YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör iddialarına sert çıktı
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'devletin terör örgütüyle müzakere' yaptığı iddialarına sert çıktı. Atalay, 'Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet, göçebe devleti değil. Türkiye'nin hangi sorunları nasıl çözeceği bellidir.' dedi.
Terör iddialarına sert çıktı
05 Kasım 2010 / 23:29 Güncelleme: 05 Kasım 2010 / 23:46

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kimsenin terör örgütüyle müzakere yapmayacağını belirterek, ''Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet. Bir hükümlüyle kimin nasıl görüşeceği çok bellidir'' dedi.

Atalay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Milletvekillerinin, yaptığı bütçe sunuş konuşmasında, ''ülkenin birliği ve bütünlüğüne'' değinmediğine ilişkin eleştiriler yönelttiğini belirten Atalay, sunuş konuşmasında yer alan, ''AK Parti iktidarı olarak, milli birlik ve beraberliğimizi, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, devletimizin bekasını ve üniter yapımızın korunmasını en büyük öncelik olarak görüyoruz'' ifadesini hatırlattı.

Milletvekillerinin konuşmalarında, ''terör örgütüyle müzakere'' konusuna çokça değindiğini belirten Atalay, şöyle devam etti:

''Bu konuda çok uzun bir tartışma içine girmek istemiyorum. Şöyle bakmak lazım; Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet. Bir hükümlüyle kimin nasıl görüşeceği bellidir. Türkiye, bir göçebe devleti değildir. Türkiye'nin kendi geleneğinde hangi sorunları nasıl çözeceği bellidir. Burada kurumsal soru soruyorsunuz. Jandarma zaten adada güvenlikten sorumlu bir kuruluşumuzdur. Kimse terör örgütüyle falan müzakere yapmaz. Bize sorarken de bunların yapılmadığını biliyorsunuz aslında. Hükümetin bu konudaki tavrını Başbakan çok net olarak açıkladı.''

MHP'li milletvekillerinin, açıklamalarını tatmin edici bulmayarak itiraz etmeleri üzerine Bakan Atalay, ''Başbakan söyleyeceğini söyledi, 'müzakere' falan sözü geçmez oralarda. Kiminle nasıl görüşeceği... Devletin kurumları mekanizmaları vardır, o görüşmeleri yapar. Siz olsanız başkası da olsa, bunlar devletin geleneği içerisinde yürür. 'Jandarma adanın güvenliğinden sorumludur' diyorum, onun dışında bir şey söylemiyorum. Bunun dışında spekülatif şeylere gerek yok'' diye konuştu.


-BELEDİYELER ARASINDA AYRIMCILIK İDDİALARI-


Bakan Atalay, milletvekillerinin, ''belediyeler arasında ayrımcılık yapıldığına'' ilişkin iddialarına da yanıt verdi.

''AK Parti'nin bu konuda nasıl bir politika izlediğinin herkes tarafından bilindiğini'' belirten Atalay, şöyle konuştu:

''Bu konulara insafla bakmak lazım. 'İktidar belediyesine şu kadar para gönderilir...' Bizde böyle bir şey yok. Her belediyenin hakkı neyse o kendisine gönderilir, ayırım yapılmaz. Bu ayırıma asla müsaade edilmedi, edilmez.

Geçen dönemde, şu ana kadar belediye başkanlarından görevden aldıklarım olmuştur. Görevden aldığım iktidar belediye başkanı sayısı, muhalefetten fazladır. Biz orada iktidar, muhalefet ayrımı gözetmeyiz.''

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin'in, ''Adana Belediye Başkanı AK Partili iken almadınız da MHP'ye geçince neden aldınız? O zaman mı kötü adam oldu?'' diye sorması üzerine, Bakan Atalay, ''Belediye başkanları tarafsız uygulamalarımız nedeniyle bize teşekkür ediyor'' dedi. 

Bakanlık bütçesinde azalma olmadığını, daha önce İçişleri Bakanlığı bütçesinde yer alan Sivil Savunma Genel Müdürlüğünün ayrılması nedeniyle bütçelerinin azalmış gibi göründüğünü belirten Atalay, il belediye başkanlarının VIP'i kullanamamaları konusunu ileteceğini kaydetti.

Bakan Atalay, muhalefetin, ''soruşturmalardaki gizli bilgilerin basında yer alması'' ile ilgili sorularını yanıtlarken, ''Bilgilerin basına intikal etmesinden, en çok rahatsız olan bizim Bakanlığımız. Olay adliyeye intikal ediyor. O kadar çok kişi bilgi sahibi oluyor ki... Bu nereden veriliyor, bilemezsiniz. Ama bu durum çok rahatsız edici ve yanlış bir şey'' dedi.


-MİLLETVEKİLLERİNİN KONUŞMALARI-


MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, bütçenin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Bakan Atalay'a, ''İmralı ile doğrudan görüşen bir Bakanlık yetkilisi var mı?'' diye sordu. Günal, görüşülüyorsa bunun sorumluluğunun üstlenilmesi gerektiğini belirtti. 

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Hazine'ye olan borcuna da değinen Günal, ''Hazine'nin alacağı 7,6 milyar liranın 4,3 milyar lirası bu belediyeye ait. 4 yıldır bütçeyi görüşüyoruz burada. Bu borcun miktarında azalma olmuyor. Sayın Gökçek'in dokunulmazlığı var ya da ilgili kontrol sistemi göz boyamak için kurulmuş'' dedi.

CHP'li Ergin ise VIP salonlarında, kim olduğu belirsiz çok sayıda insanla karşılaştığını ifade ederek, ''Ama bir tek il belediye başkanları yok. Bir ilde Vali, garnizon komutanı sonra belediye başkanı gelir protokolde. Rektör, belediye başkanından sonra gelir ama rektör var, il belediye başkanı yok. Bunun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Terör konusunda yapılan çalışmalara da değinen Ergin, ''Bu çalışmalara, PKK'nın başının yön vermesi önemlidir. İstediği zaman 'ateşi kesin' diyor, ateş kesiliyor. 'Görüşme yapmıyoruz' diyorsunuz. Gazetelere madde madde nasıl yansıyor bu görüşmeler? Görüşme yapılıyor, hiç kimse inkar etmesin'' dedi.


-''ÖCALAN İLE GÖRÜŞMELERİ KİM YAPMIŞTIR?''-


MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da Bakan Atalay'a, ''Öcalan ile görüşmeleri kim yapmıştır? Başbakan'ın talimatı olmadan bu görüşmeleri yapmak mümkün müdür?'' sorularını yöneltti.

Terör örgütüyle, neyin pazarlığının yapıldığını soran Akçay, ''Bölücü örgüte ne vaat ediyorsunuz? Onlar sizden ne talep ediyor? Bunca açık tablo karşısında, şeref bahsinde payınıza ne kalmıştır merak ediyorum, artık deşifre oldunuz. 'Öcalan devlet ile görüşüyor' deniliyor, bu devletten kasıt nedir? Biliyoruz ki hem inkar edeceksiniz hem de pazarlıklarınızı devam ettireceksiniz. Sonsuza kadar iktidarda kalacağınızı mı sanıyorsunuz? AKP iktidarı, Türk devletinin temel değerlerini tartıştırarak, Kandil'i ve İmralı'yı rol sahibi yapmıştır'' diye konuştu.

Bakan Atalay'ın soruları yanıtlamasının ardından, İçişleri Bakanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının 2011 yılı bütçeleri kabul edildi.

Önergeyle, Hükümet konaklarının yapım, bakım ve onarımıyla her türlü ihtiyaçları için, Bakanlık bütçesine 110 milyon 400 bin TL ek ödenek konuldu. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler