YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörist Erdal öldü mü?
Terörist Erdal öldü mü?
27 Şubat 2011 11:02
Belçika savcılığı ‘artık yaşamadığı düşüncesiyle Fehriye Erdal’ı aktif olarak aramıyoruz’ bilgisi verdi.

Belçika basını, Sabancı suikasti davası sanığı DHKP-C’li terörist Fehriye Erdal’ın ölmüş olabileceğini yazdı. Gazetelere konuşan ve adı açıklanmayan savcılık kaynakları, artık yaşamadığı düşüncesiyle Erdal’ı aktif olarak aramadıklarını belirterek, tekrar tekrar gündeme getirmek yerine bu dosyayı kapatmanın daha iyi olduğunu savundu.

Gazetelere göre savcılık kaynakları “Erdal örgüt içinde küçük bir balıktı ama çok şey biliyordu ve saklanması karşılığında birilerinden epey para alıyordu” dedi. Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe’nin 9 Ocak 1996’da öldürülmesinin zanlılarından terörist Erdal’ın Türkiye’ye iadesi Belçika yargısı tarafından reddedilmişti, Erdal’ın siyasi sığınma başvuruları da geri çevrilmişti.

Terörist Fehriye Erdal’ı yıllar süren duruşmaların ardından “Belçika’da işlediği suçlar” çerçevesinde 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak terörist Erdal firar ettiği için cezaevine konulmamıştı. Belçika’nın terörist Erdal’ı tahliye etmemesi Türkiye-Belçika ilişkilerinde sürekli gerginliğe neden oluyordu.

Savcılık ve polis kaynaklarına dayandırılan Erdal’ın ölmüş olabileceği haberinin, 1 Martta Belçika’ya gelecek Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin hemen öncesinde yayımlanması dikkati çekti. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Fehriye Erdal’ın ölmüş olabileceğiyle ilgili bir bilginin kendilerine de ulaştığını ancak haberleri teyit edemediklerini belirtti.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler