YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör olmazsa demokrasi güçlenir
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörün son bulması halinde demokrasi standardının da yükseleceği mesajını verdi.
Terör olmazsa demokrasi güçlenir
21 Eylül 2010 / 08:00 Güncelleme: 21 Eylül 2010 / 08:02

New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin anayasa, referandum, başkanlık sistemi ve terör olaylarına ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Kürt siyasetçilerin anayasa değişikliği, özerklik ve ana dilde zorunlu eğitim taleplerini hatırlatması üzerine Gül, "Bugünkü terör olayı ile bu talepler arasında bağ kurmak istemem. O zaman terörle bir yere varılabileceği düşünülür. Oysa terör olmasaydı, güvenlik endişemiz olmasaydı demokrasi standartları daha yüksek olurdu. Terör üzerine konuştuktan sonra bu konulardaki görüşlerimi açıklamam istemem" diye konuştu.

BU ANAYASA REAKSİYONER

Gül, yeni anayasa çalışmalarını ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Çağdaş, ekonomik ihtiyaçları karşılayan bugün ve yarına cevap verebilecek, Türkiye'nin itibarına yakışacak yeni anayasa yapmak gerekir. Bu anayasayı büyük bir özgüven içinde yazmalıyız. Bizim anayasalarımız bugüne kadar kısıtlayıcı, reaksiyoner, tepki anayasaları oldu. Yeni anayasayı özgüvenle, sakin kafayla hazırlamak lazım... O zaman Türkiye'nin geleceği düşünülebilir. Bütün bu konulara o zaman bakılabilir. Anayasadan şu cümleyi çıkaralım, başkasını koyalım demek doğru değil, tepki de doğurur."

BU MECLİS YAPMALI

"Yeni anayasa seçim sonrasına mı kalmalı mı?" sorusuna Gül, "Ben bu Meclis'e çok önem veriyorum. Yapılabilirse bu Meclis'te yapmak gerekir. Yapılamıyorsa seçim sonrasına kalır. Seçime de az bir süre kaldı ama... Fakat seçimden önce yeni anayasa niyeti halka deklare edilmeli" karşılığını verdi.

KILIÇDAROĞLU VAKIF OLMALI

Gül, bir gazetecinin "Kılıçdaroğlu'nun olumlu beyanı oldu" ifadesi üzerine ise "Demokrasinin iki özelliği var. Temsil ve katılım. Zor meselelerin çözümünde sorun katılım noksanlığından çıkıyor" dedi. Gül şunları söyledi: "Meclis'te komisyona temsilci verilmiyor, sonra uzlaşma yok diye şikayet ediliyor. Siyasetin o dili, jargonu, bir süre sonra diyalog ortamını da yok eder." Kılıçdaroğlu'nun Brüksel ziyaretini takdir ettiğini belirten Gül'e "Görüşmeyi düşünüyor musunuz?" sorusu soruldu. Gül, "Genel başkan seçildikten sonra görüştüm. Terör konusunu detaylı şekilde anlattım. Yeni genel başkan seçildi, bazı konulara vakıf olması iyi olur" diye konuştu.

'EVET' DAHA YÜKSEK ÇIKARDI

Gül şunları söyledi: "Referandumdaki maddeleri ben hep savundum. Genel seçim kampanyasına dönüştü. Ben çok büyük kesimin bu maddelere 'evet' diyeceği kanaatindeyim. Ama seçim gibi olunca 'hayır' dediler."

 

Tek cümle yanıltıcı olur şakası da yok

 

Cumhurbaşkanı Gül, Başkanlık sistemi için, "Bu tartışma planlı şekilde ortaya konmuş değil. Sayın Başbakan'a soru soruldu o da haliyle cevap verdi. Ne olduğu, nasıl olduğu sorularının cevabı yok. Başkanlık sistemine ilişkin herkesin kafasında bir şey var. Ama 15 dakika, yarım saat konuşunca herkesin algısının farklı olduğunu görüyorsunuz" ifadesini kullandı. "Başkan olsanız Çankaya daha farklı olur muydu?" sorusu üzerine Gül şunları söyledi: "Tek cümlelik değerlendirme yanıltıcı olur. Şakası da yok. Başkanlık sisteminin kongresi, yetkileri, seçim sistemi, kontrol dengeleme sistemi farklıdır. Sadece yasa değil onun ötesinde farklılık olur. Milletvekillerinin seçim şekli farklı olur. Tarihimize baktığımızda biz Türklere sempatik gelebilir. Ama buradan da hakanlık, sultanlık anlayışı çıkmamalı. Avantajları da var. Parlamenter sistemin de avantajları var. Onun ya da başka sistemin lehine bir şey söylemek istemiyorum. Zamanı gelince tartışılır. Başkanlık sisteminin her ülkede farklı uygulamaları var.

 

New York İstanbul'da tanıtım ofisi açıyor

 

Gül, İstanbul'da New York Ofisi açılacağını söyledi. Sabah ailesiyle kahvaltıya gittiğini aktaran Gül, orada bulunan New York valisinin yanlarına geldiğini anlatarak şunları söyledi: "Bana 'İstanbul'da New York Ofisi açıyoruz' dedi. Ticaret, tanıtım ve irtibat amacıyla. Yurtdışında ilk defa bir ofis açıyorlarmış. Bana 'İstanbul'un cazibesini buradan fark ediyoruz' dedi" Gül, Twitter mesajlarını kendisinin okuyup okumadığını soran gazetecilere, "Okuyorum tabii. Siz de takdir edersiniz ki devamlı zamanımı ona bakarak değil. Bazen ben bakıyorum, bazen danışmanlarım yardımcı oluyor" cevabını verdi. (Yeni Şafak)

terörü kimse bitiremez...
 // ibrahim çelikoğlu
Terörü bitirecek olan T.C.D'idir.Yani Gül.Başkan,başkomutan olduğuna gere..Buda devletin güçlü kğüvvetli olomasından geçer.Yabancı güçlerle iş yapıp bilgi alıyoruz demek acizliktir.Kandırılır,başınız beladan kurtulmaz.Türkiye kendi içinde,kendi milletiyle çelişki içindedir.Birbirini yemekle mechul.Başını kaşıyacak vakti yok.Vesayet istediğini asıp kesiyor.Karşı çıkan vatana karşı gelmek mecburiyetine sokuluyor.Sular bulanık,önümüz gözükmüyor.Ter...
21 Eylül 2010 10:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler