YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör, 'Kurbanlıklar'ı vurdu!
Terör, 'Kurbanlıklar'ı vurdu!
06 Eylül 2015 21:17
Kurban Bayramı’na 20 günden az bir zaman kalmasına rağmen hayvan pazarındaki büyükbaş ve küçükbaş hayvan padokları Doğu ve Güneydoğu’da artan terör olayları nedeniyle boş kaldı.

Her Kurban Bayramı'na yaklaşık bir ay önceden Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen kurbanlık hayvanlarla dolan Manisa Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsasındaki çok sayıda padok boş kaldı.

Geçen seneki fiyatlara göre yüzde 40’lara varan artış yaşanan hayvan fiyatları hem üreticiyi hem vatandaşı hem de kasap esnafını kara kara düşündürüyor.

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve kasaplar temsilcisi Rıdvan Keçeci, terör olaylarının bu sene kurbanlık satışlarına olumsuz yansıdığına değinen Keçeci, “Terör olayının yaşandığı bir yerde kim hayvan besleyebilir. Nasıl besleyebilir. Tabi oda bir soru işareti. Bu sıkıntı, son günlerde büyük bir ölçüde terör olaylarının tırmanmasından kaynaklanıyor. Yoksa normalde Doğu’dan, Güneydoğu’dan ilimize çok sayıda kurbanlık hayvan getiriliyordu.” diye konuştu. 

NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ 

Türkiye’de şu anda insanların alım gücünün çok zayıf olduğunu belirten Keçeci, “Kasabın 27 lira civarında karkas eti temin ettiği bir şartta, şimdi kalkıpta üretici kurban satayım diye ucuza kurbanlık satmaz. Kemikli kurbanlık karkas etin kilosu 30 lira. Kuzu eti de o civarlarda. Böyle bir ortamda nasıl ucuz et satılabilir. Birçok hayvanın girdiği söyleniyor ama biz daha bunun etkisini göremedik. O zaman düşer ama düşünce de haksız rekabet olayı oluyor. Bugüne kadar emeğini vermiş, parasını harcamış bu işten para kazanmaya çalışan insanların durumu ne olacak? Karışık bir ortam biz bile ne yapacağımızı bilemiyoruz. 

FİYATLAR YÜZDE 40 ARTTI

Manisa’daki kurban pazarına 25 yıldır geldiğini belirten üretici Tufan Kılıç bu sene kurban fiyatlarının geçen seneki fiyatlara göre yüzde 30 ila yüzde 40 arasında daha yüksek olduğunu belirterek, “Doğuda ki nakliye şirketleri korkudan buraya hayvan getirmiyorlar. Manisa’ya Ege’ye, gelmemesinin sebebi terördür. İstanbul’a da gönderdik yok. Geçen sene bu padokların hepsi doluydu. Bu sene çoğu boş. hayvan yok” şeklinde konuştu. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler