YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröre tepkiler çığ gibi...
Diyarbakır'da ormanlık alanda arama tarama faaliyeti yapan güvenlik güçlerine terör örgütünce saldırı düzenlendi. Atılan el bombalarının etkisiyle çıkan yangında 13 askerimiz şehit oldu. Siyaset ve spor çevrelerinden terörü lanetleyen açıklamalar geldi.
Teröre tepkiler çığ gibi...
14 Temmuz 2011 / 21:57 Güncelleme: 14 Temmuz 2011 / 23:39

Türkiye Futbol Federasyonu, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde şehit olan 13 asker için başsağlığı mesajı yayınladı.

Federasyonun internet sitesinde ''Acımız Büyük'' başlığıyla yayınlanan mesajda, ''Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde teröristlerle girdiği çatışma sonucu 13 askerimizin şehit olduğunu büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, başta yakınları olmak üzere, Silahlı Kuvvetler camiası ve tüm Türk halkına başsağlığı diliyoruz'' denildi.

Bu arada Galatasaray Kulübü'nün internet sitesinde yapılan açıklamada, Kalamış'taki sosyal tesislerde sanatçı Candan Erçetin tarafından verilecek konser etkinliğinin iptal edildiği açıklandı. Kulüp başkanı Ünal Aysal'ın talebiyle, Erçetin'in kahraman şehitlerin anısına icra edeceği ''Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor'' şarkısının ardından konserin son bulacağı belirtildi.

TARIM BAKANI MEHDİ EKER

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ''Milletimizin başı sağolsun, yaralılara da acil şifalar diliyorum'' dedi.

Eker, Diyarbakır Valiliği'ni ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Silvan ilçesindeki çatışmada şehit olan askerlerin isimlerinin belli olduğunu ve daha sonra açıklanacağını söyledi.

Netleşmemekle beraber şehitler için yarın öğlen saatlerinde Diyarbakır'da bir cenaze töreni yapılacağını belirten Eker, ''Hepimizin başı sağolsun. Yaralılarımız var, onlarla ilgili gerekli tıbbi tedavi yapılıyor. Sanırım yarın yaralılardan biri Ankara'ya Gata'ya sevk edilecek. İkisinin durumu biraz daha ağır, beşinin durumu daha iyi. Operasyonlar devam ediyor, o işin askeri boyutu o tür çalışmalar sürüyor. Milletimizin başı sağolsun, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Yarın İçişleri Bakanı ile Başbakan yardımcımız Bekir Bozdağ da gelecekler, törene komutanlar da katılacaklar'' dedi.
 

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyarbakır'daki terör saldırısına ilişkin ''TBMM gereğini yapmalıdır. Hak bilmez, hukuk tanımaz, dağdaki zihniyeti Meclis'e taşıyan, aynı onlar gibi davranış içinde olan bu güruha demokrasi denilerek anlayışla yaklaşmak bu milletin huzur ve güvenliğine karşı yapılmış bir dalalettir'' açıklamasında bulundu.

Destici, yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki saldırı sonucu 13 askerin şehit olduğunu, 7 askerin yaralandığını anımsatarak, ilk defa güpegündüz böyle büyük bir saldırı olduğunu söyledi.

''Devleti yönetenlerin kınama mesajlarıyla durumu geçiştirmeye çalışacaklarını'' savunan Destici, şunları kaydetti:

''Bugün şehit olan 13 Mehmetçiğimizin ve daha önceki şehitlerimizin vebali 30 yıldır bu ülkeyi yöneten sivil ve askeri bürokrasi ile siyasetçilerin omuzlarındadır. Çünkü terör ve teröristle mücadelede gereğini yapmadıkları ortadadır. Hükümet açılım politikalarına ayıracağı zaman ve enerjinin yarısını terörle mücadele konusuna ayırıp, kararlılığını göstermiş olsaydı belki bir mesafe alınabilirdi. Bölgede güvenlik sağlanmadan yapılacak bir açılım havanda su dövmek olacaktır.

Bölücü terör unsurlarının siyasi uzantıları da pervasız duruşlarını devam ettiriyorlar. Yemin etmeme ısrarlarını sürdürüyorlar. Kararlı bir devlete bu noktadan sonra yakışan iş PKK'ya terör örgütü bile diyemeyen bu güruhun milletvekilliklerini düşürmektir. TBMM gereğini yapmalıdır. Milletin TBMM'den beklediği budur. Hak bilmez, hukuk tanımaz, dağdaki zihniyeti Meclis'e taşıyan, aynı onlar gibi davranış içinde olan bu güruha demokrasi denilerek anlayışla yaklaşmak bu milletin huzur ve güvenliğine karşı yapılmış bir dalalettir. TBMM'nin yapacağı ikinci iş ise hemen idam cezasını TCK'ya tekrar koymaktır. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Terörle mücadelenin yolu yöntemi bellidir. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur.''

Şehitlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Destici, terörle mücadelenin siyaset üstü bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bütün siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşlarını ortak tavır almaya ve terörü lanetlemeye davet etti.

HAS PARTİ LİDERİ NUMAN KURTULMUŞ

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, terör acısının sona ermesi için başta siyaset kurumu olmak üzere devletin bütün kurumlarına ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne büyük görevler düştüğünü belirtti.

Diyarbakır'daki terörist saldırıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'e telgraf gönderen Kurtulmuş, şehit askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralı askerlere acil şifalar diledi.

Terörün Türkiye'ye yıllardır büyük acılar yaşattığını belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Bu acının sona ermesi için başta siyaset kurumu olmak üzere devletin bütün kurumlarına ve Silahlı Kuvvetlerimize büyük görevler düşmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadele konusundaki fedakarlığını ve kararlılığını takdir ediyoruz. Tüm milletimiz bu kararlılığın arkasındadır.

Bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin en kısa sürede yakalanarak hak ettikleri cezayı alacaklarına inanıyor ve şehitlerimize Allah'tan rahmet, şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.''

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde çıkan çatışmada 13 askerin şehit olması nedeniyle yaptığı açıklamada, ''insanlık suçları ile beslenen terörü kınadıklarını'' belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır'da 13 askerin şehit edilmesi, 7 askerin de yaralanmasına neden olan hain saldırıyla ilgili yayımladığı mesajda, ''Terörün bir insanlık suçu olduğunu ve bu suçu işleyenlerin bu ülkenin birlik ve beraberliğini bozamayacağını ama tarihe aşağılık eylemlerin failleri olarak geçeceklerini'' kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, mesajında, ''Tüm halkımızın yüreğini yakan bu haber dolayısıyla milyonların hissine tercüman olacağına inandığım şu ifadeyi kullanmak isterim ki; Milletimizin göz bebeği Mehmetçiklerimizin canına kastetmenin ne bir açıklaması ne de insanlığın vicdanında yeri vardır. Bu tür eylemler hiçbir amaç için hedefe ulaşacak araçlar olmayacaktır'' görüşüne yer verirken, Türk iş dünyası adına bu menfur olayı lanetlediklerini vurguladı.

TESK BAŞKANI PALANDÖKEN: ''TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayarak, ''Terörle bir yere varılamayacağı, herhangi bir sonuç alınamayacağı çağdaş dünyanın kabul ettiği bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir bunun da üstesinden gelecektir. Ancak giden canlar yerine gelmeyecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

KOBİDER: ''MEHMETÇİĞE YAPILAN HAİN VE KAHPE SALDIRIYI KINIYORUZ''

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç de taziye ve geçmiş olsun mesajında, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtirken, ''Tetiği çeken kim olursa olsun, bu saldırının seçimden sonra Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya, karanlık günlere döndürmeye çalışan millet ve demokrasi düşmanlarınca gerçekleştirildiği açıktır'' görüşünü dile getirdi.

Türkiye'nin ''Ülkeyi karanlığa sürüklemeye çalışan derin güçlerin kirli eylemlerinin karşısında durmaya devam edeceğini'' kaydeden Özgenç, açıklamasında şöyle devam etti:

''Bu vesile ile birçok dünya ülkesinin gıpta ile baktığı demokratik seçimden sonra meclisi anlamsız boykot etmek ve yemin krizleriyle toplumu gerecek, kutuplaştıracak, demokratik özerklik gibi bölücü söylem ve davranışlardan kaçınmaya davet ediyoruz.''

TÜMSİAD BAŞKANI'NIN MESAJI

TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert de 13 askerin şehit edilmesinden derin üzüntü duyduklarını belirtti. Sert, mesajında, şu ifadelere yer verdi:

''Ülkemizde yıllardır yaşanan bu tür acıların son bulması için, tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza büyük bir görev düşmektedir. Yaşanan bu olayın son yaşadığımız acı olması amacıyla tüm tarafları duyarlı olmaya ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle terörü bir kez daha nefretle ve şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve tüm milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz.''

ÇEVRE BAKANI ERDOĞAN BAYRAKTAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki çatışmada 13 askerin şehit edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, terörle hiçbir yere varılamayacağını belirterek, ''Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin kimsenin bozamayacağını'' vurguladı.

Bayraktar, ''Milletimizin başı sağ olsun, ağlayan bir tek şehitlerimizin anası, babası değil, bütün bir vatandır. Yüreğimize ağır bir ateş düşüren eli kanlı terör örgütünü lanetliyorum'' ifadesini kullandı.

Yaşanan acının kabul edilmesinin zor olduğunu kaydeden Bayraktar, açıklamasında şöyle devam etti:

''Acımız gerçekten büyüktür, evlere, ocaklara ateş düşmüştür. Analarımızın başı sağ olsun, milletimizin başı sağ olsun. Ancak şunun altını çiziyorum ki Türkiye devleti büyüktür, Türk milleti vatanı için her zaman canını da malını da dün nasıl esirgemediyse, bugün de yarın da esirgememiştir, esirgemeyecektir. Ülkemiz toprakları üzerinde hain emeller besleyen eli kanlı örgütü ve onun destekçileri boş ümitlere kapılmasın, devletimiz ve milletimiz asla onlara bu fırsatı vermeyecektir. Halkımız bu tür durumlarda her zaman kenetlenmesini bilmiştir, yine kenetleneceğiz, acımızı yüreğimize gömeceğiz, ama 'vatan sağ olsun' diyerek vatanımız için el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz.''

Türkiye geliştikçe, büyüdükçe, dünyada, bölgesinde, söz sahibi oldukça, bu durumdan rahatsız olanların çıkacağına işaret eden Bakan Bayraktar, ''Maalesef en çirkin maşa terördür. Ancak terörle bugüne kadar hiç kimse bir yere gidememiştir. Bunu herkesin iyi bilmesi gerektiğini düşünüyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, şehitlere rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi.

SİVASSPOR

Sivasspor Kulübü, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde çıkan çatışmada 13 askerin şehit olması nedeniyle baş sağlığı mesajı yayımladı.

Sivasspor Kulübü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Silvan ilçesi kırsal kesiminde çıkan çatışmada 13 askerin şehit edilmesi kınandı.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları ile girilen çatışma sonucunda 13 askerimizin şehit, 7 askerimizin ise yaralı olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletimizin gücüne, büyük Türk milletimizin birlik ve beraberliğine ve aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğüne karşı bölücü terör örgütünün hain saldırısını nefret ve şiddetle telin ediyoruz. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifa, kahraman ordumuza kuvvet, kudret ve başarı, şehitlerimizin kederli ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.''

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler