YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örügtüne darbe üstüne darbe
Terör örügtüne darbe üstüne darbe
23 Kasım 2011 13:58
Diyarbakır'da düzenlenen KCK operasyonunda 47 kişi gözaltına alındı...

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, Diyarbakır'daki KCK operasyonuna ilişkin, soruşturma kapsamında yasa dışı PKK/KCK terör örgütü yöneticisi olmak, örgüt üyeliği ve 2911 sayılı yasaya muhalefet suçlarından 7'si bayan olmak üzere toplam 47 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Karaca yaptığı yazılı açıklamada, 22 Kasımda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik olarak yapılan planlı operasyonla ilgili yazılı ve görsel basında çıkan haberlere ilişkin kamuoyunun sağlıklı ve doğru şekilde bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı duyulduğunu belirtti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Özel Yetkili Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama, el koyma ve gözaltı kararlarıyla birlikte, Diyarbakır il merkezi ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde toplam 38 adres ve Diyarbakır Bağlar BDP ilçe binasında aramalar yapıldığını kaydeden Karaca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Aramalar sonrasında delil niteliğindeki belge, bilgi, bilgisayar kayıtları ve çok sayıda örgütsel dokümana el konulmuştur. Ayrıca arama sırasında 41 kilogram esrar ve 4 adet ruhsatsız tabanca ele geçirilmiştir. Soruşturma kapsamında yasa dışı PKK/KCK terör örgütü yöneticisi olmak, örgüt üyeliği ve 2911 sayılı yasaya (toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu) muhalefet suçlarından 7'si bayan olmak üzere toplam 47 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerden biri, adresinde yapılan arama sırasında kaçmak amacıyla ikametinin 3. katından atlaması nedeniyle yaralanmış ve tedavisi halen hastanede devam etmektedir.

Yine, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin 'Diyarbakır il merkezinde 8 avukatın konutu ve bürosunda arama yapılarak gözaltına alınmaları' yönündeki talimatı gereğince, Cumhuriyet Başsavcılığımızca, 8 avukatın konutunda ve gözaltına alınan 6 avukatın bürosunda arama yapılmıştır.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler