YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Terör bitmezse sınır ötesi de bitmez"
"Terör bitmezse sınır ötesi de bitmez"
24 Eylül 2011 07:36
BM Genel Kurulu'na katılmak için ABD'de bulunan Erdoğan, basının sorularını yanıtladı. Terörle mücadelede Irak'la mutabakat içinde olunduğunu söyleyen Erdoğan"Terör devam ettikçe sınır ötesi operasyonlar da devam edecek"dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Silah bırakma konusunda terör örgütü eğer bu işi başarabilirse zaten operasyonların da biliyorsunuz bu bitmesi anlamına gelir ki terör inanıyorum ki minimize olacaktır. Ama terör örgütünün kendi içinde ayrı sıkıntıları olabilir o ayrı mesele. Biz, şu anda bütün çalışmalarımızı terörle mücadelede olması gereken bütün boyutlara yönelik vermeye devam edeceğiz'' dedi.

Erdoğan, Türkevi'ne gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, ''Birleşmiş Milletler binasında BM güvenlik görevlileri ve Başbakanlık korumaları arasında itişme yaşandığı ve BM kapılarının bu nedenle kapatıldığı'' yönündeki bir soru üzerine, şunları söyledi:

''Birleşmiş Milletler binası nerede kapandı yahu  Yani onlardan hiç haberim olmadı gerçi de. İçeride Irak Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra Sayın Abbas'ın konuşması başlamıştı. O konuşmaya katılmak için bizler misafirlerin alındığı bölümden içeri girmek istedik. Ona müdahil olmak isteyince, orada maalesef bir sıkıntı yaşandı. Bizim koruma arkadaşlar da tabii konuyla ilgili olarak içeri girmemizin gereği noktasında orada bir müdahale ettiler. Orada bir anlık o tür bir karşılıklı sıkıntı yaşandı. Ondan sonra biz tekrar dönüp arkadan kendi toplantı salonundaki yerimize geçtik.''

Erdoğan, ''Size bir şey olmadı yani. Siz arada kaldınız mı '' denilmesi üzerine, gülerek ''Böyle bir şey düşünüyor musunuz '' karşılığını verdi.

IRAK'LA TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Başbakan Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak, ''Irak topraklarından, Kandil'den Türkiye'ye yapılan saldırılar konusunda Irak'tan net, somut ne tür destek gelecek '' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Sayın Talabani'yle yaptığımız görüşmede, şu ana kadar devam eden özellikle teröre karşı ortak mücadele noktasında Sayın Talabani'nin de daha önce biliyorsunuz Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız Feridun Bey'i de gönderdik, orada zaten bazı görüşmeler yapmıştı ve o görüşmeler çerçevesinde bundan sonraki süreçte de aynı şekilde mücadelemizin devam edeceği noktasında herhangi bir ayrılık sözkonusu değildir. Aynı mutabakat içinde biz bu mücadelemizi sürdüreceğiz.''

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİLAH BIRAKMASI

Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ın Kuzeyine gerçekleştirdiği sınırötesi operasyonlardan Talabani'nin rahatsızlığını dile getirdiği iddialarına yönelik bir soru üzerine, ''Bu konuyla ilgili bizim kararımız nettir. Orada böyle bir şeyi geri almak, böyle bir şeyi düşünemeyiz. Kaldı ki bunu yine kendilerine açık net söyledim. 'Terör devam ettikçe sınırötesi operasyonlarımız da aynen devam edecektir' dedik. Bu konuda kendilerinin olur mu olmaz mı diye de bir yaklaşımı zaten olmadı. Bunlar aynen devam edecektir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Sizin bir istediğiniz oldu mu Talabani'den '' sorusuna, ''Bizim söylediğimiz şeyler, bugüne kadar olan konulardır. Bunun birincisi silah bırakma olayıdır ve bu silah bırakma konusunda terör örgütü eğer bu işi başarabilirse zaten operasyonların da biliyorsunuz bu bitmesi anlamına gelir ki terör inanıyorum ki minimize olacaktır. Ama terör örgütünün kendi içinde ayrı sıkıntıları olabilir o ayrı mesele. Biz şu anda bütün çalışmalarımızı terörle mücadelede olması gereken bütün boyutlara yönelik vermeye devam edeceğiz.''

ABD İLE UZLAŞMA SAĞLANDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, insansız hava aracı predator konusunda ABD ile uzlaşma sağlandığını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, ''insansız hava araçlarıyla ilgili gelişme var mı '' sorusuna ''Onunla ilgili Dışişleri Bakanlarımız kendi aralarında bu çalışmaları yürütecekler. Ne zaman, nasıl, ne kadar... Çünkü biz kendilerine teklifimizi, geçen açıkladığım gibi 'ister satın alma, ister kiralama şekliyle alabiliriz' dedik. Görüşmelerimiz devam edecek. Bu konuda olumsuz bir durum söz konusu değil'' yanıtını verdi.

Erdoğan, bir gazetecinin ''bu konuda anlaşma sağlandığı yönünde haberler geçiliyor'' demesi üzerine, ''Mutabakat istikametindedir gelişmeler. Olumsuz bir yaklaşım yoktur'' dedi. Başbakan Erdoğan, ''Prensipte mi mutabakat var '' sorusuna, ''Evet'' yanıtını verdi.

KIBRIS'TAKİ GELİŞMELER

Erdoğan, Rum kesiminin Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak ''BM Genel Sekreteri ile bir görüşmeniz oldu mu '' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Olumsuz hiçbir şey söz konusu değil. Kıbrıs adasında yaşayan herkesin orada eşit hakları vardır. Dolayısıyla Kıbrıs'taki Türklerin de orada eşit hakları vardır. Bu eşit haklar çerçevesinde orada denizden çıkacak tüm denizin altındaki kaynaklar, zenginlikler, hepsinde Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Türk kardeşlerimiz haklarını alacaklardır.

Şu anda tüm bu arama çalışmalarıyla ilgili olarak Piri Reis'in orada sismik araştırma olarak yapacağı çalışmalardan sonra da gerekli adımlar atılacaktır. Buradan geri dönme gibi bir şey söz konusu değildir.''

Başbakan Erdoğan, ''Rum tarafı aramayı bırakırsa biz de bırakır mıyız '' sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Eğer Rum tarafı aramayı bırakırsa biz de orada bu tür bir çalışmayı durdururuz. Çünkü bizim için şu anda en önemli şey, müzakere sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. Biz müzakere sürecinin provoke edilmesini istemiyoruz ama şu anda yapılan aslında sabotedir. Bu, müzakere sürecini sabote etmektir.

Bizim şimdi önümüzde Yunanistan'la Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantımız var. Şimdi bu çalışma bu şekilde devam ederse ne oluyor  Bizim o yapacağımız toplantı da ne yazık ki sabote edilmiş oluyor. Biz istiyoruz ki bu müzakere süreci üzerinde herhangi bir onu sabote edecek girişimler olmasın. Temenni ederim ki; bu atılan yanlış adımdan geri dönerler ve Türkiye olarak bizler de şu anda orada sismik araştırma çalışmamızı durdurabiliriz.''

Erdoğan, ''Yunanistan'a böyle bir mesaj gitti mi  Rumlar, bu çalışmaları devam ettirirse bu toplantı iptal edilecektir diye'' sorusuna, ''Hepsi almıştır'' mesajını verdi.

SURİYE'YE UYARI

Erdoğan, Suriye ilişkiler konusunda sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:

''Şimdi bizim Suriye'ye yönelik olarak, söylediğimiz gibi herhangi bir silah taşıyan araç olduğu takdirde bunları engellemeye yönelik kararımızı açıkladık. Bunu kendilerine de söyledik. Komşu ülkelere de ayrıca duyurduk ve söyledik. Bunun için daha önce biliyorsunuz Marmara'da bir gemiye müdahalemiz olmuştu. Şimdi de eğer bu tür uçaklar olacak olursa, karadan böyle bir nakliye olmuş olursa daha önce durdurduğumuz, el koyduğumuz gibi durdurur el koyarız.''

İRAN İLE TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Başbakan Erdoğan, ''İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'la görüşeceksiniz. PKK'ya karşı İran ile ortak mücadele yapılabileceği yönünde bir açıklama yapmıştınız. Bu konu gündeme gelecek mi '' sorusuna, ''Şu anda İran'la bu tür müşterek atabileceğimiz adımlar söz konusudur. Zaten burada da bir istihbarat paylaşımı zaten şu anda mevcut'' yanıtını verdi.

Erdoğan, Suriye'ye yapılacak somut yaptırımların ne olacağına ilişkin bir soru üzerine, ''Bizim tespitlerimiz, neleri yapabileceğimize dair var ama bunun adımlarını atma noktasındaki yol haritasını şu anda açıklamış değiliz. Dışişleri bu konudaki çalışmalarını yapıyor. Önümüzde getirecekler ve yol haritasını uygulamaya koyacağız'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler