YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler İstanbul'u kana buladı
Teröristler İstanbul'u kana buladı
Teröristler İstanbul'u kana buladı
27 Temmuz 2008 / 22:26 Güncelleme: 28 Temmuz 2008 / 00:00

Güngören'i kana bulayan saldırıda hayatını kaybedenlerin hayat hikayeleri yürekleri dağlamaya devam ediyor. Saldırıda hayatını kaybeden Filiz İkiz'in 7,5 aylık olduğu ortaya çıktı. Böylece saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 18'e çıktı.


TÜRKİYE YASA BOĞULDU


İstanbul'da terör kabusu! Güngören'de trafiğe kapalı yay caddesinde iki bomba 10 dakika arayla patladı. Vahşet masum insanları hedef aldı!


İstanbul Valiliği Kriz Merkezi, Güngören'de meydana gelen patlamalarda 18 kişinin öldüğünü bildirdi


İstanbul Güngören'de araç trafiğine kapalı cadde üzerinde çöp kutularına yerleştirilen parça tesirli 2 bombanın 10 dakika arayla patlatılması sonucu 18 kişi öldü, yaklaşık 150 kişi de yaralandı. Patlamadan sonra çevreye dağılan kopmuş insan parçaları ve yaralıların çığlıkları olay yerini savaş alanına dönüştürdü. Vali Muammer Güler, “Bu insanlara alçakça, haince yapılan lanetlenecek bir saldırı” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gükl ise saldırıyla ilgili olarak "Terörün acımasızlığını, kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk ayrımı yapmaksızın insanlık dışı vahşet ve şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum" dedi...


Başbakan Erdoğan da bir mesaj gönderdi. Erdoğan, "Bu vahşetin sorumluları, nerede olurlarsa olsunlar hiç bir şekilde kendilerini bekleyen sondan kurtulamayacaktır" şeklinde bir mesaj verdi.


3 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA
Güngören’de peş peşe meydana gelen patlamalar sonrasında İstanbul polisince şüpheli 3 kişi gözaltına alındı.


ANKA'nın edindiği bilgiye göre, göz altına alınan 16-17 yaşlarındaki 3 şüpheli kişi sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.
İstanbul genelinde alarma geçen polis, tüm caddelerde ve önemli noktalarda güvenlik denetimlerini artırdı.


GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI


Güngören'de meydana gelen patlamaların görgü tanıkları, ikinci patlamanın daha şiddetli olduğunu bildirdiler.


Görgü tanıklarından öğretmen Ramazan Ekici, saat 21.45 sıralarında olay yerine yakın olan evinin balkonunda oturduğunu, bu sırada büyük bir gürültü duyduğunu, Menderes Caddesi'ndeki insanların patlamanın olduğu telefon kulübelerine doğru koştuğunu, yaklaşık 8-10 dakika sonra da daha şiddetli bir patlama duyduğunu anlattı.


Ekici, ilk patlamanın ardından insanların merak duyarak olay yerine gitmeleri nedeniyle ikinci patlamada çok sayıda insanın zarar gördüğünü ifade etti.
Son patlamanın, olay yerine yaklaşık 20-30 metre uzaklıkta gerçekleştiğini anlatan Ekici, bu caddenin trafiğe kapalı olması ve insanların yürüyüş yapması nedeniyle oldukça kalabalık olduğunu kaydetti.


Görgü tanıklarından Mustafa Yaşar da patlamanın olduğu caddede esnaflık yaptığını belirterek, bu caddede özellikle akşam saatlerinde çok sayıda insanın yürüyüş yaptığını, ilk patlamanın ardından insanların olay yerine meraklarından dolayı gittiklerini, bu sırada da daha şiddetli olan ikinci patlamanın meydana geldiğini bildirdi.


Ali Ergin de iş yerinde otururken korkunç bir patlama duyduğunu, insanların o anda patlama yerine doğru ilerlediğini, yaklaşık 10 dakika sonra da daha büyük bir patlama gerçekleştiğini anlattı.


1967 Trabzonsporlular Derneği Başkanı Alaattin Hatayoğlu ise olayın olduğu Menderes Caddesi üzerindeki dernekte bir gazetecinin kendisiyle futbol üzerine röportaj yaptığını, bu sırada bir patlama duyduğunu dile getirdi. Hatayoğlu, cama çıkıp baktığında ilk başta 8-10 kişinin yerde yattığını ifade etti.
Bu caddenin civarda insanların özellikle akşam saatlerinde aileleriyle birlikte vakit geçirmek için geldikleri sosyal bir alan olduğunu anlatan Hayatoğlu, şunları kaydetti:


''İlk patlamadan sonra millet oraya topluca gitti. Aşırı bir kalabalık toplandı. Belki de binin üzerinde insan vardı. 5-10 dakika kadar sonra ikinci bir patlama oldu. İkinci patlama ilkinden daha kuvvetliydi. Bulunduğumuz bina dahi sallandı. 30-40 metre uzaklıktaki insanların dahi yaralandığını gördüm.''
Yaralılardan kol, bacak gibi uzuvların koptuğunu dile getiren Hatayoğlu, ''Korkunç bir olaydı. Yaralananlar içinde arkadaşlarımız da vardı. Onları taksilere bindirip hastanelere gönderdik'' dedi.


BİNALARA TÜRK BAYRAKLARI ASTILAR


Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı çeşitli şubelerden uzmanlar olay yerindeki incelemelerini sürdürüyor.
Barikat kurularak vatandaşlardan arındırılan olay yeri ve çevresinde bulunan bazı parçalar, incelenmek üzere numaralandırıldı.
Öte yandan, patlamaların meydana geldiği Menderes Caddesi'nde çok sayıda binanın camlarının da kırıldığı görüldü.
Ayrıca, bu caddedeki evlerde oturan vatandaşların, balkon ve pencerelerine Türk bayrakları astığı dikkat çekti.


DEVLETİN ZİRVESİNDEN TERÖRE LANET


İstanbul Güngören'de 15 kişinin öldüğü 100'den fazla insanın yaralandığı terör saldırısının ardından devletin zirvesi terörü lanetledi.


Cumhurbaşkanı Gül:


''İstanbul Güngören'de meydana gelen terör saldırısında çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasından derin üzüntü duydum.
Masum insanları hedef alan bu canice saldırıyı şiddetle tel'in ediyorum.
Terörün acımasızlığını, kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk ayrımı yapmaksızın insanlık dışı vahşet ve şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum.
Terörün kanlı yüzüne sığınarak, ülkemizin huzuruna ve birliğine zarar vermeyi amaçlayanların, milletimizin ve Devletimizin kararlılığı ve gücü karşısında çirkin emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklarını bir kez daha vurgulamak isterim.
Terörle, şiddetle masum insanların canına kastederek bir yere varılamaz. Bu saldırılar, bunu yapanların insanlık dışılığını ve zavallılığını ortaya koymaktadır."


Başbakan Erdoğan:


''İstanbul Güngören'de işlek bir caddede ve yoğunluğun bulunduğu bir saatte kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeden hunharca masum vatandaşlarımızı hedef alan terör saldırısını nefretle lanetliyorum.
Bu vahşetin sorumluları, nerede olurlarsa olsunlar hiç bir şekilde kendilerini bekleyen sondan kurtulamayacaktır.
İstanbul Valimiz Muammer Güler ve Başbakan Yardımcımız Hayati Yazıcı diğer yetkililerimizle birlikte olay yerinde gerek emniyet tedbirlerini, gerekse acil yardım ve tıbbi müdahale çalışmalarını koordine etmektedirler. İçişleri ve Sağlık Bakanlarımız da İstanbul'a hareket ederek çalışmalara nezaret etmek üzere talimatlandırılmıştır.
Millet olarak acımız büyüktür. Kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar temenni ediyorum.
Bu tür hain saldırılar, hiç bir zaman amacına ulaşamayacağı gibi terörle mücadeledeki azim ve kararlılığımızı daha da artırmaktadır.
İnanıyorum ki, aziz milletimiz de huzur ve istikrarına kast eden bu menfur saldırıya en güçlü cevabı, birlik ve beraberliğine kararlı duruşuyla daha çok sahip çıkarak verecektir.''


İçişleri Bakanı Atalay:


 ''Acı bir olay terörün acımasız yüzünü bir kez daha gördük'' dedi.
Atalay, incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a hareketi öncesinde AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
''Acı bir olay. Terörün acımasız bir kez daha gördük. Patlamalarda çok can kaybı ve yaralı var. Üzgünüm. Sağlık Bakanımız ve Emniyet yetkililerimizle birlikte yerinde incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gidiyoruz. Gerekli açıklamayı incelemelerimin ardından İstanbul'da yapacağım.''


Devlet Bakanı Yazıcı:


''Bunun hain bir örgüt olduğu, hain kişi ve kişilerce yapıldığı belli, ama o kim, o henüz belli değil. Arkadaşlar araştırma yapıyor, mutlaka bulunacaklar''


 


BAKANLAR KURULU İPTAL EDİLDİ


BAŞBAKAN İSTANBUL'A GİDİYOR


Bakanlar Kurulu toplantısı bugün yapılmayacak. Başbakan Erdoğan'ın, bugün İstanbul'a gideceği öğrenildi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da bugün saat 11.00'de toplanacağı duyurulan Bakanlar Kurulu toplantısının iptal edildiği bildirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler