YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terörist Acar'ın köylüsü şaşkın!
Terörist Acar'ın köylüsü şaşkın!
03 Kasım 2010 08:25
Taksim'de üzerindeki bomba düzeneğini patlatarak kendini havaya uçuran ve 32 kişinin yaralanmasına neden olan terörist Vedat Acar'ın nüfusa kayıtlı olduğu köyde yaşayan vatandaşlar şaşkınlık yaşıyor.

Önceki gün İstanbul Taksim Meydanı'nda canlı bomba olarak kendini patlatan ve onlarca kişinin yaralanmasına sebep olan terörist Vedat Acar'ın nüfusa kayıtlı olduğu Van'ın Gürpınar ilçesi Uzungedik köyünde yaşayan vatandaşlar olayın şaşkınlığını yaşıyorlar.   

İlçeye 50 kilometre uzakta bulunan 132 haneli ve bin 800 kişinin yaşadığı, İran sınırına yakın Uzungedik köyünün Çılgı ve Ağildere mezrası bulunuyor. Telefon gibi birçok altyapı hizmetinden yoksun olan köy sakinleri, Taksim bombacısının köylerinden olduğunu televizyon haberlerinde öğrendiklerini belirtiler. Köylüler olayın şaşkınlığını yaşadıklarını, patlamada yaralılara da üzüldüklerini açıkladılar.   

JANDARMA BİR AY ÖNCE MUHTARDAN VEDAT ACAR'I SORMUŞ  

Köyü muhtarı Hadi Bilek, Acar ailesinin Çılgı mezrasında yaşadığını, yakınlarının ise Güzelsu beldesine bağlı bir mezrada yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi. Acar ailesinin yaklaşık 10-15 yıl önce Çılgı mezrasından göç ettiğini anlatan muhtar Bilek, "Vedat'ın babasının bir uyuşturucu suçundan İstanbul'da hapishanede olduğunu biliyoruz. İstanbul'da 2003 veya 2004 yıllarında PKK katılan Vedat'ın kız kardeşi ile teyzesinin oğlu olan S.S.'nin de örgütün dağ kadrosuna katıldığı yönünde jandarma bilgime başvurdu. Ancak konudan bilgi sahibi olmadığımı söyledim. Yaklaşık bir ay önce jandarma beni çağırarak Vedat ile ilgili çelişli sorular sordu. Ben Vedat'ı tanımam ve bilmiyorum. Televizyonda yayınlanan fotoğrafını gördüğümde bile tanıyamamıştım. Halen köyümüzde ve bağlı mezralarda Vedat'ın birinci derecede yakınları yok" diye konuştu.   

S.S.'nin 18-19 yaşlarında da olduğunu ifade eden Muhtar Hadi Bilek, yaşanan olayın ise hoş bir şey olmadığını kaydetti. Referandumda köylerinde yarı yarıya boykot ve evet kararı çıktığını da söyleyen Bilek, gidenlerin ise genç olduklarını ve kandırıldıklarını kaydetti.
 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler