YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler 1 ay plan yapmış
Teröristler 1 ay plan yapmış
24 Haziran 2010 07:50
Terör örgütü PKK'nın Şemdinli Gediktepe Sınır Karakolu'na düzenlediği hain saldırının detayları ortaya çıkmaya başladı.

Teröristler, Gediktepe Seyyar Üssü'ne 19 Haziran günü saat 02.00 sularında saldırdı. Saldırıda 11 asker şehit oldu. Güvenlik birimlerinin saldırının meydana gelişiyle ilgili ilk tespitleri ilginç ayrıntılar içeriyor. Buna göre, PKK'lı bir grup, mevzilerin bulunduğu araziye yönelik uzun süre keşif faaliyeti yürüttü ve bölgenin krokisini çıkarttı. Görevli birliğin asker sayısı ve diğer kabiliyetleri konusunda bilgi topladı. Bu sürenin 1 ay olduğu tahmin ediliyor.

Olaydan sonra Gediktepe'ye giden Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a brifing veren Hakkari Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya, saldırı gecesi 23.30 sularında ilk görüntülerin alındığını, bu bölgelere topçu atışı ve diğer ağır silahlarla ateş edildiğini açıklamıştı. Kaya, ateşe karşılık verilmediği için bu görüntülerin çoban, köylü ya da kaçakçı olabileceğinin düşünüldüğünü kaydetmişti. Güvenlik birimlerinin teröristlerin saldırı sırasında izledikleri taktiğe ilişkin değerlendirmeleri de oldukça çarpıcı.

Buna göre, 63 kişi oldukları belirlenen saldırganlar, Tümen Komutanı'nın bahsettiği bu ateşlere önce karşılık vermedi. Ardından, tepedeki hakim mevkide bulunan 43 kişilik grup, taciz ateşinde bulundu. 20 kişilik terörist grup ise sinsice dere yatağından saatlerce sürünerek asker mevzilerine kadar yaklaştı. Bu grup, siperlere el bombası atacak mesafeye geldiğinde harekete geçti. Hem tepelerdeki hem de yakın mesafedeki teröristler, el bombası, roketatar ve ağır silahlarla mevzileri yoğun ateş altına aldı.

Yakın mesafeden saldırıyı, olay anını anlatan askerlerin sözleri ile şehitlerin Van'da yapılan otopsileri de doğruladı. Hafif yaralanan bir erin, çatışma sırasında teröristlerin sesini duyabildiğini söylediği kaydedildi. Otopsilerde, üç askerin yakın mesafeden gözlerinden aldıkları kurşunlarla, büyük bölümünün ise yakın mesafeden atılan bomba parçalarının isabet etmesi sonucu şehit düştüklerinin tespit edildiği belirtildi. (Zaman)

SORUMLULAR ASKERİYEDEN ATILSIN !
 // VATANDAŞ
Buradaki görüntü davetiyeli (müşavereli) kavgaya benziyor fazla söze gerek varmı ? Gereği Başbakanlıkça yapılsın cuntacı askerler (ajanlar) açığa alınarak direk YAŞ taki gibi atılsın temizlensinler, yoksa askeriyenin içindeki cunta desteği sürdükçe bu terör kesinlikle bitmez hiç kimsede bitiremez. Dışardaki ergenekoncuların polisimiz işini bitirir moğoltay artıkları temizlenirse o işte biter haydi Başbakanımız seni görelim eser bırak hayırla analım !.....
24 Haziran 2010 08:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler