YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröre karşı 'korucu timleri' geliyor!
Teröre karşı 'korucu timleri' geliyor!
24 Eylül 2016 11:22
Geçiçi Köy Korucularıyla ilgili bir takım kararlar alındı. Yıllardır tartışma konusu olan köy korucularının isimlerindeki 'geçici' ve 'köy' ibareleri kaldırılacak. Korucuların bulunduğu özel bir 'tim' oluşturulması için çalışmalar başlayacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önceki gün 22 ilden Ankara'ya gelen 37 köy korucu başı ile bir araya geldi. Korucu şehitlerin arttığı ve terörle mücadelenin hızlandığı bir dönemde gerçekleştirilen kritik toplantıda korucularla ilgili önemli kararlar alındı.

Korucuların askerle birlikte kırsalda organize hareket edecekleri özel tim kurulması için çalışmaların başlayacağı ve statüleri iyileştirilecek olan korucuların terörle mücadelede daha etkin hale getirileceği belirtildi.

Bakan Soylu başkanlığında Gölbaşı Vilayetler Evi'nde gerçekleştirilen toplantıda Bakanlığın şu düzenlemeleri yapacağı ifade edildi:

İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan 'Köy Korucuları Daire Başkanlığı', köy korucularının sorunlarına çözüm üretecek.

'KALICI KORUCU' OLUYOR

35 yıldır ismi ve statüsü tartışma konusu olan köy korucuları, yeni statü kazanarak isimlerindeki 'geçici' ve 'köy' ibareleri kaldırılacak. 'Kalıcı korucu' olacaklar.

ÖZEL BİR TİM OLUŞTURULACAK

Korucuların da bulunduğu özel bir 'tim' oluşturulması için çalışmalar başlayacak. Bu timde asker ile korucular birlikte çalışacak. Koruculara da ağır silah ve teçhizat verilecek.

Toplantıda korucu başlarının, 'Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne de kayyum atansın', 'terör örgütleriyle bağlantısı bulunup görevden alınan öğretmenler geri göreve başlatılmasın' gibi talepleri de oldu.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler