YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler yakalandı, Başkent faciadan döndü
Ankara’da Emniyet ve Polisevi’ne saldıran 2 teröristin üzerindeki 3 örgüt flamasının 3 saldırı anlamına geldiği ifade edildi. Üç saldırı talimatı alan DHKP-C militanlarının oyununu polisin hızlı cevabı bozdu. Önceki gibi ODTÜ’den kaçma planı tutmadı.
Teröristler yakalandı, Başkent faciadan döndü
24 Eylül 2013 / 10:50 Güncelleme: 24 Eylül 2013 / 11:00

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polisevi’ne saldıran DHKP-C militanlarının saldırı günü Yunanistan’dan illegal yollarla geldikleri ve sahte kimlikleri yanlarında tedbir amaçlı bulundurdukları ortaya çıktı.

Polis, sahte kimlik sahiplerinin Avrupa’da bulunduğu bilgisine ulaşırken, saldırı esnasında şahısların penseyi, ODTÜ yerleşkesinin etrafında bulunan tel örgüleri kesmek için yanlarında bulundurdukları öğrenildi. Öte yandan şahısların yanında 3 örgüt flaması bulunduğu ve 3 saldırı talimatı aldıkları belirtildi.

Daha önce AK Parti binasına lav silahıyla saldıran DHKP-C militanı Muharrem Karataş ve Serdar Polat’ın önceki güzergahlarından farklı olarak Yunanistan’dan illegal yollarla geldikleri tespit edildi. İstihbarat birimlerinden elde edilen bilgilere göre, DHKP-C’nin Türkiye sınırları içerisinde rahat hareket alanı bulamadığı belirtildi.

ODTÜ’deki teller için pense

Eylem sırasında Muharrem Karataş’ın yanında bulunan “Ahmet Güzel’’ adına ve Serdar Polat’ın yanında bulunan “Muzaffer Uzun” adına kayıtlı sahte kimliklerin asıl sahiplerinin Avrupa’da bulundukları ifade edildi.

Saldırganların sahte kimlikleri hiç kullanmadıkları, sadece tedbir amaçlı yanlarında bulundurdukları ifade edildi.

Polisle çatışmaya giren ve çatışma sonrası hayatını kaybeden Muharrem Karataş ve yaralı olarak yakalanan Serdar Polat’ın, ODTÜ yerleşkesine girişte bulunan tel örgüleri kesmek için diğer mühimmatların yanında pense de bulundurdukları tespit edildi.

Saldırgan Muharrem Karataş ve Murat Korkut tarafından AK Parti binasına yapılan saldırı sonrası da şahısların ODTÜ yerleşkesine girerek izlerini kaybettirdikleri belirtildi.

Polis öldürmemek için direndi

İki saldırganın eylemi sonrası olay yerinde yapılan incelemelerde, saldırganların yanında 3 adet örgüt flaması bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan saldırının yanısıra şahısların iki saldırı talimatı daha aldıkları öğrenilirken, diğer saldırı noktalarının ise yaralı saldırgan Serdar Polat’ın ifadesi sonrası netleşmesi bekleniyor.

DHKP-C saldırılarında bölgeye flamasını bırakarak eylemi üstleniyor. Polisin, Konya yolu üzerinde bulunan ormanlık alanda polisle çatışan ve ardından vurularak yaralanan Serdar Polat’ın yaralı ve silahlı olmasına rağmen uzun süre beklediği ve özel hareket ekiplerine özellikle sağ yakalanması için talimat verildiği belirtildi.

Öte yandan etkisiz hale getirilen Polat’ın yoğun bakımda olduğu ve uyutulduğu ifade edildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler