YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Terör neden bitmiyor" diye soranlara... İşte 30 yıllık maliyeti
Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Tutan, Türkiye ekonomisine son otuz yıllık terörün toplam maliyetinin yıllık 40 milyar dolar olduğunu söyledi.
"Terör neden bitmiyor" diye soranlara... İşte 30 yıllık maliyeti
16 Mart 2016 / 11:25 Güncelleme: 16 Mart 2016 / 11:34

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da meydana gelen terör saldırısının piyasalar üzerindeki etkisi sürerken, uzmanlar yıllardır süren terör olaylarının Türkiye’ye faturasını çıkardı. 

Ekonomideki küresel durgunluğa eklenen terör olaylarının son 30 yıllık maliyetinin ekonomiye çarpan etkisine değinen Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tutan, “Türkiye ekonomisine son 30 yıllık terörün toplam maliyeti resmi açıklamaya göre 1,2 trilyon ABD doları; diğer bir deyişle, yıllık maliyeti 40 milyar ABD doları yapıyor. Bu da son yıllarda verdiğimiz yıllık cari açık tutarına denk gelen bir meblağ ediyor” dedi.

EKONOMİMİZE OLUMSUZ ETKİSİ 35 MİLYARA ULAŞABİLİR

Tüm dünyada yaşanan ekonomik krize eklenen terör olaylarının Türkiye’de de olumsuz etkileri olabileceğini kaydeden Doç. Dr. Tutan, “Terörün Türk ekonomisine verdiği olumsuz etkileri incelerken son yıllarda derinleşen ve bitmek bitmeyen küresel durgunluğu da göz önüne alırken turizm gelirleri, ülke içine olan döviz akışı, yabancı yatırımlar gibi diğer etkenlere de bakmak gerekiyor.

Rusya krizi ile yavaşlayan yabancı turist sayısının bu ardı ardına gelen terör olayları ile durma noktasına gelmesi; sadece otelcileri değil ülkenin dört bir yanındaki diğer esnaf guruplarını da etkileyeceği hesaplanmalıdır.

Yıllık 30 milyar ABD dolarını bulan turizm gelirlerimizin üçte birinin erime ihtimali bulunmaktadır ki bu yaklaşık 10 milyar ABD doları etmektedir. Ayrıca, bunun esnaf üzerinde ekonomimize çarpan etkisinin 25 milyar ABD doları etmesi ile ekonomimize bu alandan toplam etkisinin 35 milyara ulaşması söz konusudur” şeklinde konuştu.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler