YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Teröristbaşı Abdullah Öcalan Ergenekon'un eski üy
"Teröristbaşı Abdullah Öcalan Ergenekon'un eski üy
"Teröristbaşı Abdullah Öcalan Ergenekon'un eski üy
09 Şubat 2008 / 08:08 Güncelleme: 09 Şubat 2008 / 00:00

"Teröristbaşı Öcalan Ergenekon üyesiydi".. Gündeme bomba gibi düşen bu sözler eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkan Vekili Bülent Orakoğlu'na ait. Orakoğlu, teröristbaşı'nın Ergenekon örgütü tarafından eğitildiğini ve Türk Kürt savaşı çıkarmak için görevlendirildiğini söyledi.


Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Eski Başkan Vekili Bülent Orakoğlu, yakında piyasaya çıkacak 'ihanet çemberi' isimli kitabında, çok önemli tespitlerde bulundu…En önemli tespiti ise terör örgütü lideriyle ilgiliydi. Orakoğul: ‘Bizim tabi detaylı bilgilerimiz de var. Öcalan o dönemde derin devletler organizasyonu içinde kurulan aslında amacı Türkiye'nin kırmızı çizgilerine tam aykırı bir şey olan sözde Kürdistan devleti kurmak ve Türkiye'de Türk-Kürt savaşı çıkarmak amacıyla oluşturulmuş bir yapıya Ergenekon'a üye edilmiş bir kişidir. Yani resmen ergenekon terör örgütü üyesidir. kendisini hep gizlemeyi başarmıştır’ dedi. "PKK'YI MİT KURMADI"


Orakoğlu, terör örgütünün MİT tarafından kurulduğu iddialarının da gerçeği yansıtmadığını söyledi. Orakoğlu sözlerine şöyle devam etti: ‘O iddiada bulunanlar bunun arka perdesini bilmektedirler. Ama bazı araştırmacı gazetecilerimizin ölümünde de bu PKK'nın kuruluşunu araştırmaları çok önemlidir. Yani bu kuruluşu hem Türkiye'de devlet içerisinde hem Türk tarafında hem de örgüt içinde araştıranlar maalesef ciddi şekillerde öldürülmüşlerdir. PKK'nın kendi içinde de bu bir kıyım aracı olarak kullanılmıştır’. 


"PKK İLE BAZI ASKERLER TEMAS HALİNDEYDİ"


Orakoğlu istihbarat dairesinin başında olduğu dönemde yapılan bir çalışmanın çarpıcı sonuçlarını da anlattı. Görevdeki üst düzey askerlerle terör örgütü arasındaki teması tespit ettiklerini söyleyen Orakoğlu, bu görüşmelerin kasetler halinde emniyet istihbarat dairesinin kayıtlarında mevcut olduğunu açıkladı. 


"ÜST DÜZEY BİR KOMUTANIN İSMİ GEÇİYORDU"


28 Şubat döneminde yapılan bu kayıtlar yüzünden kendisinin hedef haline getirildiğini söyleyen Orakoğlu, o dönemde yaptıkları teknik takiplerde Genelkurmay'da etkili bir ismin sürekli adının geçtiğini, batı çalışma grubu dediğimiz o cunta belgesini, o çeteleşmeyi tespit etmiştik. Onun dışında Türk silahlı kuvvetlerinin içerisindeki üst komuta kademesinde ihtilal yapma konusunda hemfikirlik, birlik beraberlik yoktu. Bundan dolayı bu iş tam anlamıyla gerçekleşememiştir, diye ekledi. 

 


ÖZAL'I ÖLDÜRENİ BİLİYORUM


 Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ı öldürüldüğünü suikastı tezgahlayan kişinin ise devletin üst düzey yönetiminden biri olduğunu ileri sürdü. Henüz piyasaya verilmeyen Haberajanda dergisine röportaj veren Orakoğlu, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Eşref Bitlis ve Turgut Özal'ın PKK derin devlet ilişkisine yer verilen bir dosyayı okuduktan sonra öldürüldüklerini ileri sürdü.


DOSYAYI OKUYAN ÖLDÜ


Orakoğlu, Abdi İpekçi'ye öldürülmeden hemen önce bir dosya geldiğini, dosyada bir devlet örgütlenmesinin bilgilerinin yer aldığını söyledi. İpekçi dosyayı aldıktan hemen sonra CIA'in Ankara temsilcisine gelerek, dosyadaki devlet örgütlenmesini sorduğunu iddia eden Orakoğlu, İpekçi'nin dosyaya ulaştığını açık ettikten çok kısa bir süre sonra öldürüldüğünü söyledi. Öldürülmeden üç gün önce benzer bir dosyanın da gazeteci Uğur Mumcu'ya da geldiğini ileri süren Orakoğlu Mumcu'nun Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı aradığını Özal'a ulaşamayınca da dönemin Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Eşref Bitlis'e telefonla dosyadaki bilgileri anlattığını iddia etti.

Orakoğlu'na göre Bitlis'le yaptığı telefon görüşmesinden üç sonra Mumcu bombalı bir saldırıyla öldürüldü. Mumcu'dan çok kısa bir süre sonra da Orgeneral Bitlis'in uçağı düşürülerek öldürüldü. Orgeneral Bitlis'in ölümünden iki ay sonra da Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Çankaya Köşkü'nde geçirdiği bir kalp krizi sonrasında hayatını kaybettiğini hatırlatan Orakoğlu Özal'ın da kontrgerilla tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü. Özal suikastını üst düzey bir devlet görevlisinin organize ettiğini ileri süren Orakoğlu, röportajda ısrarlı sorulara rağmen "Bu ismi biliyorum ama söyleyemem" dedi.


 "ERGENEKONLAR BİRBİRİNE BENZİYOR"Eski İstihbaratçı Orakoğlu, geçtiğimiz günlerde büyük bir operasyonla ortaya çıkarılan Ergenekon örgütünün, yıllar önce Öcalan’ı eğitip görevlendiren yapılanmayla benzerlikler taşıdığını ifade etti. Bu yeni ergenekon terör örgütü de eskisi gibi, eskisinin devamı olarak gene bir takım yabancı ülke gizli servisleriyle irtibatlar kurmuştur. Bunların kendilerine sağlanan finans kaynakları şüphelidir, şaibelidir. 


"OPERASYON DURMA NOKTASINA GELDİ"


Ergenekon operasyonundaki gelişmeleri de değerlendiren Orakoğlu operasyonun durma noktasında olduğuna dikkat çekti. Orakoğlu ‘Operasyon durmuş gözüküyor. Derseniz ki örgüt bu kadar mı, değil tabi. Bu çok ufak bir parçası.tabi önemli bir operasyon.  Ufak parçası derken operasyonun önemini geri atmamamız gerekir. Ama şudur olay yani; burda bir takım cinayetle irtibatlı bazı kişiler yakalanmıştır. Ümrinaniye bombalarıyla ilgili olarak. Yani onlar en büyük deliller konumundadır’ dedi. 


"BAŞÖRTÜSÜYLE ÜSTÜ KAPATILMAK İSTENİYOR"


Türkiye'de kaos ve istikrarsızlık ortamı oluşturulmaya çalışıldığına işaret eden Orakoğlu son günlerde gündemde olan başörtüsü tartışmalarıyla  bu amaca ulaşılmak istenildiğini söyledi. Yabancı güçler çok güzel tahrik ediyor. Bizim anayasal kurumlarımızı birbirine iyi düşürüyorlar. onun için burada birleşip anlaşıp bu kanun çıkar. Bu kanun çıktıktan sonra bir üniversite öğrencisinin türban bağlamasının ne sakıncası var. bunun bir sakıncası hukuken yok zaten. Acaba bu tür kamplaşmalar nereye götürecek ülkeyi? Dikkat ederseniz Türk-Kürt kamplaşmasının üzerine çıkmıştır bu Laik-Antilaik kamplaşması. Yarın ne olacağı da belli değil
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler