YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörle mücadelede valiler devre dışı mı?
Nusaybin'de terör operasyonunda valinin görevden alındığına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Kalın, "Sahadaki operasyonun yüksek rütbeli komutanlar tarafından yönetildiğini" belirterek, "Yeni bir uygulama yok" dedi.
Terörle mücadelede valiler devre dışı mı?
11 Nisan 2016 / 13:21 Güncelleme: 11 Nisan 2016 / 14:12

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenledi. Mardin Valisi'nin gövden alındığına ilişkin haberleri yalanlayan  Kalın, " Vali operasyonu koordine eder. Ama sahadaki operasyonun günlük işleyişini yürüten oradaki yüksek rütbeli komutandır."  dedi.

Kalın'ın sözlerinden satırbaşları şöyle:

İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinin dönem başkanlığını Türkiye alacak. İstanbul'daki zirve katılımı en yüksek zirve olacak. Suriye'nin üyeliği son hadiselerden sonra askıya alınmıştı. 56 üye ülkenin hepsinin temsilcileri zirvede olacak. Zirve sonunda nihai bildiri kabul ediliyor. Filistin davası ve Kudüs'e ilişkin karar tasarısı ele alındı. Önümüzdeki 10 yılla ilgili bir eylem planı hazırlandı. 2025 Eylem Programı Başlığı ile zirvede kabul edilecek. İstanbul deklerasyonu hazırlandı. Zirvede kamuoyu ile paylaşılacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığını yaptığı İSEDAK ile ilgili maddeler de nihai bildiriye girdi.

TERÖRLE MÜCADELE

Vali operasyonu koordine eder. Ama sahadaki operasyonun günlük işleyişini yürüten oradaki yüksek rütbeli komutandır. Doğal olarak burada bir görev ayrımı var. Nusaybin'de ve diğer illerde devam eden uygulama bu şekilde. Yeni bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda kararlı mesajlar verdi. Terör belasından kurtulana kadar mücadele devam edecek.

FİLİSTİN İÇİN ÇAĞRI YAPILACAK

Filistin davası ve Kudüs karar tasarısı önem arz ediyor. Kudüs meselesi her zaman önemli başlıklardan biri olmuştur. Son dönemde yaşanan hadiseler etraflı bir şekilde ele alınacak. İsrail işgalinin sona ermesi, iki devletli çözüm için çağrı yapılacaktır. İslam dünyasının ana gündemini oluşturan konular ele alınacak. Terör örgütleriyle nasıl mücadele edileceği, ekonomik ilişkiler ile ilgili müzakereler de yapılacak. 

Kanserle mücadele başlığı adı altında hanımefendilerin öncülüğünde, Sayın Emine Erdoğan'ın başkanlığında bir toplantı yapılacak. Özellikle kanserle mücadele konusunda İslam ülkelerinde neler yapılacağı konuşulacak. Gençlik Forumu tarafından yapılacak gençlik zirvesinde de gençlerin temel sorunları ele alınacak.

İSLAM ÜLKELERİYLE YOĞUN DİPLOMASİ

Bu zirve vesilesiyle ülkemize hayli yoğun talep var. Bu çerçevede de Sayın Cumhurbaşkanımızın birçok ikili görüşmesi olacak. Bunlardan ayrı olarak önümüzdeki hafta üç ülke de resmi ziyaret düzenleyecek. Bunlardan ilki Suudi Arabistan Kralı'nın ziyareti ile başlıyor. Nazarbayev'in resmi ziyareti olacak. Zirvenin ardından da Sayın Ruhani'nin bir ziyareti olacak. Böylece yoğun bir diploması yaşayacağız.

SURİYE'NİN RUSYA DESTEĞİYLE OPERASYONU

Suriye görüşmeleri Cenevre'de siyasi geçiş sürecinin sağlanması amacıyla devam ediyor. Halep ile ilgili haberlerin çıkıyor olması enteresan. Sahada Halep'e yönelik operasyonların devam ediyor olması Suriye rejiminin samimi olmadığını ortaya koymaktadır. BM Özel Temsilcisi de ilkeler bildirisi hazırladı. Mevcut çatışmaların durdurulması ve insani yardımların ulaştırılması öngörüldü. Bunların hiçbiri uygulanmadı. Bizim muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. En yakın merci olan Türkiye'ye gelecekler. Belki yeni bir mülteci krizi çıkacak. Tabii biz bunu arzu etmiyoruz. Umarız sahadaki gelişmeler böyle bir netice doğurmaz.

"YPG, PYD vesaire gibi örgütlerin gerek sahada, gerekse siyasi olarak masada -Cenevre görüşmelerinde- bulunmasıyla ilgili bizim tavrımız son derce açık ve nettir. PYD, YPG hala rejimle işbirliği yapmaya devam ediyor, hala PKK terör örgütüyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Bunları da artık gizlemiyorlar. Dolayısıyla bizim bu konudaki tezlerimizin ne kadar doğru olduğu da açık şekilde bir kez daha görülmüş oldu. Birçok müttefikimiz de 'PKK ile PYD aynıdır, aralarında bir fark yoktur' diye farklı mecralarda bunları dile getirmeye başladılar."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler