YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröre destek veren belediye başkanı görevden alınacak
AK Parti, yerel yönetimler reformu üzerindeki çalışmalarını tamamladı.
Teröre destek veren belediye başkanı görevden alınacak
31 Mart 2016 / 08:57 Güncelleme: 31 Mart 2016 / 10:34

AK Parti'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, TBMM'de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Özhaseki, yerel yönetimler reformuyla ilgili yasa taslağı çalışmalarını tamamladıklarını, yakında Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunum yapacaklarını belirtti.

"Sadece sıkıntıları giderecek düzenlemeler yaptıklarını" kaydeden Özhaseki, 4-5 başlık altında çalıştıklarını ve başlıklardan birinin belediyelerin özgelirlerini artıracak düzenlemeler olduğunu anlattı. "Kullananın ödeyeceği birtakım gelirler olacak, yani kullanmayan adama hiç dokunmayacağız" diyen Özhaseki, taslakta, belediyelerin imarla ilgili kilitlendiği konuların çözümüne dair düzenlemelerin de yer aldığını ifade etti.

Güneydoğu'da bazı belediyelerin hendek kazılmasında teröristlere destek olduğu iddialarını anımsatan Özhaseki, "Dört tane adam hata yapıyor diye yetkileri merkezde toplamayız. Bu hata olur, bütün yetkileri merkezde toplarsak sistemi mahvederiz" dedi.

'BAKAN VE VALİ ATAYACAK'

Özhaseki, "Görevini kötüye kullanan HDP'li belediyelerle ilgili nasıl bir düzenleme olacak?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "İki konu var, birisi görevini kötüye kullanmakla, diğeri de teröre ilişmekle ilgili. Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı bir şey; çünkü terör olunca herşey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak."

'SON KARAR BAŞBAKAN'IN'

Görevden alınan belediye başkanı yerine atanacak ismin belediye meclisi üyeleri arasından değil, kamu yöneticileri arasından seçileceği öğrenildi. Özhaseki, "Kayyum benzeri bir uygulama mı olacak?" şeklindeki soru üzerine de "Adına kayyum denmez ama benzer görev ve yetkiler olacak. Tabi taslaktaki düzenlemeler için siyaseten karar verilmesi lazım. Başbakan kabul edecek mi, etmeyecek mi, daha belli değil" diye konuştu.

 

HABERTÜRK

 // kahaber
Eyer devletimiz hedepe beledyesine operasyon yapmazsa bunlar iki yil sonra yine bu milletin cocukları kaçırirlar yine örgüt kurarlar.hdepelilere asla bi daha izin vermesin....
31 Mart 2016 11:44
 // osman
Belcikadaki turklere seleniyorum lutfen o cadirin karşısina o etek giyen şalvar giyen gecelik elbıse giyen ohayin alcak pkknin resimlerınide asin lutfen yapin bunu...
31 Mart 2016 10:25
 // Oktay
Çooooook geç alınmış bir karar yetkililer ayaktamı uyuyor.Bu ülkenin valisi, kaymakamı, müfettişi yokmu bunların hepsi bilinen şeyler sıradan vatandaş bile bunları biliyor......
31 Mart 2016 10:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler