YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terhis olan askerde şok belgeler
Terhis olan askerde şok belgeler
15 Kasım 2010 10:42
Bingöl'ün Genç ilçesinde askerliğini tamamlayıp İstanbul'a gelen L.Y., insansız hava araçlarının rota ve uçuş çizelgeleri ile Genelkurmay'a ait 'çok gizli' belgelerle yakalandı

İstanbul'da yürütülen 'Askeri casusluk ve şantaj' soruşturmasına ilişkin çarpıcı detaylar tartışılırken, benzer bir haber de Diyarbakır'dan geldi. Bingöl'ün Genç ilçesinde yazıcı olarak görev yapan bir askerin terhis edildikten 6 gün sonra İstanbul'da, gizli bilgilerin bulunduğu 5 adet flaş bellekle yakalandığı ortaya çıktı. Skandal Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame ile gün yüzüne çıktı.

ÖLÜ TERÖRİST FOTOLARI

Sanık L.Y'nin, Bingöl'ün Genç ilçesindeki askeri birliğinden terhis edildikten 6 gün sonra İstanbul'un Gültepe Mahallesi'nde saat 02.00 sıralarında parkta beklerken durumundan şüphelenen polis ekibi tarafından üzerinin arandığı, üzerinde 5 adet flaş bellek ele geçirildiği belirtilen iddianamede, flaş belleklerde insansız hava aracının rota ve uçuş sürelerine ilişkin çizelgenin yanı sıra çok sayıda gizli belge ile operasyonda ölü olarak ele geçirilen terör örgütü üyelerine ait fotoğraflar bulunduğunun belirlendiği kaydedildi. L.Y'nin yanında bulunan çantada '1 No'lu Harekat Planı' başlıklı, Genelkurmay Başkanlığına ait, üzerinde 'çok gizli' yazılı belge ile 1 adet üsteğmen rütbeli üniforma, askeri bot, 60 adet plastik kelepçe ile bazı askeri malzemelerin ele geçirildiği ifade edilen iddianamede şöyle denildi:

YAZICIYKEN BÜTÜN GİZLİ BELGELERİ TOPLAMIŞ

'Flaş bellekte 'gizli' dereceli muhtelif yönerge, yönetmelik, emirler, birlik mevzileri ve koğuş gibi yerlerde çekilmiş resimler bulunmuştur. Ayrıca askeri üs bölgesine ait çeşitli bilgi, belge ve resimler, insansız hava aracının rota ve uçuş süresine ilişkin çizelgenin yanı sıra birlik nöbetçilerinin, sinyal kırıcının, keskin nişancıların yerleri, gözetleme ve ateş sahalarını gösteren fotoğraflar, telsiz kodları, silah sayım çizelgeleri, operasyon timlerinin durumunu gösteren çok sayıda belge ele geçirilmiştir.'

8 YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ

L.Y. ile ilgili soruşturma dosyasının 'yetkisizlik kararı' ile askeri birliğinin bağlı olduğu Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığına, oradan da 'görevsizlik kararı' ile Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğine yer verilen iddianamede, sanık L.Y'nin TCK'nın 327/1. maddesinde yer alan 'devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme' suçu kapsamında 8 yıla kadar hapsi istendi. L.Y'nin yargılanmasına Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler