YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörü bitirecek hamleler
Terörü bitirecek hamleler
09 Mayıs 2010 07:34
Doğu Ergil: Terörizm askeri olmaktan çok siyasi bir mücadele tarzıdır

Türkiye üst üste gelen şehit haberleriyle sarsıldı. Uzmanlar ise terör ile net mücadele için izlenmesi gereken yolu tarif etti.

Türkiye'nin kanayan yarası terör yeniden tırmanışa geçti. Anayasa değişiklik teklifinin TBMM'de kabul edildiği döneme denk gelen Nisan ayı ve Mayıs ayı başındaki hain saldırılarda toplam 17 askerimiz şehit düştü. 1984 yılında Eruh baskınıyla gündeme gelen kanlı terör aradan geçen 26 yıla rağmen bir türlü bitirilemedi. Askerlerimiz bunca yıllık acı tecrübeye rağmen terörün başladığı yıllarda olduğu gibi mayına basarak, karakolun baskına uğraması sonucu, operasyonda çatışmaya girerek ya da taciz ateşleri sonucu şehit düştü. Gelinen aşama terörle mücadele yöntemini yeniden gözden geçirmenin gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bugün'ün görüştüğü uzmanlar profesyonel ordunun terörle mücadelede önemine dikkat çektikleri gibi teröre karşı bundan sonra izlenecek yöntemle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.

SORUN ORDUNUN ÖTESİNDE

Yrd. Doç. Dr. Emre Uslu, toplumun genelinde profesyonel ordu konusunda bir konsensüs olduğunu söyledi. Son bir yıl içerisinde komandoların daha geriye çekilip uzman çavuşların müdahale etmesinin bunun bir göstergesi olduğunu ifade eden Uslu, "Terörü önlemek için öncelikle mantığın değişmesi gerekiyor. Sadece askeri yöntem çözüm olmaz deniliyor fakat bunu söylerken bile arkasında nelerin yapılması gerektiğini belirten adımlar atılmıyor. Bu kimlik sorununun teröre dönüşmüş halinden ve terör örgütünün mobilizasyon gücünü nasıl engelleyeceğimize ilişkin siyasal tedbirlerin neler olduğu konusunda bir şey yok. Bu sorun ordunun ötesinde bir şey. Profesyonel ordu terörü çözmek için gerekli, belki daha az şehit verebiliriz. Ama bu tek başına yeterli değil" ifadelerini kullandı.

SİNEK AVLAMAK GİBİ OLUR

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Doğu Ergil de profesyonel ordunun her halükarda gerekli olduğunu söyledi. Köylü taburlarıyla, süngü hücumları yaparak askeri bir zafer kazanılmayacağının açık olduğunu ifade eden Ergil, "Mesleği asker olanların bu işi yapması lazım. Terörizm askeri olmaktan çok siyasi bir mücadele tarzıdır. Toplumsal, ekonomik, kültürel sorunlara hiç eğilmeden sadece askeri açıdan bu işin üstüne gitmek bir topla sinek avlamak gibi olur. Çözümü dağda arayan stratejik olarak kaybetmiş demektir. Terörizme giden yolu geri doğru sarmak lazım" diye konuştu.

iSTiHBARAT ALINABiLiYOR AMA ÖNLENEMiYORSA...

Terör ve Güvenlik Stratejisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Maya Arakon, ayrılıkçı terör örgütlerine karşı mücadelenin profesyonel timler ile yapılması gerektiğini belirtti. Bunun siyasi varlık sebebinin de terör örgütünün ayakta kalamaması için kaldırılması gerektiğini ifade eden Arakon, "Örgütler davalarında halkı kazanmaya çalışırlar. O nedenle devletin vereceği hizmetlerle halkı bu örgütlerin pençesinden kurtarmak gereklidir. Geçmişte siyasi ve kültürel anlamda büyük hatalar yaptık. Bu aslında bildik bir kaosun yeniden gündeme getirilmesidir" dedi.

KAOS ORTAMI İÇİN...

PKK ile ortak bir Ergenekon uzantısının olduğuna dikkat çeken Arakon, şöyle konuştu: "İstihbarat alınabiliyor ama önlenmiyor. Demek ki bu çatışmaların önlenmesini istemeyen bir odak var devletin içerisinde. Onun bulunup yok edilmesi gerekiyor. Son bir ayda 17 şehit haberi geldi. Üstelik de Kürt açılımı yapıldıktan sonra böyle bir şey olması. Hem bu Kürt açılımı konusunda AKP'nin elini bu konuda zayıflatmak hem de bu kaos ortamında Anayasa’ya 'evet' oyu verecek olan kamuoyunu da 'hayır'a çekmeye çalışan bir çaba görüyorum bu eylemlerin altında."

SÜNGÜYLE SAVAŞMIYORUZ

780 bin kişilik bir ordunun içerisinde eline silah almamış bir çoğunlukla mücadele edildiğini ifade eden Maya Arakon, "Bunları dağlık alanda terörist avına sürerseniz bu illaki can kaybı ile sonuçlanır. Acilen ordunun küçültülmesi ve profesyonelleştirilmesi gerekiyor. Milli duygular zayıflayacak görüşüne de inanmıyorum. Elimizde süngüyle Malazgirt meydan muharebesini yapmıyoruz. Teknolojiye hakim olmamız lazım. Orduya yapılan harcama Güneydoğu'ya yatırım olarak yapılmış olsaydı ne Kürt sorunu ne de PKK terörü baş edilemez bir noktaya gelmiş olurdu" değerlendirmesinde bulundu.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜ AYNI TAKTiKLE YOK ETMELiYiZ

Terörle mücadelede etkin olarak görev almış askerler, verilen kayıplarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Askerler terör örgütüne karşı düzenli orduyla değil aynı yöntemle mücadele etmenin önemine dikkat çekti. Emekli Jandarma Yüzbaşı İrfan Çalışkan, terörü yok etmek için karşıdaki silahlı gücün uyguladığı taktikleri aynen uygulamak gerektiğini söyledi. Teröristlerin hiçbir zaman görüntü vermeyen ve her yerde olduğunu ifade eden Çalışkan, "Görev yaptığım yıllarda da bir metot vardı. Arazide sürekli bulunma. Kuvvetlerin bir kısmı sabit karakollarda bulunurken daha dayanıklı olanı da sürekli arazide kalırsa teröristler tedirgin olur. Bıkkınlık meydana getirir ve lojistik desteklerine de ulaşamazlar" dedi.

“Yaklaşık 50 bin kişilik bir kuvveti sürekli arazide tutabilmeliyiz" diyen Çalışkan şöyle konuştu: "Ele geçen teröristler kendileri ifade etti. Operasyon 3 gün daha süre teslim olacaktık yiyecek depolarımız askerlerle doluydu diyorlardı. Biz araziyi boşaltınca rahatlıyorlar yeniden eylem planları yapıyorlar. Biz dönmeme iradesini göstersek kayıplar daha aza düşer. Bunu yapacak kuvvet profesyonel olabilir. Mehmetçik bunu yapamaz."

GÜVENLİK AYAĞI SORUNLU

Emekli Kurmay Binbaşı Kemal Şahin, ordunun eğitimsiz olduğu tartışmalarının 26 seneden beri yapıldığını söyledi. Son günlerde yaşanan terör olaylarının Anayasa değişiklik çalışmaları ve demokratikleşme faaliyetlerini provoke etmeye yönelik olduğunu ifade eden Şahin, "Demek ki olayların neden yapıldığı belli. Tamam bizim askerimiz amatördür, zaman zaman eğitimsizlikten dolayı zayiatlarımız olmuştur ama canla başla mücadele verildi. Bu PKK ve Ergenekon'un provokasyonlarıdır. Profesyonel ordunun faydaları ve eksiklerinin tartışılması lazım. 26 seneden beri terörle mücadelede askeri olarak bir sıkıntı var. Siyasi, sosyal, ekonomik ayakları topal ve askeri tedbirler yetmiyor diye şikayet edilirdi. Şimdi bütün ayaklar oldukça iyi ama güvenlik ayağı açısından sıkıntı var. Bunu yürüten kurumlar başbakanlığın elinde hesabını sorsunlar."

KOMUTANLAR DÜŞÜNMELİ

Karakol baskınlarını değerlendiren emekli Kurmay Albay Mahmut Sancak da TSK'nın 26 senelik bir terörle mücadele tecrübesine sahip olduğunu hatırlattı. Sancak, eksikleri ise şöyle anlattı; "84'te Eruh'u basarak bu eylemi başlatan adamlar 2010'da bir karakol basıyorsa silahlı kuvvetlerin düşünmesi lazım. Askerlerimiz PKK'nın arkasından koşacakken bulunduğun yerde baskın yiyiyorsun. Yani örgüt her geçen sene tecrübe kazanırken biz acemi askerleri çıkartıyoruz. Yazık yani pırıl pırıl gençler, hepsi de fakir ailelerden şehit oluyor. Komutanların elini şakağına koyup düşünmesi gereken çok şey var. Geçmiş olaylardan ders alınmamış gibi bir durum var."

12 günlük acı bilanço

Hakkari ve Şırnak'tan dün gelen acı haberlerle birlikte son 12 günde 13 askerimiz şehit düştü.

İşte o acı tablo:

8 Mayıs / Hakkari-Yüksekova'da 1 çavuş şehit.

8 Mayıs / Şırnak-Uludere mayın patlaması soncu 1 er şehit.

7 Mayıs / Hakkari Dağlıca'da taciz ateşinde 2 uzman çavuş şehit.

1 Mayıs / Diyarbakır Lice'de 1 subay şehit. 30 Nisan / Tunceli Nazimiye Sarıyayla Karakolu'nda 1 astsubay, 1 uzman çavuş, 2 er şehit.

** 30 Nisan / Hakkari Çukurca'da mayın patlaması sonucu 1 er şehit. 27 Nisan / Hakkari Şemdinli'de 1 uzman çavuş, 1 er şehit.

26 Nisan / Giresun Dereli ilçesi mayın patlaması sonucu 1 astsubay şehit.

Bugün

ASSB.SB. T.MÜCADELEYİ YAPSIN !
 // VATANDAŞ
Profesyonel ordu bu işi bitirir çünki içindeki yamuklarda kötü iş yapamaz ve onlarıda kendileri tespit eder ve yok ederler eli taşın altında olanlar kendilerine yamuk yaptırmaz ve müsaade etmezler.Yoksa bu iş acemi erlerle kesinlikle bitmez.O zaman kafalardan şüphelerde atılır denesinler bakın bu iş nasıl bitiyor ve bitiriliyormuş hep beraber göreceğiz.Bu güne kadar lafı oldu ortada uygulaması yok niçin ne eksiğimiz varda yapılmıyor geçilmiyor sorulsun !...
09 Mayıs 2010 11:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler