YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler pislik içinde, sözde yöneticiler lüks peşinde
TSK'nın Hakkari Yüksekova'da tespit ettiği ve bölücü terör örgütünün sözde lider kadrosu tarafından kullanıldığı belirtilen mağarada LCD televizyon, espresso makinesi gibi eşyalar bulundu.
Teröristler pislik içinde, sözde yöneticiler lüks peşinde
17 Ekim 2015 / 16:50 Güncelleme: 17 Ekim 2015 / 16:55

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde birkaç gündür devam eden operasyonlarda bölücü terör örgütü mensupları ile çatışmalar devam ediyor. 

Şu ana kadar güvenlik kuvvetlerince başlatılan en kapsamlı operasyon nedeniyle Yüksekova halkının tamamen evlerine çekildiği ve KCK'nın defalarca yaptığı baskı ve ısrarlara rağmen sokaklara çıkmayı reddediyor.

KCK üyesi silahsız ve sivil görünümlü 200-300 kişilik bir grubun, güvenlik güçlerinin operasyonlarını engelleme çabalarına rağmen terörle mücadele hız kesmeden ve büyük bir kararlılıkla devam ediyor. 

6 odalı, halıfleks döşeli

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, bu mağaralardan biri, içi son derece özenli döşenmiş olmasıyla dikkati çekti. Mağaradaki 6 odanın tamamının zemininin halıfleksle kaplı olduğu, salon olarak kullanılan alanda uydu kanallı büyük ekran LCD televizyon, diğer odalarda da orta boy LCD televizyon bulunduğu görüldü. 

Mutfak olarak kullanılan odada ise her türlü lüks ev aletinin yer alması şaşırttı. 

Bu odada, espresso kahve makinesi, tost makinesi, mikrodalga fırın, komple ocak ve mikser kullanıldığı dikkati çekerken, lider kadronun kullandığı tahmin edilen bu mağaranın "yok yok" denecek şekilde dizayn edildiği görüldü.

Diğer üç mağarada da oda sistemi bulunduğu ancak bu mağaraların kokudan ve pislikten içeri girilmez durumda olduğu belirtildi. Daha önce de Hakkari Dağlıca'da aynı tipte mağaralar bulunmuş, bazıları mükemmel seviyede dizayn edilen bu mağaraların da lider kadroya ait olduğu belirlenmişti. Diğer teröristlerin kaldığı mağaraların ise yine aynı şekilde, pislik içerisinde olduğu gözlenmişti.

Telsiz konuşmalarında küfürleşmeler

Öte yandan Tunceli bölgesinde de çok yoğun çatışmalar yaşandığı, güvenlik kuvvetlerinin burada da çok zor hava ve arazi şartlarına rağmen görevlerini başarıyla sürdürdüğü bildirildi. 

Alınan bilgiye göre arazinin en yüksek kesimlerine teröristlerce yerleştirilen Doçka makinalı tüfekler teker teker ele geçirilirken, yapılan hava operasyonlarıyla silahlara ait mevziler de yerle bir ediliyor. Tunceli'de de umduğu halk desteğini bulamayan bölücü teröristlerin moral olarak büyük çöküntüye uğradıkları, yapılan tespitler arasında.

Operasyonlar sırasında teröristlerin yaşadığı durumun vahametini gösteren telsiz konuşmaları takip ediliyor. 

Telsiz konuşmalarında birbirlerine ağır küfürler yönelten teröristlerden 20 kişilik bir grubun lideri, sözde Tunceli eyalet sorumlusuna çatışmalardan çekildiklerini ve bölgeden ayrılma kararı aldıklarını iletiyor.

Bozgun çıkarmaya çalışanlara infaz emri 

Bu durumun diğer gruplar arasında da emir komuta açısından sıkıntı yarattığı değerlendiriliyor. Konuşmalarda, sözde Tunceli eyalet sorumlusu, tüm grup liderlerine, bozgun çıkarmaya çalışanların anında öldürülmesi emrini veriyor.

Tunceli’de devam eden operasyonda, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan bir sığınakta üç teröristin cesedi bulunmuş, çok sayıda yaşam malzemesi ve muhtelif örgütsel doküman da ele geçirilmişti. Bu üç teröristin bozgunculuk yaptıkları gerekçesiyle grup lideri tarafından infaz edildiği değerlendiriliyor. 

Güvenlik güçlerinin Diyarbakır'ın Lice ilçesinde sürdürdüğü operasyonda çok sayıda mühimmat ve uyuşturucu madde ele geçirilmişti. 

 

AA

Kardeşliğimiz ile yakın bir zamanda bütün planları bozulacak
 // Abdullah
Bölge halkını çeşitli bahanelerle iğfal eden petrol babaları ve silah tüccarları hasut yahudiler ve bunların ayak işlerini görenlere lanet...
17 Ekim 2015 17:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler