YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröre karşı tek yürek...
Teröre karşı tek yürek...
17 Temmuz 2011 21:01
Türkiye Diyarbakır'daki çatışmada şehit olan 13 kahraman Mehmetçiği kalbine gömdü. Çeşitli illerdeki protestolarda zaman zaman gergin anlar yaşandı. Polis ve halkın sağduyusu provokasyon girişimlerini engelledi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin PKK'lı teröristler tarafından şehit edilmesini protesto etmek için toplanan yaklaşık 2 bin kişi, yürüyüş yaptı. Sıkı güvenlik önleminin alındığı yürüyüş sonunda gruptaki bazı kişiler BDP Adana İl Başkanlığını taşladı.  

Sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla haberleşen yaklaşık 2 bin kişilik grup, protesto gösterisi yapmak için Uğur Mumcu Meydanı'nda toplandı.  

Ellerinde döviz, pankart ve Türk bayrağı bulunan gruptakiler,"Adana uyumla şehidine sahip çık", "Mecliste PKK istemiyoruz", İmralı canisi hesap verecek" şeklinde sloganlar attı.   

Gruptakiler İnönü Parkı civarına geldiklerinde BDP Adana İl Başkanlığının bulunduğu Cemal Gürsel Caddesi'ne yürümek istedi. Ancak çevik kuvvet polisi gruba izin vermedi. Bu sırada polisler ile gruptakiler arasında gerginlik yaşandı. Bu sırada göstericilerden biri fenalık geçirdi.  
Baygınlık geçiren genci arkadaşları yol kenarına alıp müdahale etti.   

Gerginliğin yükseldiği yürüyüşte emniyet yetkilileri sık sık megafonla grubu sakinleştirmeye çalıştı.   

BDP il binasına yürümelerine izin verilmeyen grup, 5 Ocak Meydanı'na yürümek için harekete geçti. Polis, uzun süren tartışmanın ardından grubun,  Çakmak Caddesi'nden 5 Ocak Meydanı'na kadar yürüyüş yapmasına izin verdi.  Bu sırada kontrolden çıkan grup, koşarak BDP İl Binasının bulunduğu caddeye geçmek istedi. Ancak çevik kuvvet polisi caddeye ulaşımı sağlayan yolları kesip göstericilere izin vermedi. Grup daha sonra 5 Ocak Meydanı'na ulaştı. Buradan ısrarla BDP il binasına yürümek isteyen grubu polis çember oluşturarak izin vermedi. Polisin ördüğü etten duvarı yarmak isteyen ve "Ölmek var dönmek yok" diyerek tekbir getiren gruptakiler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.   

Adana Emniyet Müdürü Mehmet Avcı, olaylara müdahale ederek güvenlik güçlerini yönlendirdi. Bu sırada şehit yakını olduğunu söyleyen bir kişi, polis megafonuyla grubu sakinleştirmeye çalıştı. Grubun yarısına yakını yürüyüşten vazgeçerek dağılırken diğer grup ise BDP il binasına yürümekte ısrar etti. Provokasyona izin vermeyen polis grubu ikna etmek için uzun süre uğraştı. 3 genç kızla birlikte yaklaşık 20 kişi 5 Ocak Meydanı'nda Atatürk anıtına çıkarak İstiklal Marşı'nı okudu.  

Yaklaşık 2 saat süren gösterinin ardından dağılan göstericilerden bir grup, Cemal Gürsel Caddesi'ndeki BDP İl Binası önüne geldi. Gruptakiler taş atarak binanın camlarını kırdı. Çevik kuvvet polisi bina önünde güvenlik önlemi alırken, göstericiler sloganlar atmayı sürdürdü.

MERSİN

Mersin'de 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı terörist saldırının protesto edildiği yürüyüşte olaylar çıktı. Yürüyüşe katılan kalabalıktan bazıları BDP'ye yakınlığı ile bilinen bir merkeze saldırınca, polisle aralarında arbede yaşandı. Olaylarda aralarında 1 emniyet müdür yardımcısının da bulunduğu çok sayıda polis yaralandı.  

Edinilen bilgiye göre, 2 gün önce bir internet sitesinde duyurulan ve 46 ilde aynı anda yapılacağı belirtilen çağrı ile harekete geçen gruplar, Mersin'de şehrin çeşitli noktalarında saat 14.00'de toplanarak Cumhuriyet Alanı'na yürüyüş düzenledi. Ellerinde Türk bayrakları ile şehitlere sahip çıkan kalabalık, attıkları sloganlarla da teröre olan tepkilerini dile getirdiler. Aralarında ülkücülerin de bulunduğu ve şehrin değişik noktalarında toplanarak Cumhuriyet Alanı'nda bir araya gelen kalabalık, burada şehitler için saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra hep birlikte yeniden yürüyüşe geçti. Atatürk Caddesi'ni takiben Hastane Caddesi'ne çıkan kalabalık, bir süre sonra çevik kuvvet polislerince önlerine barikat kurularak durdurulmak istendi. Ancak kalabalık, Metropol İş Merkezi'ndeki MHP parti binasının önüne kadar yürümekte ısrar edince, polis barikatı kaldırıldı.   

Kalabalık sloganlarla yürüyüşüne devam ettiği sırada gruptan bazıları ara sokaktaki BDP'ye yakınlığı ile bilinen Gençlik Kültür Merkezi'ne saldırmak istedi. Polis, öfkeli grubu engellemek isteyince arbede yaşandı. Sandalye ve taşların havada uçuştuğu arbede sırasında merkeze atılan taşlardan biri Emniyet Müdür Yardımcısı Anadolu Atayün ile Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Komiser Mehmet Şahin'in başına isabet etti. Şahin'in başı kanlar içinde kalırken, Atayün ise hafif yaralandı. Çevik kuvvet ekipleri, kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. Polisin müdahalesi ile sokak arasından çıkarılan kalabalık yürüyüşe devam ederken, kendi aralarında da kavga etti. Kalabalık arasındaki bir genç, diğerleri tarafından tekme tokat dövüldü. Dövülen genci, polisler güçlükle kurtardı.   

Yürüyüş, kalabalın yeniden Cumhuriyet Alanı'na gitmesi ile son buldu.
 

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de, Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen 'Şehitlere Saygı ve Anma Yürüyüşünde" gergin anlar yaşandı.  

Yediler Parkı'nda toplanan yaklaşık 500 kişi, sloganlar atarak Adalar Migros önüne yürüdü. Yürüyüş sonunda şehitler için saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmadığı iddia edilen bir kişiye yürüyüşe katılanlar tepki gösterdi. Yürüyüşe katılanlar kafeye çakmak ve su şişeleri fırlattı. Kafe içinde bulunan diğer müşteriler arka taraflara kaçtı. Olay emniyet güçlerinin ve Ülkü Ocakları yöneticilerin araya girmesi ile büyümeden önlendi.  

Bu arada, Taraf gazetesi yakılarak Mehmet Altan'a tepki gösterildi.

BAŞKENT ANKARA

Ankara'da farklı kesimlerden kalabalık bir grup, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit olduğu terörist saldırıyı, Anıtkabir'e yürüyerek protesto etti.

Aralarında şehit yakınları ve gazilerin de bulunduğu kişiler, ellerinde Türk bayrakları ile Kızılay'daki Milli Müdafaa Caddesi'nde toplanarak, çeşitli pankartlar açıp, terör örgütü PKK ile elebaşı aleyhine sloganlar attı.

Bazı futbol takımlarının taraftarları ile motosikletli bir grubun da destek verdiği vatandaşlar, şehitler için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı ile Onuncu Yıl Marşı'nı okudu.

Gruptaki bir kişi, şehit olan 13 askerin isimlerini tek tek okundu, şehit askerlerin isimlerini duyan vatandaşlar da hep bir ağızdan ''Burada'' diye karşılık verdi.

Vatandaşlar, daha sonra, ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''Hepimiz askeriz PKK'ya yeteriz'', ''Kahrolsun PKK'', ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Mecliste PKK istemiyoruz'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'',  ''Dişe diş kana kan intikam'' sloganları ve tekbirler eşliğinde, trafiğe kapatılan GMK Bulvarı'ndan Anıtkabir'e yürüdü.

Gruba, çevredekiler ve esnaf da alkışlarla destek verdi.

Anıtkabir'de İstiklal Marşı'nı okuyan ve şehitler için saygı duruşunda bulunanlar, burada da terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı.

Şehitler için dua okuyan grup, daha sonra Anıtkabir'den ayrılarak dağıldı.

İZMİR

İzmir'de bazı sivil toplum örgütlerince, Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki terör saldırısını protesto yürüyüşü düzenlendi.

Protesto yürüyüşü için Konak Meydanı'nda toplanan grup, ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''Kahrolsun PKK'', ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Vatan sana canım feda'', ''Mecliste PKK istemiyoruz'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Dişe diş kana kan intikam'' sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Atatürk Anıtı önünde şehitler için saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okuyan grup, burada da terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı.

Gruptakiler, bir şehit babasının mektubunun okunması ve şehitler için Fatiha okunmasının ardından dağıldı.

İSTANBUL

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit düştüğü terör saldırısı, Bağdat Caddesi ve Taksim'de düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

JDM İstanbul Motor Sporları Kulübü üyesi bir grup genç, Pendik Green Park Otel önünde toplanarak, otomobilleriyle sahilden Bağdat Caddesi'ne geldi. Türk bayrakları ile gelen grup, cadde üzerinde, ''Bayrak inmez diyen, şehit ölmez diyen birileri var'' yazılı pankart açtı.

Çevredekilerin de katılımıyla büyüyen grup, büyük bir Türk bayrağı açtı. ''Kadıköy uyuma, şehidine sahip çık'', ''Meclis'te PKK istemiyoruz'', ''Askere uzanan eller kırılsın'', ''Hepimiz Mehmet'iz, PKK'ya yeteriz'', ''PKK Meclis'te komutanlar nerede '', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''PKK şaşırma, sabrımızı taşırma'', ''Dişe diş, kana kan, intikam intikam'', ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''Tayyip oğlunu askere gönder'' ve ''Her Türk asker doğar'' şeklinde sloganlar atarak Erenköy Galip Paşa Camisi önüne kadar gelen grup, burada şehitler için 3 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı okunmasının ardından cadde boyunca yürüyüşünü sürdüren grup, Selamiçeşme'de dağıldı.

Bu arada, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği üyesi bir grup da, Taksim Meydanı'nda toplandı. Silvan'da şehit düşen askerlerin fotoğraflarını taşıyan ve ellerinde Türk bayrakları bulunan grup, ''Mehmetçiğin katili Amerika'', ''Terörü kınıyoruz'' pankartları açtı.

Gruptakiler, tekbir getirerek İstiklal Caddesi üzerinden Tünel'e kadar yürüdü. Tekrar Taksim Meydanı'na kadar yürüyen ve çeşitli sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da şehitler adına gerçekleştirilen yürüyüşte her türlü siyasi partiye mensup kişiler teröre birlikte lanet okudu.  

Diyarbakır'daki terörist saldırıda 13 askerin şehit olması üzerine Türkiye genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar'da da yürüyüş düzenlendi. İnternetteki bir paylaşım sitesinde anlaşarak Cumhuriyet meydanında toplanan grup bölücü terör aleyhinde sloganlar attı. Gruba destek veren çevredeki vatandaşların katılımı ile terörü lanetlerin sayısı bir anda çoğaldı.  

Yüzlerce kişi ellerinde bayraklarla teröre lanet okudu. Zaman zaman tekbir getiren grup, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' 'Aponun piçleri yıldıramaz bizleri' 'Afyon uyuma şehidine sahip çık' sloganları attı.  
 Grubun bir anda çoğalması ile basın açıklaması yürüyüşe dönüştü. Her türlü siyasi partiye mensup kişilerin bir arada bulunduğu yürüyüşte, hep bir ağızdan teröre lanet yağdı.  

Anıtpark önünde başlayan yürüyüş, Ordu Bulvarı ve 2. Dumlupınar Caddesi üzerinden devam ederek Yeşilyol'da okunan İstiklal Marşı ile sona erdi.  

Grup adına burada kısa bir konuşma yapan Özgür Taşçı, 81 ilde bu eylemin gerçekleştirildiğini ve Afyonkarahisarlı'lar olarak da üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapmak istediklerini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk'ün bu vatanda emanet ederken 'Ne mutlu Türküm diyene' sözünü anımsatan Taşçı, "Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir. Şehitler ölmez vatan bölünmez" dedi.  
Yapılan konuşmanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

MANİSA

Diyarbakır'daki hain saldırıda şehit düşen 13 asker için Manisa'da yürüyüş yapıldı. 
Diyarbakır Silvan'da yaşanan hain terör saldırısı sonrası ülke genelinde gösterilen tepkiler büyüyor. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden teröre lanet okuyan vatandaşlar sosyal paylaşım siteleri üzerinden yürüyüş yapmak il il organize oluyor. Manisa'da da Alperen Ocakları ve internet sitelerinde organize olan  yaklaşık 250 kişi Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Grup adına basın açıklaması yapan İdris Delibalta, "Diyarbakır'da alçakça düzenlenen pusuda 13 vatan evladımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Buradan şehitlerimizin yakınlarına ve yüce Türk milletine baş sağlığı; gazilerimize ise acil şifalar diliyoruz. Son günlerde hepimiz biliyoruz ki memleketin her bir köşesinden şehit haberleri gelmektedir. Artık dayanamıyoruz, dayanacak halimiz kalmadı. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Bizler bir ölür bin geliriz! Vatan hainleri PKK ve yandaşları şunu iyi bilsinler ki bizler yapılan saldırıya kayıtsız kalmayacağız. Kanımızın son damlasına kadar vatan için millet için mücadelemizi azimle sürdüreceğiz.

Tepkimizi, kararlığımızı, inancımızı kaybetmeden, terör bitmeden gerekli yasal düzenlemeler yapılmadan olayların üzerine gidilmediği sürece bundan sonra Türk milleti olarak meydanlarda olacağız" dedi. Basın açıklamasının ardından grup, yaptıkları terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kuklasını tekmeledi.

Daha sonra grup, Cumhuriyet Meydanı'ndan Doğu Caddesi'ne ve arkasından Borsa Caddesi üzerinden şehitliğe kadar sloganlar atarak yürüdü. Şehitlikte saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Grup son olarak şehitlikte Fatiha okuyarak, olaysız bir şekilde dağıldı. Bazı vatandaşlar katılımın az olmasına yakınarak, herkesi teröre karşı birlik beraberliğe davet etti.

MUĞLA

Türkiye'nin 4 bir yanında son günlerde yaşanan hain terör saldırılarında verdiğimiz şehit askerler Bodrum'da da anıldı.

Diyarbakır'da haince şehit edilen 13 askerimiz için Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde terör örgütü PKK'ya lanet okundu. Yaklaşık 500 kişilik grup ellerinde Türk Bayrakları ile Belediye meydanında terör örgütü PKK'ya lanet yağdırdı. Hiçbir siyasi partinin mensubu olmayan grup 'Kahrolsun PKK, Vatan sana canım feda, Ne Mutlu Türküm Diyene, Askere uzanan eller kırılsın, Her Türk asker doğar, Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları attı. 

Protesto gösterisini turistlerde ilgiyle izledi. Havanın aşırı sıcak olmasına rağmen protestoya gösterilen ilgi yoğundu. Grup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler