YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler cesaret hapı almış
Altı teröristin kanında uyuşturucu ve uyarıcı madde saptandı...
Teröristler cesaret hapı almış
12 Kasım 2010 / 12:41 Güncelleme: 12 Kasım 2010 / 13:44

Hakkari'de güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada etkisiz hale getirilen teröristlerin otopsi raporları tamamlandı.

Malatya Adli Tıp Kurumunda otopsileri yapıldıktan sonra İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi morgundan ailelerine teslim edilen teröristlerin cesetlerine yapılan otopsilerinde ilginç bir bulguya rastlandı.

Teröristlerin kanında uyuşturucu ve uyarıcı maddelere rastlandığı öğrenildi.

Yapılan ilk otopsilerinin ardından ailelerine teslim edilen teröristlerden alınan kan ve idrar örnekleri üzerinde inceleme yapıldı.

Teröristlerden 4'ünün kan ve idrarında "Amfetamin" adı verilen uyarıcıya rastlanırken, 2'sinin kanında kanında ise esrar maddesi tespit edildi. Raporda, kan ve idrarda rastlanan uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin, cesaret vermesi ve uyanık tutması için alınmış olduğu bilgisine yer veridi.

Uzmanlara göre, ilk defa 1927 yılında sentez edilen madde soğuk algınlığı için, bronşları genişletici etkisi sebebiyle ilaç olarak kabul edildi. Doping etkisi yaratan ilaç, uyuma hissini ortadan kaldırarak cesaret veriyor.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Hakkari'nin Aksu köyü Güngören mevkisinde 7 eylül tarihinde bir grup terör örgütü üyesi ile sıcak temas sağlanmış, çıkan çatışmada, 9 terörist etkisiz hale getirilmişti.

Malatya Adli Tıp Kurumuna getirilen cesetler, otopsilerinin ardından İnönü üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi morgundan ailelerine teslim edilmişti. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler