YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröre karşı tam destek istedi
Davutoğlu, Irak bölgesel yönetimi lideri Mesut Barzani ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında terörle mücadele konusunda tam bir işbirliği beklediklerini söyledi.
Teröre karşı tam destek istedi
03 Haziran 2010 / 13:06 Güncelleme: 03 Haziran 2010 / 13:16

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden terörle mücadele konusunda tam bir işbirliği beklendiğini söyledi.

Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmelerde kesin bir karar aldıklarını belirterek, "Türkiye ile Irak arasındaki bu yakın ilişkilerin bir köprüsü olarak, Türkiye ile kuzey Irak arasında da tam bir ekonomik entegrasyon çalışması yürütülecek" diye konuştu.

Ortak bir enerji, ticaret ve ulaştırma stratejisi geliştirileceğini belirten Davutoğlu, THY'nın Erbil seferlerini en kısa zamanda başlatılması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Davutoğlu, Ziraat Bankası ve İş Bankası gibi Türk bankalarının Erbil'de şube açmasını da planladıklarını ifade ederek, "Aydınlar, öğrenciler, eğitim kurumlarımız arasında öyle bir yakın ilişki olsun ki, ortak kardeşliğe dayalı yeni bir tarih bilincine, yeni bir gelecek vizyonuna sahip bir geçlik yetişsin istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şunları kaydetit:

"Bu ortak perspektife baktığımızda, bunu tehdit eden en önemli unsur, hala kardeşliğimize fitne tohumu ekmeye çalışan terör faaliyetleridir. Terörün olduğu yerde vizyon, huzur, güvenlik ve gelecek olmaz. Onun için bütün Iraklı kardeşlerimizinden, özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden bu konuda tam bir işbirliği bekliyoruz. Son dönemde bu işbirilğinin artmasından memnuniyet duyuyoruz."
AA

barzani ne yapsın.?
 // ibrahim çelikoğlu
Akıll var mantık var.Barzani Kürt.Ben Kürtleri kovacam,öldürecem,kötü olacam dermi?Demez.Derse kendini inkar eder.Barzani'nin Irak derdi ne olacak?ABD'nin insafına kalmış.Davutoğlu bu işleri Irak Hükümeti ile hal etmesi gerekir.Irak'ın bütünlüğü şart olmalıdır.Yoksa hem kendi vatanının,
hemde Irakın bölünmesine hizmet ederki;Türkiye'ye açılan tüm kapılar kapalır.Türkiye'ninde selameti Irak'ın bütünlüğünden geçer......
03 Haziran 2010 13:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler