YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örgütü PKK'ya katılım dibe vurdu
Güvenlik güçlerinin operasyonları nedeniyle ağır kayıplar veren terör örgütü PKK’ya katılım da iyice azaldı. Son 6 ayda Türkiye’den katılanlar, 12’si 18 yaşından küçük 27 kişide kaldı.
Terör örgütü PKK'ya katılım dibe vurdu
06 Temmuz 2016 / 11:37 Güncelleme: 06 Temmuz 2016 / 16:10

Güneydoğu'daki birçok kentte hendek kazıp patlayıcılarla tuzaklayarak sözde "Şehir savaşı" başlatan ancak güvenlik güçlerinin kararlılıkla sürdürdüğü operasyonlarla hezimete uğrayan, bölge halkının baskı ve yıldırma politikalarından bıkarak tepki gösterdiği terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna katılımlar iyice dibe vurdu.

Yıllardır şehir yapılanması aracılığıyla kandırdığı gençleri ve çocukları dağa götürüp eğiten, ardından da çatışmalara gönderen örgüt, artık eleman bulmakta zorlanıyor.

KATILIMLAR DURMA NOKTASINDA

İstihbarat birimlerinin hazırladığı rapora göre son 10 ayda yurt içindeki operasyonlarda ve Kuzey Irak'taki kamplara yapılan hava harekatlarında yaklaşık 7 bin 200 teröristi kaybeden örgüte, katılımlar da durma noktasına geldi.

Rapora göre katılımların her yıl hızla düştüğü örgüte, Türkiye'den son 6 ayda 12'si 18 yaşından küçük, sadece 27 kişi katıldı. Suriye'den katılım ise yüzde 60'tan, yüzde 80'e ulaştı.

SURİYE'DEN GELEN TERÖRİSTLER ÇOCUK YAŞTA

Raporda yer alan, yakalanan teröristlerin ifadeleri ve örgüt içindeki telsiz görüşmelerine göre Suriye'den Kandil'e yollanan teröristlerin çoğunun da çocuk yaşta olduğu belirlendi.

Örgüt, YPG kanalıyla Suriye den topladığı çocuklara Kamışlı ve Afrin bölgelerindeki kamplarında kısa eğitim verdikten sonra Kandil'e yolluyor.

Kuzey Irak'ta 11-15 yaşları arasındaki çocukların eğitim aldığı bir tabur da kuran terör örgütü, dağ kadrosuna eleman temin edememeye başlayınca, başta Almanya, Fransa, İsviçre, olmak üzere Avrupa'daki Kürt kökenli ailelerin çocuklarını da çeşitli festivaller ve yaz kampları adı altında Kandil'e getirmeye çalışıyor.

Örgütün silahlandırıp çatışmalara gönderdiği 18 yaşından küçük çocuklarla ilgili kendi yayın organlarında yer alan görüntü ve bilgilere de yer verildiği raporda, Hakkari'de güvenlik güçlerine teslim olan H.G adlı teröristin, örgütün kuzey Irak'taki Gara Dağı eteklerinde 11-15 yaş grubu çocukları, 6 aylık eğitim verip çatışmalara gönderdiği yönündeki itirafı da yer aldı. 

 

SABAH

Siz öyle sanın
 // Mehmet Kaya
Adamlar dağa çıkmiyor ki artık. Maalesef savaşı şehirlere getiriyorlar....
06 Temmuz 2016 18:14
 // mustafa
avrupa hapisteki adamlara özgürlük vaadi ile savaşçı mi gönderecek acaba?...
06 Temmuz 2016 13:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler