YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör timleri, Ilgaz'da eğitilecek
Bölücü terör örgütü PKK ile etkin mücadele görevi verilen Polis Özel Harekat timleri, hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor...
Terör timleri, Ilgaz'da eğitilecek
16 Ağustos 2011 / 09:08 Güncelleme: 16 Ağustos 2011 / 09:08

Emniyet Genel Müdürlüğü, bu çerçevede özel timin eğitiminde revizyona gitme kararı aldı. Şimdiye kadar şehir içi operasyon ağırlıklı eğitilen timler artık kırsal alanlarda eğitim görecek. Emniyet, 600 yeni özel tim polisini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim konvoyuna saldırı düzenlenen Ilgaz Dağı'nda eğitmeyi hedefliyor. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in onay vermesi halinde Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu, Özel Harekat'a tahsis edilecek.

Hükümetin, terörle mücadelede Polis Özel Harekat timlerini daha etkin kullanmayı planlaması Emniyet Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Şehir içi operasyon ağırlıklı eğitim alan özel timcilerin, arazi görevine de hazırlanması amacıyla Özel Harekat Daire Başkanlığı, eğitim programlarında kapsamlı değişikliklere gidecek. Bu çerçevede, 41. dönem Özel Harekat kursuna alınacak polislerin, eğitimlerinin büyük bir bölümünü arazide yapması planlanıyor. Özel timin arazi eğitimleri için en uygun yer olarak, Ilgaz Dağı üzerinde duruluyor.

Özel timciler 3,5 aylık temel eğitimde 720 saat ders görecek. Özel Harekatçılar dağcılık, helikopter harekatı ve arazi intikalleri eğitimlerini Ilgaz'da görecek. Uygulamalı eğitimlerde; arazide intikal şekilleri, pusu, baskın, yol, köprü geçişleri, keşif, gözetleme, helikopterden iple sıçrayarak inme, haritacılık, pusula ve araziye döşenen mayın ve bomba düzeneklerinin etkisiz hale getirilmesi öğretilecek. Özel Harekat timlerinin Ilgaz Dağı'nda eğitilmesinin, terör örgütü PKK'nın Karadeniz'deki faaliyetlerine de sekte vuracağı belirtiliyor. İstihbarat birimleri PKK'lı teröristlerden ele geçirilen dokümanlardan, örgütün Karadeniz'de faaliyet göstermek üzere eğitimli örgüt mensuplarının yer alacağı 'otonom timler' kurmaya çalıştığını saptamıştı. İstihbarat birimlerince hazırlanan raporda, PKK'nın Karadeniz'de kaçırma ve benzeri eylemler gerçekleştirerek güvenlik güçlerini araziye çıkarıp saldırmayı planladığı yer almıştı.

Öte yandan 1998'de ağır silahları elinden alınan Özel Harekatçılara yeni ateş destek silahlarının da sağlanacağı belirtiliyor. Özel Harekatçıların, 60 mm'lik havan topu, 40 mm'lik bomba atar, RPG-7 roketatar ve M-60 makineli tüfek gibi ateş destek silahlarına yeniden sahip olması hedefleniyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler