YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristlerin ayaklanma planı böyle çökertildi
Terör örgütü PKK'nın, kırsaldaki çatışmaları şehir merkezlerine taşıma ve halkı sokağa dökme planı, güvenlik ve istihbarat birimlerinin titiz çalışması ile çökertildi. Kobani eylemleri sonrası 2 bin kilit isim tutuklandı.
Teröristlerin ayaklanma planı böyle çökertildi
03 Eylül 2015 / 06:57 Güncelleme: 03 Eylül 2015 / 12:59

Milli Güvenlik Kurulu'na sunulan tespitlere göre, 23 Temmuz'daki Güvenlik Zirvesi'nde terör örgütleri ile (PKK, DEAŞ, DHKP-C) topyekun mücadele kararı alınmasıyla daha etkili uygulanan önlemler sayesinde, "şehir kalkışması oyunu" bozuldu.

4 kritik önlem

Terör örgütünün sözde özerklik ilanlarına zemin hazırlamak üzere, sivil vatandaşları canlı kalkan haline getirerek kritik il ve ilçelerde gerçekleştirdiği saldırıların etkisiz kılınması için şu tedbirler alındı:

1- 6-8 Ekim (2014) Kobani olayları sonrası halkı sokağa dökme potansiyeli olan isimler tek tek belirlendi. 8 bin gözaltı işlemi uygulandı. 2 bin kilit isim tutuklandı. 23 Temmuz'daki (2015) güvenlik zirvesinde alınan karar sonrası 3 bin kişi daha gözaltına alındı, 750'si tutuklandı. Böylece, 2 bin 750 örgüt mensubu geniş kitlelerden izole edilerek, sokağı kullanmalarının önüne geçildi.

pk2.jpg

2- Bölgedeki halk, çözüm sürecinin yarattığı güvenlik ve refah ikliminin bozulmasını gerektirecek nedenler bulunmadığını düşündü ve örgütün yeniden silaha sarılmasına arka çıkmadı.

3- Kobani olaylarından sonra terör örgütünün kırsaldaki çatışmayı şehirlere yayacağı dikkate alınarak özel harekat polislerine, sivillerin zarar görmeyeceği şekilde kent içindeki terör unsurlarını etkisiz hale getirme eğitimi verildi. Polis, ateş açılan noktada sivil vatandaş varsa karşı ateşle cevap vermeyip, uygun anı bekledi. İlçe ilçe bu müdahale tarzı kamera kaydına alınarak, örgütün kara propaganda yapmasının önüne geçildi.

4- Terör örgütünün kurduğu sözde mahkemeler ve vergi daireleri yoluyla bölgeyi haraca bağlaması, keyfi kararlar vermesi vatandaşı canından bezdirdi. Halk, korkudan yeterince tavır koyamadığı örgüt mensuplarına, devletin yeniden varlığını hissettirmesi ile tepki gösterdi, böylece terör örgütünün halk kalkışması planı taban bulamadı.

Hani Vuracaktık Bu Pislikleri
 // Şamil OSMANLIOĞLU
Hani başlarına poşu bağlayıp yüzlerini kapatanları vuracaktık? Hani bu hainlerden o kıyafetleri ile yol kapatıp eylem yapan, molotof kokteyli atan pislikleri vurarak onlara ders verecek ve Devletimizin gücünü onlara bastıra bastıra anlatacaktık? O vakit verin adam gibi yetkiyi ve bizde gözlerinin yaşına bile bakmayalım. Aksi takdirde yaptığımız ufacık hareketten ötürü bizleri savcılığa sevk edip O itleri mutlu edecekseniz biz bu işte yokuz........
03 Eylül 2015 Perşembe 10:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler