YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Terör örgütlerinin ortak eylemi olabilir'
'Terör örgütlerinin ortak eylemi olabilir'
'Terör örgütlerinin ortak eylemi olabilir'
29 Temmuz 2008 / 09:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye, Ergenekon iddianamesiyle, terör örgütünün ülkeyi kaos ortamına çekmek için neler yaptığını tartışmaya başladı.


Ergenekon'un, PKK, Hizbullah, DHKP-C gibi terör örgütleriyle işbirliği yaptığı iddianamede belgelenirken, Güngörende önceki gece düzenlenen hain saldırı Türkiye ile birlikte bütün dünyayı ayağa kaldırdı.


Emniyet, 18 kişinin hayatını kaybettiği olayın faillerini yakalamaya çalışıyor. Alınan bilgilere göre bomba, daha önce Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu suikastları ile Anafartalar Çarşısı ve Diyarbakır'daki saldırıda kullanılan RDX. Uzmanlar, eylemi terör örgütlerinin ortaklaşa düzenlemesi ihtimali üzerinde duruyor, hedefi ise 'kaos ortamı oluşturmak' sözleriyle özetliyor. Bu tür saldırıların ne amaçla yapıldığı Ergenekon iddianamesinde de ayrıntılarıyla anlatılıyor: "Ülkede yönetim zafiyeti oluşturacak derecede eylemler yapıp kamu düzenini bozacak kargaşa ortamı meydana getirmek. Devleti gizlice yönetmek ve bu hususta ülkede kaos ve düzensizlik ortamı oluşturacak eylemler ve şok suikastlar düzenlemek. Ülkenin karışmasını sağlamak, böylelikle antidemokratik yollarla yöneti- mi ele geçirmek."


Suikastlarda kullanılmıştı


İlk belirlemelere göre, Güngören'deki saldırıda Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı suikastları ile Anafartalar Çarşısı ve Diyarbakır'daki patlamalarda görülen RDX kullanıldı. Uzmanlar, Güngören'deki eylemi terör örgütlerinin ortaklaşa düzenlediğini tahmin ederken, Ergenekon iddianamesine gönderme yapıyor.


Teröre en güzel cevabı halk verdi


Güngören'de hayatını kaybedenlerin cenazeleri dün toprağa verildi. Saldırının ardından evlerine astıkları bayraklarla terörü kınayan halk, dünkü cenaze töreninde de ülkeyi karıştırmaya çalışanlara en güzel cevabı verdi. Adli tıptan cenazelerini hep birlikte alıp, cenaze namazında, devlet erkânıyla saf tuttu. İmamın 'işte devlet, işte millet' mesajı dikkat çekerken, bazı bakanlar gözyaşlarını tutamadı. Acılı aileleri teselli eden Başbakan Tayyip Erdoğan, namazın ardından cenaze arabasına kadar tabutlara omuz verdi.


'Terör örgütlerinin ortak eylemi olabilir'


Terör uzmanları Güngören'deki patlamaların terör örgütlerinin 'ortaklaşa hareketi' olabileceğini söyledi. Yard. Doç. Dr. İdris Bal, "Terörün ne ideolojisi, ne dini, ne de onurlu prensipleri var. Özünde bunların ortak bir paydası illegalite ve terördür. Bunlar, insanları şaşırtacak kadar birbirleriyle işbirliği içine giriyorlar." yorumu yapıyor. Güngören'deki patlama olayının farklı örgütlerin işbirliği ile gerçekleşme olasılığına dikkat çeken Bal, Ergenekon İddianamesi'nde yer alan haliyle, farklı terör örgütlerinin işbirliğine gitmesinin hiç de zor olmadığına dikkat çekiyor. USAK Başkanı Sedat Laçiner ise, "Olayın faili PKK gibi görünse de, saldırının başka gruplara da açık olabileceği unutulmamalı." hatırlatması yapıyor. Ergenekon iddianamesinin farklı terör örgütlerinin birlikteliğini ortaya koyması bakımından ilgi çekici olduğunu kaydeden Laçiner, "Hiçbir örgütün, bir diğerinden bağımsız olmadığını hatırlatmamız lazım." diyor. Mahir Kaynak, "Eylemi yapan ve yaptıranlar arasında fark var. Yapanı değil, yaptıranı aramamız lazım." değerlendirmesinde bulunuyor. Ali Nihat Özcan da olayın failinin PKK gibi görünmesine rağmen, arkasında başkalarının da bulunabileceğini dile getiriyor. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler