YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler şimdi 'köşe'ye sıkıştı
Terör örgütü PKK'ya yönelik başarılı operasyonlar gerçekleştiren TSK'ya son teknoloji silah desteği geliyor. Askerlerin hedefini görünmeden etkisiz hale getirmesini sağlayan 'Cornershot' (köşe atışı) silahı için sipariş verildi.
Teröristler şimdi 'köşe'ye sıkıştı
22 Mart 2016 / 08:38 Güncelleme: 22 Mart 2016 / 08:39

Terör örgütü PKK’ya karşı Silopi-Cizre-Sur’da başarılı operasyonlar gerçekleştiren TSK’ya aktif mücadele için yeni teknoloji silahlar geliyor. 

Kırsalda operasyon yapmaya alışkın olan TSK şehir içinde mücadele için lojistiği güçlendirme kararı aldı. Bunun için bir köşe arkasından görünmeden gözlem yapmak ve hedefi etkisiz hale getirmekte kullanılan cornershot  için (köşe atışı) sipariş verildi. 

İsrail ordusunun sıkça kullandığı cornershot sayesinde asker ve polisler kendisini tehlikeye atmadan mücadele edebilecek. Sisteme göre silah köşeden çıkacak ancak silahın sahibi köşede güvende olacak. 

Silahın kamera sistemi de istenilen görüntüyü vermesi için ayarlanabiliyor. Termal, uzun-mesafe kısa mesafe gibi kameralar silah sistemine ayrı ayrı monte edilebilecek.

BÜTÜN TAKIMA GÖRÜNTÜ

Köşe silah sisteminde lazerli belirleyiciler de bulunuyor. Kablosuz televizyon görüntüsü eş zamanlı olarak bütün takıma iletilebiliyor. Üzerinde yer alan ateşli silah, hedef pozisyonuna göre sağ ve sol yönde konumlandırılabiliyor.

Sistemin TSK’da öncelikle Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Özel Harekat Timleri ve Polis Özel Harekat timleri tarafından kullanılması planlanıyor.

Söz konusu silah sistemi Eylül 2003’te Ankara’da tanıtılmıştı.  Türkiye o dönemde bu silah sisteminde ilk aşamada 100 - 200 adet almayı planlamış ancak daha sonra bu karar hayata geçirilememişti.

 

TÜRKİYE 

Süpermiş....
 // Adem
Harikaa, Allah avınıza bereket ihsan eylesin amin....
22 Mart 2016 Salı 13:00
CE HA PE KARŞI ÇIKAR ŞİMDİ
 // KASTAMONULU
CE HA PE BU KORNER ATIŞINA KARŞI ÇIKMAZSA BİŞEY BİLMİYORUM....
22 Mart 2016 Salı 10:44
GEÇ KALINDI
 // Misafir & Misafir
Zamanında bu silahlar temin edilebilmiş olsaydı. Bu kadar şehit vermezdik. Tez zamanda alınsın veya geliştirilsin. Yarından geçi yok....
22 Mart 2016 Salı 09:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler