YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröre 'belediye' darbesi geliyor
Teröre 'belediye' darbesi geliyor
13 Temmuz 2016 11:44
Yerel yönetimlerle ilgili kapsamlı bir reform üzerinde çalışan hükümet özelikle teröre karışan belediyeler için kritik adımlar atıyor.

Hükümet, teröre bulaşan belediyeler ve başkanlarıyla ilgili düzenlemede son rötuşları yaparken, gözler Meclise çevrildi. Bu ay içerisinde Mecliste görüşülmesi planlanan paketle, şu adımların atılması planlanıyor:

Halen, mülkiye müfettişleri belediye başkanlarının görevleriyle; maliye müfettişleri de harcamalarıyla ilgili inceleme ve soruşturma yapıyor. Mevcut uygulamada, konunun yargıya yansıması ve temyiz aşamaları da göz önüne alındığında yıllar alan süreçler gerekiyor.

Meclise gelecek düzenlemeyle birlikte, soruşturma sonucu teröre bulaştığı belirlenen belediye başkanları görevlerinden uzaklaştırılacak. Buna karşın, Belediye Meclisi fesh edilmeyecek. Sadece, varsa suçu olanlarla ilgili gerekli mevzuat işletilecek.

Görevden alınacak başkanların yerine, “Başkanlık” kriterlerini taşıyan bir isim atanacak. Büyükşehir belediyeleri ile diğer il belediyelerindeki bu görevlendirmeyi İçişleri Bakanlığı yapacak. İlçe ve belde belediyeleriyle ilgili karar ise Valilik tarafından verilecek.

Görevden alınan belediye başkanı ve görevlileri konusunda yargı süreçleri işletilecek. Atanacak başkanlar, valilerle koordineli çalışacak. İşler yürütülürken, belediye imkânları ile birlikte İller Bankası kaynaklarının kullanım izninin sağlanması öngörüldü.

Sadece teröre bulaşanlar değil, asli görev olmasına karşın vatandaşa hizmet götürmeyen belediyelerle ilgili de adım atılması gündemde. Halen, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da çeşitli olaylar, ihbarlar ve terör saldırılarında kullanılan araç-gereç, teçhizat ve iş makineleri konusunda yürütülen inceleme ve soruşturmaların kapsamı da genişliyor.

Belediyelerin yanı sıra, ihaleyle veya ihalesiz olarak iş verilen şirketlerin gelirleri ve bağlantıları da mercek altına alındı. Düzenlemenin, parlamentoya gönderilecek “Ekonomik Müjdeler Paketi”yle birlikte Meclise gelmesi ve tatile girilmeden yasalaştırılması kararlaştırıldı.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

TUS için aylık 380, TOki aidatı 300..elk,su hariç. maş 1300 tl.
 // hursit dilaver
şimdi, geldi, geliyor, çıktı,çıkıyor diye geçmişi bırakın da son 8 ayda söylenenlere bakın. hangisi çıktı.dokunulmazlıklar bile dokunmamak için çıkarıldı.ama para dağıtmaya geldi mi tamam lafımız yok. biz 1300 tl emekli maaşına talimiz.yahu ey devlet 23 senede emekli oldum ama 25 seneden beri destek primi vererek çalışıyorum. beni 2. bir emekli edin de bari elime toplam 2000 tl geçsin de gelenlere set olmamayım.1300 tl ile mecburum çalışmaya. tıp ta kızım okuyor.ne edeceğim ki..yaş da 70....
13 Temmuz 2016 Çarşamba 17:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler