YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristi anında vuracak TiM'ler geliyor
Türkiye'deki terör saldırılarının ardından Ankara’da toplanan güvenlik ve havacılık sektörü eylemciye ilk anda karşılık verecek TİM'lerin kurulmasını kararlaştırdı.
Teröristi anında vuracak TiM'ler geliyor
03 Temmuz 2016 / 08:17 Güncelleme: 03 Temmuz 2016 / 11:56

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda salı günü yaşanan canlı bombalı saldırılar gözleri havalimanlarındaki güvenlik önlemlerine çevirdi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), alınacak ekstra güvenlik önlemlerini belirlemek için havacılık sektörü yöneticilerini Ankara’da önceki gün bir araya getirdi. Toplantıya Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği, THY, Emniyet, Jandarma, TAV gibi havalimanı işletmecileri katıldı. 

HEMEN KARŞILIK VERMELİ 

Havacılık uzmanları, “terminaller ve havalimanları nasıl daha etkili korunabilir” ve “terminallere ne gibi ekstra güvenlik tedbirleri alınabilir” konusundaki çeşitli öneriler getirdi. Toplantıda özellikle olası terör eylemlerinde teröristlere ilk anda karşılık verecek özel birimlerin kurulması önerildi. Alınacak yeni güvenlik önlemleri konusundaki nihai kararı Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu verecek. 

Devriye gezecekler 

44 kişinin can verdiği Atatürk Havalimanı’ndaki saldırılardan sonra özel harekat ve özel timler görev yapmaya başladı. Timler 3’erli ve 4’erli gruplar halinde Dış ve İç Hatlar terminalleri geliş ve gidiş katlarında devriye geziyor. Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu terör timlerinin özel sektörden mi yoksa devletin polisinden mi oluşacağını, kaç kişilik bir kadro oluşturulacağını belirleyerek kesin kararı verecek. 

Adli Tıp'ta cenaze kalmadı

Saldırıda hayatını kaybeden 4 kişinin cenazeleri Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailelerine teslim edildi. Önceki gün hastanede hayatını kaybeden kişinin Ürdünlü 4 yaşındaki Ürdünlü Rayyan Mohammed olduğu açıklandı. 3 canlı bombanın cenazeleri ise halen Adli Tıp Kurumu'nda bekletiliyor.Hastanelerde tedavi gören yaralılardan taburcu olanların sayısı  184'e yükseldi, 52 kişinin ise tedavisi sürüyor.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler