YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örgütünde idam paniği
Terör örgütünde idam paniği
27 Kasım 2009 13:19
İran'dan kaçan 3 terörist Türk güvenlik güçlerine teslim oldu... Nedeni ise İran'ın terör örgütü üyelerine idam cezası veriyor olması...

Terör örgütü PKK-PJAK'a yönelik operasyonlar aralıksız sürerken, İran, yakaladığı terör örgütü mensuplarına idam cezası vermeye devam ediyor. İdam cezasından korkarak kaçan üç örgüt mensubu Türk güvenlik güçlerine teslim oldu.

İran güvenlik güçleri tarafından Nehavend, Merivan, Kirmaşan ve Piranşehir kentlerinde gerçekleştirilen operasyonlarda, silahlarıyla yakalanan Seyid Sami Hüseyin, Seyid Cemal Muhamedi, Şerko Hüseyin Maarfi ve Mustafa Selimi Eylüyi adlı militanların İran Devrim Mahkemesi'nde devam eden davaları karara bağlandı.

Yargılama sonucu, ''terör örgütü PKK-PJAK adına silahlı eylem yapmak, cinayet, silahlı gasp, adam kaçırmak, İran'ın ulusal güvenliğini tehdit etmek, uyuşturucu ticareti yapmak'' suçlarından, bu kişiler idam cezasına çarptırıldı.

İran Devrim Mahkemesi daha önce de Enver Hüseyin Penahi, Ferzad Kemanger, Ferhat Vekili, Eli Heyderyan, Erselan Evliyayi, Hebibullah Letifi, Fesih Yasemini, Rustem Arkiya, Ferhat Çalış, Enver Rostemi, Şakir Baki ve Ramazan Ahmet adlı 12 kişiyi de idam cezasına çarptırmıştı.

Ayrıca, hakkında idam cezası verilen İhsan İsmail Fattahihan'ın cezası, geçen hafta tutuklu bulunduğu Sanandaj Cezaevinde infaz edilmişti.

Bu arada, terör örgütü mensubu üç kişi, İran topraklarından Türkiye'ye kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldu.

B.Y, H.R. ve N.S. isimli örgüt mensupları, güvenlik güçlerine verdikleri ifadelerde, terör örgütünün İran'a eleman göndermede büyük sıkıntı çektiğini, örgüt mensuplarının idam cezasından korktuğu için bu ülkeye geçmeyi istemediklerini anlattı.

Kendileri de idam cezasından endişe ettiklerini, örgütteki kargaşanın teslim olmalarında etkili olduğunu ifade eden bu kişiler, ''etkin pişmanlık'' yasasından faydalanmak istediklerini de bildirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler