YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örgütüne büyük darbe
Güvenlik güçleri, bu yılki operasyonlarıyla bombalı eylemler yapmayı planlayan bölücü terör örgütüne büyük darbe vurdu.
Terör örgütüne büyük darbe
15 Kasım 2012 / 13:22 Güncelleme: 15 Kasım 2012 / 13:25

Elde edinilen bilgilere göre, buyıl düzenlenen operasyonlarda ''can kayıplarına ve yıkıcı etkilere yol açabilecek miktarda'' patlayıcıyı ele geçirildi.

Jandarma bölgesinde düzenlenen operasyonlarda, bomba yapımında kullanılan 3 bin 582 kilogram amonyum nitrat ile potasyum nitrata el konuldu.

Jandarma ekipleri, tahrip etkisi yüksek 426 kilogram plastik patlayıcı, 119 kilogram TNT, 22 kilogram muhtelif patlayıcı, 58 dinamit lokumu ile bomba düzenekleri ele geçirdi.

172 el bombası, 123 mayın ile 265 roket, havan ve obüs mermisinin ele geçirildiği jandarmanın operasyonlarında 106 kişi gözaltın alındı.

Öte yandan, polis ekipleri de bu yıl düzenlediği operasyonlarda, 83 kilogram plastik patlayıcı ile 110 kilogram muhtelif cinste patlayıcıya el koydu.

Polis ekipleri, bu patlayıcılarla 277 kişiyi gözaltına alarak, adli makamlara sevk etti.


-Ele geçirilen patlayıcı miktarı ''önemli ölçüde''-


Bomba uzmanları, basit bir el bombasının 40 gram patlayıcı içerdiğine dikkati çekerek, güvenlik güçlerinin yıl boyunca ele geçirdiği patlayıcı miktarının ''önemli ölçüde'' olduğunu belirtti.

Patlayıcıların etkisinin, kullanıldıkları yere ve çevredeki insan sayısına göre değişebileceğini vurgulayan uzmanlar, bu nedenle bir kilogram patlayıcının insanların yoğun olarak bulunduğu bir yerde kullanılması halinde ''yıkıcı'' etkilere yol açabileceğini kaydetti. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler