YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörist annesi gösteriye izin vermedi
Teröristin annesi BDP'nin gösterisine fırsat vermedi..
Terörist annesi gösteriye izin vermedi
15 Kasım 2011 / 08:05 Güncelleme: 15 Kasım 2011 / 08:05
Kocaeli'nde deniz otobüsünü kaçırdıktan sonra ölü ele geçirilen PKK'lı Mensur Güzel'in cenazesi dün ambulansla Diyarbakır'a getirildi.

Bu sırada çıkan krizi ise teröristin annesi Sıtiye Güzel çözdü. BDP milletvekili Ayla Akat Ata ve beraberindekilerin cenazeyi şehir merkezine götürme ısrarına polis karşı çıktı. Bu yüzden konvoy şehir girişinde 3 saat bekledi. Olay yerine gelen anne Sıtiye Güzel, polis müdürüne "Kimsenin burnu kanamasın. Benim oğlum farz edelim senin oğlundur. Ne gerekiyorsa yap." diye seslendi. Polis müdürü de, "Tamam anacığım. Cenazeyi mezarlıktaki morga götürelim. Almanya'daki kızın gelince cenaze toprağa verilsin. Kimsenin burnu kanamasın." karşılığını verdi. Oluşan mutabakata BDP'liler de uymak zorunda kaldı.

Vücuduna A-4 patlayıcı sararak deniz otobüsünü kaçıran terör örgütü PKK mensubu Mensur Güzel'in cenazesi kiralanan özel bir ambulansla önceki gece İstanbul'dan Diyarbakır'a doğru yola çıktı. Polis, yaklaşık 15 aracın eşlik ettiği cenaze konvoyunu Şanlıurfa'da durdurarak arama yaptı. Konvoyda bulunan BDP Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Vural ile hakkında arama kararı bulunan Nafiz Işık gözaltına alındı. Daha sonra konvoy Diyarbakır'a doğru hareket etti. Terör örgütüne yakın internet siteleri, cenazenin Diyarbakır girişinde büyük bir kalabalık tarafından karşılanacağını duyurdu. Gösteri düzenlenmesi için hazırlıklar yapıldı. Konvoyu şehir girişinde durduran Diyarbakır polisi, cenazenin şehre sokulmadan mezarlığa götürülmesini istedi. Ancak BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt buna itiraz etti. Ata, cenazeyi konvoy eşliğinde şehir merkezine götüreceklerini söyledi. Güvenlik gerekçesiyle buna karşı çıkan polis, bütün çabalarına rağmen BDP'lileri ikna edemedi.

Yaklaşık 3 saat süren krizi PKK'lı Mensur Güzel'in annesi Sıtiye Güzel çözdü. Cenazenin bulunduğu yere gelen acılı anne, polis yetkilileri ve BDP'lilerle konuşarak, olay çıkmamasını istedi. Gerginlik sona erdi. Cenaze şehir merkezine sokulmadan mezarlıktaki morga götürüldü. Öte yandan, Amed Halk İnisiyatifi, şehirde bildiri dağıtarak, Güzel'in bugün saat 11.00'de toprağa verileceğini, törene kitlesel katılım sağlanmasını istedi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler