağıtlar yükseldi. İki evladını şehit veren İzmir'de dün yas havası hakimdi. Terörist saldırıda şehit düşen er Serhat Aslan'ın, İkiçeşmelik'teki evinden Kürtçe ağıtlar yükseldi. Mardin Kızıltepeli olan aile, saldırıyı televizyondan öğrenmiş. Çocuklarına ulaşmaya çalışırken şehit düştüğünün haberini almışlar. Çanta imalatçılığı yapan acılı baba Hamit Aslan, "30 yıldır süren bir oyun oynanıyor. Bu kirli savaşın bitmesini istiyoruz. Bu sorunun çözümü vardır, bunu herkes biliyor ama bazıları bitmesini istemiyor. Ölen tüm çocuklar, hep fakir ailelerinin çocuklarıdır. Bizim çocuklarımızdır, Türkiye'nin çocuklarıdır." şeklinde konuştu.

İzmir'de ateş düşen ikinci adres ise Hatay semtinde bulunan şehit Kerem Oğuz Erbay'ın evi oldu. Oğlunun şehit haberini alan anne Gül Makine sinir krizi geçirirken yakınları ve komşuları teselli için eve geldi. Acılı anne, terör örgütüne lanet ederek, "Oğlumu vatan için verdik. Bu savaş değil, terör. Teröre kurban gitti.'' diye gözyaşı döktü. Şehit erin tekstilcilik yapan babası Ekrem Erbay ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nden mezun ağabeyi Onur Erbay, cenazeyi almak için İskenderun'a gitti. İskenderun'da gazetecilere açıklama yapan baba Ekrem Erbay, olayı televizyonlardan öğrendiğini belirterek, "Vatan sağ olsun. Bir oğlum daha var, onu da şehit vermeye hazırım. Ağlayıp onları sevindirmeyeceğiz. Dimdik ayakta duracağız.'' dedi.

Malatyalı şehit Ümit Akbulut'un Kuluncak ilçesindeki evinde de yas var. 2,5 aylık asker olan ve 20 gün önce memleketine izne gelen Ümit Akbulut'un annesi Ayşe Akbulut acı haberin ardından adeta yıkıldı. Ayakta zor duran şehit annesi gözyaşları arasında, "Elleri kırılsın, onların da yuvaları yıkılsın. Ana kuzularının yuvalarını yıktılar, onların da yuvaları yıkılsın." sözleriyle feryat etti.

Şehit Erol Tavukçu'nun Van'ın Muradiye ilçesindeki evinde de büyük üzüntü yaşanıyor. Kahvehanede arkadaşlarıyla çay içtiği sırada, oğlu Erol ile dün akşam saatlerinde konuştuğunu ve durumunun iyi olduğunu anlatan baba Mehmet Emin Tavukçu, oğlunun şehadetini İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mustafa Akyer'den öğrendi. Baba Tavukçu ile eşi Naciye Tavukçu, acı haberle yıkıldı.

Amcaoğlu da şehit olmuş

Şehit İsmail Kartal'ın Erzincan'ın Kemah ilçesi Karacalar köyündeki evine de ateş düştü. Kartal'ın annesi haber üzerine baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı. Oğlu ile en son şehit olmadan birkaç saat önce görüştüklerini söyleyen anne Neriman Kartal, ağıtlar yakarak oğlunun kendilerini çok özlediğini ve askerliğe alışmaya çalıştığını ifade etti. Baba Duran Kartal ise yüreklerinin dağlandığını belirtti. Bu arada İsmail Kartal'ın, amcasının oğlu Nurettin Kartal'ın da 1992 yılında Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Derecik Karakolu'nda vatani görevini yaparken şehit düştüğü öğrenildi.

Provokatörler müftüyü kızdırdı: Müslüman, cenazede slogan atmaz

Denizli İl Müftüsü Mehmet Köse, Şırnak'ta teröristler tarafından şehit edilen Piyade Er Muhammet Özbek'in önceki gün kılınan cenaze namazından sonra protokol üyelerine yönelik slogan atılarak yapılan saldırı girişimine tepki gösterdi. Müftü Köse, İslam dininde normal veya şehit cenazelerinde bu tür davranışlar olmadığını vurgulayarak, "İslami literatürde cenaze namazı kılınırken veya kılındıktan sonra tezkiye döneminde, namaza iştirak eden Müslümanların buna uymuş olması ve oradaki imam hatibin tezkiyeyle ilgili söylediği sözlerine, sükut içinde karşılık vermeleri gerekir. Son zamanlarda şehit cenazelerinde taşkınlıklar oluyor. Önceki günkü cenaze namazında da tezkiye esnasında sloganlar atıldı. Nereden geldiğini bilmediğim bu slogana, tarafımdan müdahale edildi." dedi. Tezkiye esnasında slogan atanları uyardığını ifade eden Mehmet Köse, "Orada, 'Gençler bakın, bir şehit cenazesi namazı kıldık. Bir tezkiyede bulunacağım. Lütfen müsaade edin, dini görevimizi yerine getirelim.' dedim. Onun üzerine sesler kesildi. Tabut top arabasına konulunca, protokole plastik şişede su atıldı. Buna polis müdahale etti. Bizler Müslüman'ız. Müslüman'ın cenazedeki görevi, ne alkış tutmak ne slogan atmak ne de sükutu bozucu hareketler yapmaktır." şeklinde konuştu.

Amaçlarına ulaşamayacaklar - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Türkiye, terörle mücadelesini en güçlü şekilde, topyekün bir anlayışla sürdürecek, terör tehdidini bütünüyle ortadan kaldıracaktır. Bu çirkin saldırılar, devletimizin ve milletimizin iradesi ve kararlılığı karşısında hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır.


Zamanlaması manidar - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Bu konuda değişik çevrelerin kaygıları var. Bunlar dile getiriliyor. Biz tabii İskenderun'da yaşanan olaydan gerçekten büyük üzüntü duyduk. 6 askerimizin şehit olması, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. İsrail ordusunun yaptığı operasyonların sürdüğü bir ortamda Türkiye'de böyle bir eylemin gerçekleşmesi gerçekten de manidardır.

Tetiği çektirenler kim? - TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Bu çok dikkat çekici bir olay. Bunu yapanlar kimdir? Tetikçiler kimdir? Bu tetiği çektirenler kimdir? Arkalarında kimler var ve ne yapmak istiyorlar? Amaçları nedir? Bütün yetkili makamların bunların üzerinde ciddiyetle durmaları gerekir. Bunu basit bir terör saldırısı olarak görmüyorum.

Bu saldırı tesadüf değil - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: İsrail'in yardım konvoyuna saldırısı ile İskenderun'da 6 askeri şehit eden terör saldırısının eşzamanlı olarak meydana gelmesinin tesadüf olduğunu düşünmüyoruz. Her iki saldırıyı da nefretle kınıyoruz.

Maşalığını yaptığı unsurlar da hak ettiği karşılığı alacak - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye, bu tür menfur saldırıların üstesinden gelecek kudret ve iradeye sahiptir. Bu konuda her türlü bedeli ödemeye de hazırdır. Barış ve huzurumuzu hedefleyen, menfur emelleri uğruna masum insanların kanını akıtan; 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesiyle gerek kendi ülkesinde gerek içinde bulunduğu bölgede gerekse tüm dünyada barış ve huzurun tesisinden yana olan milletimizi tedirgin etmeyi hedefleyen terör örgütü asla başarılı olamayacak ve maşalığını yaptığı unsurlarla hak ettiği karşılığı kesinlikle alacaktır.

Rezil ve çirkin bir olay - Başbakan Vekili Bülent Arınç: Bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştiren terör örgütünü lanetliyoruz. Teröristlerin yakalanması için operasyonlar sürmektedir. Demokratik gelişmelerin ve ekonomik kalkınmanın hız kazandığı her dönemde ortaya konulan bu kirli oyunlar kesinlikle amacına ulaşamayacaktır. Böyle bir baskın ve nöbet değiştirmek üzere olan askerlerimizin, Reşadiye'de olduğu gibi aracın içinden çıkmaya çalışırken şehit edilmesi fevkalade rezil bir olaydır, çirkin bir olaydır, lanetlenecek bir olaydır.

BDP: Keşke çabalarımızdan sonuç alsaydık

BDP Genel Başkanı

Selahattin Demirtaş, İskenderun'daki saldırıdan üzüntü duyduğunu açıkladı. Demirtaş, "Keşke bu tür acılar yaşanmasın diye sarf ettiğimiz çabalarda sonuç almış olsaydık, barış konusundaki çağrılarımız diğer partilerden kabul görse, ortak çaba gösterseydik. BDP olarak ortaya koyduğumuz barış duyarlılığımız, kaygılı çağrılarımız görmezden geliniyor. Umut ederim başka acılar yaşanmaz." dedi.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler